منابع تحقیق درباره قابلیت اطمینان

داشته باشیم.
1-3-4 پشتیبانی مناسب نرم افزار
ارزیابی هر محصول صنعتی، شامل بررسی تعدادی پارامتر می باشد. از جمله این پارامترها می توان به پارامتر”پشتیبانی خریدار”، “قابلیت اطمینان”، “سادگی” و غیره اشاره نمود. بعضی از مردم چنین تصور می کنند که خریدار، مانند یک رهگذر غریبه است که خواهان جنسی می باشد و پس از خرید جنس مورد نظر، به راه خویش ادامه داده و می رود (فلسفه تولید و فروش). احتمال این که چنین شخصی بار دیگر به همان فروشگاه مراجعه نماید، بسیار کم می باشد. حتی اگر محصول فروشی، دارای کیفیت نامطلوبی باشد نیز احتمال مراجعه مجدد خریدار بسیار قلیل است. تفکر مقابل حالت فوق این است که، خریدار رهگذر نیز مانند خریدار دائم می باشد. اگر خریدار راضی باشد نه تنها سعی خواهد کرد که همیشه و در حد امکان از همان فروشگاه خرید نماید، بلکه به افراد دیگری توصیه نموده و آنان را ترغیب می نماید تا از همان فروشگاه خرید کنند. در حالت اول به مشتری به چشم یک فردی که باید چشم وگوش بسته بوده و فقط چشم بگوید، نگاه می شود. در این حالت مشتری مانند برده فروشنده می باشد. در حالت دوم به مشتری به چشم ولی نعمت فروشنده نگاه می شود.
به هر ترتیب، خریدار یک محصول نرم افزاری را نباید رها کرده و وی را تنها گذاشت. باید همواره با او در ارتباط بود تا در هنگام بروز مشکلات احتمالی، وی را یاری رسانیم. همین سرویس دهی خوب و سریع به مشتریان موجب می شود تا محصول نرم افزاری، شخص و یا شرکت تولیدکننده شناخته شده و فروش محصول و یا شرکت بالا رود. همین مسئله در خارج از کشور بسیار مهمتر از ایران است. چرا که در ایران به دلیل نیاز مشتری، وی باید به دنبال فروشنده برود. در حالی که در خارج از کشور چنین نیست. در آنجا به دلیل آنکه محصولات متنوعی وجود دارد، در صورت عدم رضایت مشتری، وی سراغ محصول و شرکت دیگری می رود و در نتیجه بازار از دست خواهد رفت.
لازمه پشتیبانی مناسب محصولات نرم افزاری در خارج از کشور، حداقل یک نمایندگی فعال و قابل اعتماد است. چرا که از راه دور نمی توان مشکلات و خواسته های مشتریان را مرتفع نمود. در حال حاضر نیز یکی از مشکلات بزرگ محصولات نرم افزاری ایران در کشورهای دیگر، عدم امکان معرفی و یا ایجاد نمایندگی می باشد.
1-3-5 مدیریت و برنامه ریزی تولید
برای انجام درست هر کار برنامه ریزی لازم است. صنعت نرم افزار نیز از این امر مستثنی نیست. به دو صورت کلی می توان در تولید نرم افزار رفتار کرد. یک روش بدین صورت است که پس از نیت برای انجام کار و با توجه به شرایط، مراحل بعدی کار انتخاب می شوند.
روش دوم، روش اصولی مدیریت پروژه است. در این روش ابتدا فعالیت های موجود در پروژه بررسی و تعریف می شوند. سپس منابع لازم، به همراه مدت زمانی که هر کدام از فعالیت ها نیاز دارند، مشخص می گردد. در ادامه فعالیتها اولویت بندی شده و کار شروع می شود. همواره پیشرفت کار با برنامه تطبیق داده می شود تا در صورت عقب افتادن تمهیدات لازم انجام شوند.
