متن پایان نامه : استان مازندران

گردشگری، حمل و نقل گردشگری و مدیریت گردشگری) تاکید داشتند .از میان سه زیرسیستم کلی زیرسیستم جاذب گردشگری دارای بیشترین میزان اولویت و وزن بوده است همچنین از میان زیرسیستم حمایتی نقاط قانون مند گردشگری بیشترین وزن را به خود تخصیص داده است(ژانگ و پنک ،2002).
در سال 2007 تحقیقی با عنوان ” ترکیب AHP و GIS در ارزیابی کیفیت محیطی” در استان هونان چین به اجرا درآمد. شاخص های مورد بررسی در این تحقیق عبارت بودند از: محیط طبیعی، بلایای طبیعی، آلودگی محیطی و شاخص های اجتماعی اقتصادی.نتایج تحقیقاتشان نشان داد که 35.2% از کل ناحیه استان هونان از درجه خوب و مناسبی از کیفیت محیطی و اکولوژیکی برخوردار است. علاوه براین 22.8% از کل ناحیه استان از درجه مناسبی از کیفیت محیط برخوردار نبوده است. در حالت کلی میتوان نتیجه گرفت که وضعیت کیفی محیطی استان هیونان با روش های انجام شده در سطح متوسطی قرار داشته و سرعت یافتن فعالیت های انسانی به تنزل ویژگی های محیطی استان در سال های اخیر انجامیده است (کواینگ و همکاران،2007).
در پژوهشی تحت عنوان توسعه پایدار گردشگری در لیجیانگ چین ، که یکی از نقاط مشهور گردشگری این کشور است آمده است که در سال های اخیر صنعت گردشگری به سرعت گسترش یافته و در کیفیت زندگی ساکنان بومی تاثیرات خوبی ایجاد کرده است اما گسترش آن با عث تنزل رتبه زیست محیطی منطقه گشته است. نویسنده اشاره میکند که گردشگری این شهر هم اکنون پایدار نیست و پیشنهاد میکند که باید تغییراتی در سیاست گسترش گردشگری امروزی به سمت پایدارتر نمودن آن در دوره بلند مدت ایجاد شود .در پایان پیشنهاداتی برای مسیر توسعه گردشگری لیجیانگ مطرح می کند(ژانگ،2000).

بیلادی و همکاران در مقاله خود با موضوع گردشگری و محیط زیست به تاثیرات مالیات های آلودگی روی آسایش و محیط زیست در یک اقتصاد کوچک باز می پردازند. میزان مالیات آلودگی مطلوب به گردشگری بیرونی و درونی برمی گردد که می توانند از آسیب های حاشیه ای آلودگی ملاحظه شده توسط ساکنان بومی بیشتر یا کمتر باشند. شبیه سازی های عددی نشان می دهند که نرخ مالیات های مطلوب گردشگری درونی بیشتر از گردشگری بیرونی است. به منظور حفاظت از محیط و جذب گردشگرتنظیم آئین نامه های آلودگی ضروری است. مالیات های آلودگی نه تنها میزان آلودگی محیط را کاهش می دهد بلکه تاثیر تجاری خوبی برای کارشناسان خدمات و تسهیلات گردشگری دارد. نرخ های مالیاتی بهینه میتواند بیشتر یا کمتر از صدمات حاشیه ای مشاهده شده از ساکنان بومی باشد که به درجه شدت آلودگی نیز وابسته است. علاوه بر این، زمانی که درجهی قدرت انحصاری گردشگری افزایش یابد میزان نرخ های مالیات های بهینه گردشگری درونی نیز افزایش می یابد. به عبارتی اگر کشوری تلاش به جذب گردشگران آگاه محیطی داشته باشد مالیات مطلوب محیطی زمانی که بازار گردشگری رقابتی باشد می تواند بیشتر شود(بلادی و همکاران،2002).

