فین تک چیه و چه کاربردی در اقتصاد مدرن داره؟ “

تکنولوژی تقریبا همه ی جنبه های زندگی ما رو از خرید کردن گرفته تا رابطه با دوستان مون تغییر داده. این تغییرات، صنعتِ خدماتِ پولی رو از این رو به اون رو کرده ان. در طول چند پارسال تعداد زیادی شرکت کار و کاسبی شروع به کار کرده ان که از فناوری استفاده می کنن تا سرمایه گذاری، پرداخت قبوض و حتی وام گرفتن رو واسه مردم آسون تر کنن که به این فناوری پولی، فین تک میگن.

این مسئله به ویژه واسه متولدین هزاره ی سوم جالبه. چون این افراد با گوشی موبایل بزرگ شده ان و می خوان مبادلات پولی خود رو هم همون طور بکننن که عکس هاشون رو به اشتراک می ذارن یا خواسته شغل می کنن. شرکت های فناوری محور این مسئله رو میدونن و روی اون سرمایه گذاری کرده ان. متولدین هزاره ی سوم خدمات پولی رو مثل کالای مصرفی می بینند که دیدگاه متفاوتیه.

با این حال فقط دیدگاه جدید این افراد در مورد بازارهای پولی نیس که این صنعت رو ممکن کرده. دلیل دیگر اینه که این افراد داده ها رو با فناوری ترکیب می کنن و به شرکت های مختلف کمک می کنن اطلاعات رو به روش جدیدی جمع و بررسی کنن. حالا این روش ها ممکنه برنامه های سرمایه گذاری شخصی باشن یا تأیید خواسته وام از راه فرایندهای مختلف اداری.

فین تک چیه؟

فین تک یا فناوری پولی، شرکت های زیادی رو شامل میشه که واسه ارائه ی خدمات پولی از نرم افزار استفاده می کنن. شرکت های فین تک معمولا از نوع کار و کاسبی هستن. این شرکت ها واسه این به وجود اومدند که مدل های عادی پولی رو تغییر بدن و هم شرکت های بزرگ مالیاتی رو که میونه ی خوبی با فناوری ندارن، دچار این تغییرات کنن. البته شرکت های بزرگ پولی هم اخیرا این نیاز رو درک کرده ان و کم کم به فین تک روی میارن تا ارائه ی خدمات پولی خود رو بهبود ببخشند.

سرمایه گذاری جهانی در فین تک در سال های گذشته به بیشترین سطح خود رسیده. هم حالا فین تک به یک صنعت چند میلیارد دلاری تبدیل شده. البته هنوزم این صنعت رو کار و کاسبی هایی کنترل می کنن که با استفاده از فناوری، راه حل های جدیدی واسه خدمات و اجناس پولی ارائه میدن.

فواید فین تک چیه؟

فین تک عملیات اقتصادی رو واسه مردم عادی هم تغییر داده و مردم عادی حالا به خدماتی دسترسی دارن که قبلا فقط در اختیار افراد ثروتمندی بود که رتبه ی اقتصادی بالایی داشتن. مثلا می تونیم به سرمایه گذاری اشاره کنیم. تکنولوژی و داده ها سرمایه گذاری رو واسه مردم عادی آسون تر و ارزون تر کرده ان. این یعنی امکاناتی که قبلا فقط واسه سطح پولی خاصی رزرو شده بود الان در دسترس همه ی مردم قرار داره.

حالا به وام دهی فکر کنین. در گذشته پذیره نویس داده های خیلی کمی واسه بررسی خطر کار داشت. پس خواسته افراد زیادی رد می شد یا افراد مجبور بودن سود زیادی رو روی وام خود بدن. فین تک از اطلاعاتی واسه بررسی مشتریان استفاده می کنه که بانک های سنتی هیچوقت به اونا توجه نمی کردن و حالا مردم بیشتری می تونن به سرمایه هایی شخصی و تجاری دسترسی داشته باشن. هیچ کدوم از این اتفاقات بی سیستم های کامپیوتری قوی و نرم افزارها و متخصصین داده که می تونن همه ی این اطلاعات رو بررسی کنن، ممکن نبودن.

وقتی صحبت از فین تک می شه تعداد متخصصین و خدمات، به ویژه در خدمات پولی پایه ای تر مثل مسائل بانکی، سرمایه گذاری، وام گیری و پس انداز فراوانه. این شرکت ها ضمنا در حال شروع فعالیت هایی در جهت خواسته وام خونه و حتی خرید بیمه هستن که امکانات بیشتری رو در اختیار مشتریان می ذارن.

با این مقدمه حالا به سراغ جزئیات فناوری فین تک می رویم:

پرداخت از راه موبایل

همه دوست دارن آسون باشن و اصلا جای تعجب نداره که نسل جدید این نوع خدمات رو دوست داره. کی دوست نداره موبایلش رو برداره و پول قهوه رو بده یا واسه دوستانش پول بفرستد؟ واسه همینه که پیش بینی ها نشون میدن فقط همین امسال ۲۷ میلیارد دلار از راه پرداخت موبایلی جابه جا می شه.

بخاطر این این همه انتخاب های مختلف واسه ارائه دهندگان پرداخت موبایلی هست؛ کیف پول های دیجیتالی مثل Apple Pay و Google Wallet و پردازنده های پرداخت مثل Square و PayPal. همه ی این موارد روی یک بخش تمرکز می کنن: پرداخت الکترونیک.