در فرآیند تولید نرم افزار مانند هر کار تولیدی دیگری، تعدادی فعالیت باید در مدت زمان مشخصی انجام پذیرند. این فعالیت در راستای نیل به هدف(همان تولید نرم افزار مورد نظر) مفروض می باشند. اگر در این بین فعالیت ها به درستی تعریف نشوند، به هدف دست پیدا نخواهیم کرد. اگر هم در مدت زمان معین شده به هدف برسیم، چه بسا دیگر کارایی و کاربردی نخواهد داشت. بنابراین، وجود یک نظام مدیریتی برای تولید هر گونه نرم افزاری لازم می باشد.
1-3-6 سنجش کیفیت نرم افزار
رسیدن به نقطه مطلوب ممکن نیست مگر با دانستن وضعیت فعلی و میزان فاصله از وضعیت مطلوب. این بدین معنی است که هر تلاش هدفمندی مستلزم سنجش و مقایسه است. تلاش برای بالا بردن کیفیت نیز از این قائده مستثنی نیست. برای سنجش کیفیت در موقعیت های مختلف، چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی، باید مدلی از کیفیت در دست باشد. برای این منظور تا کنون مدل های زیادی پیشنهاد شده است که در زیر چند مدل معروف ذکر می گردد.

 
 
1-3-6-1 مدل مک کال
مک کال مدل خود را در سال 1977 ارائه کرد. این مدل برای تولیدکنندگان جهت استفاده در فرآیند تولید نرم افزار تهیه شد. هدف این بود که معیارها به گونه ای انتخاب شوند که هم نشان دهنده دید کاربر باشند و هم دید تولید کننده. از همین رو معیارهای که فنی به نظر می رسند با تعدادی سوال که فهم آنها را برای افراد غیر فنی ساده می کند، شرح داده می شوند. مدل مک کال در زیر آمده است:
• کیفیت نرم افزار
• عملکرد فرآورده

پایان نامه
برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  77u.ir  مراجعه نمایید
رشته مدیریت همه موضوعات و گرایش ها : صنعتی ، دولتی ، MBA ، مالی ، بازاریابی (تبلیغات – برند – مصرف کننده -مشتری ،نظام کیفیت فراگیر ، بازرگانی بین الملل ، صادرات و واردات ، اجرایی ، کارآفرینی ، بیمه ، تحول ، فناوری اطلاعات ، مدیریت دانش ،استراتژیک ، سیستم های اطلاعاتی ، مدیریت منابع انسانی و افزایش بهره وری کارکنان سازمان

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

• صحت. آیا همان کاری که من می خواهم انجام می دهد؟
• قابلیت اعتماد. آیا کار را همیشه به درستی انجام می دهد؟
• کارایی. آیا روی کامپیوتر من به بهترین وجه اجرا می شود؟
• یکپارچگی. آیا بصورت کامل ترکیب شده و پیوسته عمل می کند؟
• قابلیت کاربرد. آیا من می توانم آنرا اجرا کنم؟
• اصلاح فرآورده.
• قابلیت نگه داری. آیا من می توانم خرابی آنرا رفع کنم؟
• قابلیت انعطاف. آیا می توانم آن را تغییر دهم؟
• قابلیت آزمایش . آیا می توانم آن را آزمایش کنم؟
• قابلیت انتقال. آیا خواهم توانست از آن روی بستر کامپیوتری دیگری استفاده کنم؟
• قابلیت استفاده مجدد. آیا خواهم توانست از آن در تولیدات آتی استفاده کنم؟
1-3-6-2مدل بوام
مدل کیفیت بوام بر مبنای تعدادی مشخصه نرم افزاری که به خوبی تعریف و از یکدیگر مجزا شده اند، بنا شده است. مدل سلسله مراتبی است ولی سلسله به چند سطح گسترش یافته است. علت این است که معیارهای کیفیت در دو سطح تعریف شده اند.