2-18 نتیجه گیری
گردشگری پدیده ای جدید با آینده ای روشن و با اهمیت به شمار می رود که از عناصر مختلف تشکیل شده است.این عناصر شامل جاذبه ها، مکان ها یا نقاط طبیعی و انسانی است و وابسته به محیط ، فرهنگ و روابط اجتماعی ، حمل و نقل، تسهیلات و خدمات است که سبب تغییر محیط یا تغییر فرهنگی می گردد، تنوع عامل فوق تعریف جامعی از توریسم را مشکل کرده است(موحد،1382،ص1479).
پدیده گردشگری در طی سال های اخیر رشد بسیار چشمگیری داشته است. همانطوری که بحث گردید،گردشگری از جنبه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تاثیرات بسیار زیادی در جهان کنونی داشته است که با توجه به این تاثیرات می تواند مزایای زیادی را با خود به همراه داشته باشد.در کنار این جنبه های مثبت نباید از جنبه های منفی این صنعت غافل شد.چرا که بی توجهی به این عوامل ممکن است حتی مزایای مثبت این صنعت را نیز از بین ببرد.
با توجه به اصل توسعه پایدار و تلاش در توسعه صحیح صنعت گردشگری در چارچوب این اصل، جا دارد جایگاه و مقام گردشگری را همانند میراثی کهن حفظ نموده و هر چه رشد یافته تر و متکاملتر به نسل های آینده اهدا نماییم.

فصل سوم
جغرافیای شهرستان رامسر با نگرش بر قابلیت های گردشگری 3-1 مقدمه
در این فصل وضعیت گردشگری رامسر را مورد بررسی قرار می دهیم. در ابتدا کلیاتی در مورد ویژگیهای طبیعی و انسانی شهرستان مورد بررسی قرار گرفته و سپس مهمترین جاذبه های گردشگری رامسر به صورت فهرست وار ذکر گردیده است. هر چند ذکر تمام این جاذبه ها در این فصل امکان پذیر نبوده است، ولی سعی شده است به صورت خلاصه مهمترین جاذبه های آن معرفی شود. این فصل شامل سه بخش می باشد.بخش اول مربوط به بررسی وضع موجود ناحیه از لحاظ ویژگی های طبیعی، بخش دوم شامل ویژگی های انسانی (اجتماعی و اقتصادی) و بخش سوم به بررسی ویژگی های گردشگری ناحیه اختصاص یافته که در آن به جاذبه های گوناگون طبیعی، تاریخی و… میپردازیم.

3-2 جغرافیای طبیعی شهرستان
3-2-1 شناخت ناحیه مورد مطالعه از لحاظ موقعیت،حدود و وسعت
استان مازندران با مساحتی حدود 68/24090 کیلومتر مربع که 54/1 دصد از کل مساحت کشور را شامل می شود.این استان حدودا بین 45- 50 تا 9-54 طول جغرافیایی و 12- 35 تا 25- 36 عرض جغرافیایی قرار گرفته و از شمال به دریاچه مازندران و کشور ترکمنستان ، از جنوب به استان های قزوین، تهران و سمنان ، از شرق به استان گلستان و از غرب به استان گیلان محدود می شود.
استان مازندران مطابق آخرین تقسیمات سیاسی کشور دارای 19 شهرستان به نام های بهشهر، نکا، ساری، قائم شهر، جویبار، سوادکوه، بابل، بابلسر، آمل، محمودآباد، میاندرود، فریدونکنار ، نور، نوشهر، چالوس، تنکابن، عباس آباد، رامسر وجویبار میباشد.
شهرستان رامسر در منتهی الیه غرب استان مازندران ، در شمال ایران و در کرانه جنوبی دریای مازندران واقع شده است. این شهرستان از شرق به شهرستان تنکابن، از غرب به چابکسر(استان گیلان) از جنوب به قزوین و از شمال به دریای خزر منتهی می شود.

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوند.

برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  77u.ir  مراجعه نمایید

رشته مدیریت همه موضوعات و گرایش ها : صنعتی ، دولتی ، MBA ، مالی ، بازاریابی (تبلیغات – برند – مصرف کننده -مشتری ،نظام کیفیت فراگیر ، بازرگانی بین الملل ، صادرات و واردات ، اجرایی ، کارآفرینی ، بیمه ، تحول ، فناوری اطلاعات ، مدیریت دانش ،استراتژیک ، سیستم های اطلاعاتی ، مدیریت منابع انسانی و افزایش بهره وری کارکنان سازمان

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

مساحت این شهرستان معادل 8/729 کیلومتمربع است که تقریبا 3 درصد از کل مساحت استان را به خود اختصاص داده است. این شهرستان بین 43-50 دجه طول جغرافیایی و 55-36 درجه عرض جغرافیایی واقع گردیده است.
شهرستان رامسر مطابق آخرین تقسیمات سیاسی کشور دارای 2 شهر به نام های رامسر با مساحت 23.2 کیلومترمربع ،کتالم و سادات شهر با مساحت 18.7 کیلومترمربع ،1 بخش به نام بخش مرکزی با مرکزیت رامسر و 4 دهستان با نام جنت رودبار، سخت سر، چهل شهید و اشکور و 132 روستا است(حلاجی ثانی،1382،ص26).