در مورد پرداخت موبایلی، نوآوری ها حتی در پشت صحنه هم اتفاق می افتند. اینا همون فین تک هایی هستن که در اول به مشتریان این امکان رو می دادن که پرداخت های خود رو آسون تر بکننن. حالا این شرکت ها وارد مرحله ی تجارت شرکت با شرکت (B2B) شده ان و به سایت ها کمک می کنن امکان پرداخت اینترنتی رو به مشتریان بدن؛ مثلا WePay که در سال ۲۰۰۸ شروع به کار کرد. این شرکت پردازنده ی پرداختیه که با GoFundMe کار می کنه، وب سایتی که به افراد اجازه می ده واسه انجام کاری سرمایه گذاری کنن یا در صورت اتفاق حادثه ای به مردم کمک پولی برسانند؛ یا مثلا شرکت Care.com که در اون میشه پرستار استخدام کرد. پیدا کردن سایت های همکار که مردم رو با هدف خاصی گرد هم جمع می کنه، کسب وکار بزرگی هستش، اون قدر بزرگ که همه ی نگاه ها رو به طرف خود برگردانَد.

فین تک واسه امور پولی شخصی و پس انداز

در گذشته تنها راهی که واسه پس انداز کردن داشتیم استفاده از بانک یا مخفی کردن پول داخل تشک بود، اما الان شرکت های فین تک زیادی در بخش میکرو پس انداز وجود دارن که به مردم کمک می کنن پول خرد خود رو واسه روز نکنه نگه دارن. خیلی از اونا واسه این کار حتی به مردم جایزه هم میدن. Digit و Acorns دو مثال عالی واسه فین تک در بخش پس انداز هستن. در Digit کاربران می تونن مراحل پس انداز پول اضافه ی خود رو به صورت خودکار بکننن، در حالی که Acorn به صورت خودکار پول اضافه ی مردم رو سرمایه گذاری می کنه.

فین تک بانک داری اینترنتی و بودجه بندی

بانک داری یکی از مواردیه که نسل جدید دوست داره به صورت آنلاین بکنه. با اینکه الان بیشتر بانک ها خدمات اینترنتی و برنامه ی موبایل خود رو دارن، فین تک ها راه بهتری رو واسه عملیات اقتصادی شخصی و بودجه بندی پیدا کرده ان. به خاطر علاقه ی نسل جدید بانک های آنلاین واسه پس انداز خودکار به کاربران جایزه میدن. این بانک ها نسبت به بانک های عادی ارزون تر هم هستن. اونا با استفاده از وسایل آنلاین، به کاربران کمک می کنن پول خود رو به خوبی بودجه بندی و مدیریت کنن تا بتونن به اهداف خود پشت انداز برسن. همه ی اینا با کمترین زحمت و با استفاده از گوشی هوشمند انجام می شه.

بی دلیل نیس که متولدین هزاره ی سوم فین تک رو دوست دارن. چون درک خیلی از خدماتی که ارائه شده ان آسونه، مثلا قرض گرفتن پول یا خرید کردن. واسه کسی که جوون و تازه کاره حتی بیمه کردن هم آسونه. ولی وقتی کارا پیچیده تر می شن بعضی از این فین تکا ممکنه کافی نباشن. وقتی مشتریان به سطح خاصی از توان پولی و حرفه ای می رسند، می خوان روش شخصی تری داشته باشن و فین تک قادر نیس این کار رو بکنه.

کسی که می خواد از خدمات یک فین تک استفاده کنه باید نکاتی رو مورد توجه داشته باشه. واسه تازه کاران تعداد انتخاب ها زیاده، چون خدمات پولی خیلی گسترده هستن، ولی سرمایه گذاران حرفه ای میلیون ها دلار رو تحت اختیار شرکت های زیاد قرار میدن که بعضی از این شرکت ها ممکنه خیلی موفق نباشن. کاربران باید اونایی رو انتخاب کنن که قوی هستن و ضمنا خدمات خود رو با قیمت زیاد انجام نمی دن.

کاربران ضمنا باید مطمئن شن که شرکت از نظارت مناسب برخوداره. مشتریان باید از این نکته آگاه باشن که خیلی از شرکت های فین تک با شرکت های بزرگ تر شریک می شن تا کارهای بانکی اونا رو بکننن.

غول های صنعت پولی و بانک های بزرگی که فین تک ها رو می خرن

مؤسسات پولی سنتی ممکنه اخیرا به فین تک پیوسته باشن، ولی خیلی هم دیر نیس. خیلی از اونا خدمات خود رو اختراع می کنن یا با فین تک های موفق شریک می شن تا خدماتی رو به مشتریان خود ارائه بدن. این مسئله در همه ی جنبه های فین تک اتفاق افتاده.

همه ی فعالیت های صنعت خدمات پولی سنتی باعث می شن مردم انتخاب بیشتری نسبت به کار و کاسبی ها داشته باشن. فین تکا از پایه به خاطر همین مردم به وجود اومدند. چون متولدین هزاره ی سوم می خوان در همه ی جنبه های زندگی خود از تکنولوژی بهره ببرن و تجربیات بهتری داشته باشن. بخاطر این فین تک در صنعت پولی پیشرفت زیادی داشته است و پس همه ی مردم با سن و سال و موقعیت های پولی مختلف فواید زیادی کسب کرده ان.

برگرفته از: goodcall.com

دیدگاهتان را بنویسید