1-4مشکلات سنجش کیفیت نرم افزار
اندازه گیری کیفیت نرم افزار بسیار دشوار است. این عمل توسط مشخصه های نرم افزاری صورت می گیرد و بستگی کامل به قوت و ضعف در انتخاب و تعریف مشخصه ها دارد. هر مشخصه ایده آل باید دارای شرایط ذیل باشد:
• به طور مستقیم به معیار کیفیتی که می خواهد بسنجد، مربوط باشد.
• نسبت به درجات مختلف معیار حساس باشد.
• امکان تعیین عینیتی معیار را فراهم آورد و بتواند آن را در یک مقیاس مناسب منعکس کند.
متاسفانه مشخصه با یک وسیله اندازه گیری مثل خط کش یا دماسنج فرق دارد.
مشخصه ها دارای نقاط ضعف زیر هستند:

• مشخصه ها قابل اعتبار سنجی نیستند.
• مشخصه ها هدف گرا نیستند.
• کیفیت که مشخصه باید آن را بسنجد، نسبی است و نه مطلق.
• مشخصه ها دارای نقاط کالیبریزاسیون نیستند.
• سنجش هر معیار مستلزم استفاده از چند مشخصه است.
• عمده مشخصه ها بر پایه مجموعه کوچکی از مشخصه های قابل اندازه گیری نرم افزار بنا شده اند.
1- 5 پارامترهای کیفیتی نرم افزار
1-5-1صحت
صحت عبارتست از تعداد خواسته هایی که توسط برنامه برآورده می شوند. هر برنامه بر پایه خواسته های کاربر ایجاد می شود. ولی هیچ تضمینی وجود ندارد که برنامه شامل تمام خواسته ها باشد. همچنین ممکن است علاوه بر خواسته های تعیین شده، تهیه کننده برنامه امکانات و مواردی را در نظر بگیرد که کاربر از در نظر گرفتن آنها غافل شده است.
1-5-2 قابلیت اطمینان
مقدار عملکرد درست برنامه را قابلیت اطمینان گویند. بدون شک قابلیت اطمینان یک برنامه یکی از مهمترین عوامل کیفیت نرم افزار می باشد. اگر برنامه ای داشته باشیم که از لحاظ پارامترهای دیگر مورد قبول واقع شده است اما در اجرا مشکل داشته باشد همین مسئله موجب رد کیفیت برنامه می شود. البته قابل ذکر است که هیچ برنامه دارای قابلیت اطمینان 100% نیست. برای مثال، یکی از اولین ماهواره های فضای ناسا به دلیل یک اشتباه تایپی ساده در برنامه هدایت موشک، منهدم شد. در برنامه فوق که چند بار توسط متخصصان کنترل شده بود بجای علامت _(زیر خط)علامت –(علامت منفی)به کار رفته بود.
1-5-3 سازگاری
بکارگیری یک طرح و تکنیک ثابت در کل نرم افزار را سازگاری گویند. سازگاری می تواند به دو شکل سازگاری با خارج و سازگاری داخل نمایان شود. سازگاری خارجی می تواند به صورت سازگاری محیط با نرم افزار باشد و یا سازگاری نرم افزار با نرم افزار دیگری مطرح شود. از جمله روش هایی که برای سازگاری بین دو نرم افزار استفاده می شود، می توان به وجود قراردادهایی (protocol)بین آنها اشاره نمود.
1-5-4قابلیت خوانایی
خوانایی نقطه شروع نگهداری هر نوع نرم افزار است. خوانایی باعث می گردد تا متن اصلی نرم افزار راحت تر و سریعتر توسط برنامه نویس درک شود. چندین عامل در خوانایی موثر می باشند که عبارتند از:
• ظاهر برنامه: از جمله مهم ترین عوامل موثر در خوانا بودن یک نرم افزار، شکل ظاهری برنامه است. به عنوان نمونه می توان به طول خط ها، میزان تورفتگی ها، اندازه قسمت ها(ماجول ها)، طریقه نوشتن عبارات و کلمات و اسامی، رنگ نوشته ها و میزان فاصله میان عبارات اشاره نمود.