3-2-2 ژئومورفولوژی
از نظر زمین شناسی ارتفاعات این ناحیه از سنگ های متنوعی از دوران اول تا عهد حاضر زمین شناسی تشکیل شده که عمده ترین سازندهای تشکیل دهنده ارتفاعات این ناحیه مربوط به دوان دوم زمین شناسی است. همچنین از نظر سنگ شناسی گسترش سنگ های آهکی بسیار زیاد بوده ولی رسوبات شیلی ، ماسه سنگی، کنگلومرائی و سنگ های آتش فشانی نیز قابل ملاحظه هستند. مهم ترین سازندهای این ناحیه به شرح زیر است:
سازند روته: در ارتباط با این سازند آهک های دانه ریز خاکستری تا خاکستری تیره با لایه بندی خوب و در بعضی از موارد توده ای متعلق به پرمین به مقیاس وسیع در ارتفاعات جنوبی دشت رامسر گسترش دارد.
سازند الیکا: مهمترین تشکیلات این ناحیه مربوط به تریاس است که تشکیلات الیکا نام دارد. قسمت زیرین این تشکیلات شامل آهک ورقه ای نازک لایه تا آهک شیلی است که به طور کلی مارنی و ندرتا دولومیتی است و اغلب به رنگ زرد متمایل به خاکستری دیده می شود. این تشکیلات در دامنه های شمال البرز در جنوب رامسر بیرون زدگی دارند.
ژوراسیک: نهشته های ژوراسیک تحتانی در محدوده مطالعاتی از توسعه قابل ملاحظه ای برخوردار است و با ناپیوستگی روی تریاس، پرمین و سنگ های قدیمی تر قرار می گیرند. این پدیده نمایانگر یک دوره ناپایدار زمین ساختی می باشد. مهم ترین سازند این دوران شمشک است.
سازند شمشک: رسوبات شامل ماسه سنگ- گل سنگ، کنگلومرا و شیل هایی که به ژوراسیک زیرین تعلق دارد دارای گسترش زیادی نیست و در جنوب رامسر و دامنه های شمالی و رشته کوه های البرز بیرون زدگی دارد.
رسوبات آبرفتی در بستر رودخانه ها بیشتر دانه درشت بوده و از نفوذ پذیری مناسبی برخوردارند. این مواد آبرفتی بر روی مجموعه ای از رسوبات دریاچه ای و آبرفتی که بیشتر از مارن- رس و سیلیت همراه با لایه هایی از ماسه تشکیل شده قرار دارند و به علت رطوبت زیاد و فراوانی ریزش های جوی نوع فرسایش بیشتر شیمیایی بوده که فرسایش ارتفاعات به صورت تجزیه سنگ مادر عمل نموده است.
شیب تپوگرافی دشت در دامنه ها نسبتا زیاد ولی به مرور زمان ملایم و کم می شود. عارضه برجسته مهمی در سطح دشت ملاحظه نمی شود. شبکه کانال های جداشده از رودخانه ها تمامی سطح دشت را می پوشاند. حداکثر ارتفاع دشت 150 متر و حداقل آن زیرسطح آب دریای آزاد می باشد(همان،ص34).

3-2-3 زلزله خیزی
از نظر زلزله خیزی البرز مرکزی چه در قرون گذشته و چه در قرون جاری محل وقوع زمین لرزه های مخربی بوده است. تعداد زمین لرزه هایی که در قرن جاری در این ناحیه به وقوع پیوسته بالغ بر 68 مورد می باشد که زمین لرزه سنگچال با شدت مطلق 1/7 درجه ریشتر بزرگترین آنها است. از رابطه آمار تجربی که بین شدت مطلق و تعداد وقوع این زلزله ها در واحد زمان وجود دارد مشخص می شود که در هر دو سال یک زمین لرزه با شدت مطلق 5 درجه ریشتر و در هر 10 سال یک زمین لرزه با شدت 6 ریشتر و هر 24 ساعت یک زمین لرزه با شدت 7 درجه ریشتر در ناحیه البرز مرکزی قابل پیش بینی است(همان،ص34).

3-2-4 ویژگی های اقلیمی
از نظر هواشناسی کوه های شمالی ایران از نفوذ توده هوای مرطوب به فلات ایران جلوگیری کرده و باعث می گردد که هوای مرطوب خزری با توده های هوای شمالی که به هر حال از رطوبت دریای خزر نیز تغ

دیدگاهتان را بنویسید