• اسامی مناسب: باید برای متغیرها و ماجول های موجود در برنامه از اسامی گویا و مناسب استفاده نمود بگونه ای که نام آنها معرف عملکردشان باشد.
• توضیحات: در میان خطوط برنامه و در هر کجا که لازم باشد، باید توضیحاتی ارائه گردد. این توضیحات عموما”برای مشخص کردن کار ماجول ها، متغیرها و یا روش انجام کار استفاده می شود.
1-5-5 قابلیت استفاده مجدد
بکارگیری یک برنامه و یا قسمتی از آن را در تولید نرم افزار جدید، امکان استفاده از نرم افزار را گویند. همانطور که در تهیه سخت افزار جدید، تراشه ها باز سازی مجدد نمی شوند و از آنها استفاده می گردد، در مورد نرم افزار نیز چنین نمی باشد. عوامل موثر در قابلیت استفاده مجدد عبارتند از:
عدم استفاده از متغیرهایی جهانی: استفاده از متغیرهای محلی و پارامترها در برنامه موجب می گردد تا وابستگی به دیگر اجزا و قسمت ها وجود نداشته باشد.
کتابخانه ها : وجود کتابخانه ها موجب می گردد تا راحت تر و بهتر بتوان از قسمت های مختلف استفاده مجدد نمود. چرا که خاصیت اصلی کتابخانه، استقلال اجرایی می باشد.
استقلال: استقلال دارای دو جنبه می باشد. یکی استقلال سخت افزاری و دیگر استقلال نرم افزاری است. هیچ وقت نرم افزاری به طور کامل مستقل از سخت افزار نمی باشد. حتی نرم افزارهای تولید شده توسط زبان جاوا نیز دارای استقلال نیستند(زیرا چنین برنامه هایی قابلیت اجرایی ندارند و باید توسط یک مرورگر جاوا به اجرا درآیند).
پیمانه بهتر است در هر برنامه انجام کارها توسط قسمت ها(رویه ها و یا توابع)انجام شوند. به طوری که بتوان از آن قسمت ها در برنامه های دیگر هم بهره برد. در این مقوله یک سوال مهم این است که اندازه قسمت چقدر باشد؟ هرچه قسمت کوچکتر باشد، به همان نسبت قابل فهم تر نیز هست. ولی قسمت های کوچک در هنگام بسط و تکمیل برنامه در معرض از بین رفتن قرار می گیرند. یک نظریه این است که قسمت نباید بیشتر از یک صفحه(بین 40تا 50خط)باشد. نظریه دیگر این است که باید هر قسمت عموما”هفت خط و در صورت نیاز حداکثر 9 خط دستور باشد. وجود عدد هفت ریشه روانی دارد. سوال دومی که مطرح است، میزان پیچیدگی قسمت چه مقدار باید باشد؟ منطق موجود در هر قسمت باید تا آنجا که ممکن است ساده و آسان باشد. ولی این سادگی با حجم یک قسمت در تضاد می باشد. بنابراین در هنگام تهیه قسمت ها جواب این دو سوال باید در حالت تعادل باشند. سوال سوم، میزان فعل و انفعالات بین قسمت ها باید چقدر باشد؟ مسلم است که هر چه مقدار ارتباط قسمت ها کم تر باشد، بهتر است. طبق بررسی های انجام شده به این نتیجه رسیده اند که بیشتر از چهار پارامتر به هر قسمت نباید داده شود.
1-5-6 انعطاف پذیری نرم افزار
برای آنکه برنامه یا قسمتی از آن در جای دیگر به کار رود (قابلیت استفاده مجدد) باید تغییراتی صورت گیرد تا برای کار جدید و یا محیط جدید بکار آید. در این حال، انعطاف پذیری روال نقش بسیار مهمی در انجام
تغییرات و استفاده مجدد خواهد داشت. از مزایای انعطاف پذیری می توان به بالا رفتن سرعت برنامه نویسی، سادگی نگهداری برنامه، افزایش خوانایی و قابلیت استفاده مجدد نام برد.
1-5-7 قابلیت حمل
امکان جابجایی نرم افزار از یک محیط کاری به محیط کاری دیگر را قابلیت حمل گویند. این محیط می تواند کامپلیر، سیستم عامل و یا سخت افزار باشد. قابلیت حمل در دو سطح کلی مطرح است. یکی قابلیت حمل از یک محیط به محیط هم خانواده و دیگری قابلیت حمل از یک محیط به محیط متفاوت دیگر است. با ظهور زبان های سطح بالا و ایجاد استانداردهای بین المللی، دور نمای روشنی برای تهیه برنامه های کاربردی قابل انتقال ایجاد شده است. عوامل موثر در قابلیت حمل عبارتند از:
• عدم وابستگی به سیستم عامل: یعنی اگر در برنامه سیستم عامل داس نوشته شده است، بتوان آن را در سیستم عامل دیگری نیز اجرا نمود.
• عدم استفاده مستقیم از دستورات و عملیات سیستم عامل: اگر در برنامه از دستورات و امکانات خاص سیستم عامل داس استفاده شده است (استفاده از وقفه های داس) ، در سیستم عامل دیگری قابلیت اجرایی نخواهد داشت.
• عدم وابستگی به سخت افزار: این عدم وابستگی در دو سطح مطرح می گردد. حالت اول در سخت افزارهای هم خانواده است. یعنی اگر بر روی پردازنده 80286 اینتل کار کند، بتواند بر روی پردازنده های هم خانواده دیگر مانند 80486 و غیر نیز اجرا شود. حالت دوم در سخت افزار های غیر هم خانواده است. بدین معنی که اگر برنامه ای بر روی کامپیوترهای شخصی سازگار با IBM اجرا شد. بتواند بر روی کامپیوترهای دیگر(اعم از شخصی و غیر شخصی) نیز اجرا شود.
• کامپلیر: برای تهیه برنامه باید از کامپلیرهایی که در تمام محیط هایی که قرار است برنامه در آنها اجرا شود، موجود باشند. همچنین امکان استفاده غیر مستقیم از امکانات سیستم عامل و سخت افزاری را در اختیار قرار دهند.
• استفاده از زبان های سطح بالاتر: در زبان های سطح پایین وابستگی شدیدی به سخت افزار وجود دارد (مانند زبان اسمبلی). هر چه از زبان سطح بالاتری استفاده نماییم، امکان انتقال آن نرم افزار بیشتر می شود.
• پیمانه ای بودن نرم افزار: نرم افزار اگر متشکل از قسمت ها (ماجول ها) باشد، می توان اجزایی که وابسته به سخت افزار هستند (از دستورات سخت افزار و یا سیستم عامل بهره می برند) را برای محیط جدید تغییر داد.
• شرایط محیطی قابل تعریف و مشخص: شرایطی که باید در یک کامپیوتر تعریف نمود تا برنامه اجرا شود.
1-5-8 سادگی
سادگی عبارت است از میزان عدم پیچیدگی در نرم افزار. هر چقدر برنامه ای راحت تر درک شود، دارای سادگی بیشتری است. سادگی دارای دو جنبه است. یکی در سهولت استفاده و دیگری در ساختمان و برنامه نویسی است. سادگی در استفاده بدین معنی است که کاربر برنامه، به سادگی هرچه تمام تر بتواند از آن استفاده کند(مانند سیستم عامل ویندوز در برابر سیستم عامل داس).سادگی در ساختمان و برنامه نویسی بدین مفهوم است که به سادگ

دیدگاهتان را بنویسید