قارچ ناخن؛ دلیل ایجاد، علائم، درمان پزشکی و خونگی اون 

بیشتر افراد تصور می کنن که هرگونه تغییر در انگشتان پا و دست نشونه دچار شدن به قارچ ناخنه. قارچ ناخن در اصطلاح علمی با عنوان «اونیکومایکوزیس» یا «تینه آ» شناخته می شه. عفونت قارچی ناخن می تونه به دلیل رعایت نکردن بهداشت ایجاد شه یا از شخص دیگری به فرد انتقال کنه. طبق آمار، بیشتر از ۱۰ درصد از آدما بزرگسال در کشورهای غربی به قارچ ناخن گرفتار هستن. این میزان در افراد بالای ۶۰ سال به ۲۰ درصد می رسه. قارچ ناخن در انگشتان پا خیلی عادی تر از انگشتان دسته. فراموش نکنین که بروز هرگونه مشکل یا تغییر غیرعادی در ظاهر ناخنا دلیل بر وجود قارچ نیس. دلایل زیادی واسه بروز مشکل و تغییر ظاهر ناخنا هست. همراه ما باشین، در این مطلب هر چیزی که رو که درباره قارچ ناخن باید بدونین، واسه تون نوشته ایم.

 

چه مشکلاتی با قارچ ناخن اشتباه گرفته می شن؟

۱. رگه رگه شدن ناخنا

ممکنه که این موضوع واسه شما عادی به نظر برسه و در خیلی از آدما هم دیده شه. خط خط شدن ناخنا در زمان بارداری شدیدتر می شه. این شیارهای عمیق در مرکز ناخن بر اثر ناخن جویدن هم ایجاد می شن. در بعضی موارد هم شیمی درمانی می تونه موجب پیدایش این شیارها شه.

۲. پیری ناخن

با بالا رفتن سن، ناخنا شکننده و دارای شیار می شن و ممکنه که نوک ناخنا لایه لایه شه. واسه پیشگیری از اتفاق پیری ناخن، بهتره که مراقبتای لازم رو از ناخن هاتون به عمل بیارین و علاوه بر رعایت نظافت از قرار دادن زیاد ناخنا در آب دوری کنین.

۳. زردی یا سفیدی ناخنا

این مشکل می تونه در اثر «اونیکولیسیز» یعنی جدا شدن ناخن از بستر خود رخ بده. تغییر رنگ ناخن هم به دلیل ورود هوا به زیر ناخن هاست. واسه رفع زردی یا سفیدی ناخن باید ناخنا رو کوتاه کنین و اصلا زیر اونا رو تمیز نکنین. واسه اینکه رنگ بد اونا مشخص نباشه باید از لاک استفاده کنین، واسه درمان ۲ تا ۳ ماه صبر کنین. اگه این زردی و سفیدی ادامه پیدا کنه، احتمال دچار شدن به قارچ ناخن هست.

۴. قرمزی یا سیاهی ناخنا

قرمزی یا سیاه شدن ناخن پا و دست، بر اثر هِماتوم یا جمع شدن خون در زیر ناخنا به وجود میاد که خود به دلیل ضرب دیدگی یهویی هستن؛ مثل زمانی که به طور یهویی با چکش روی انگشت خود بکوبید. با رشد ناخنا، این نواحی تغییر رنگ میدن و از بین می رن. اگه زیر ناخن تون لکه ای سیاه می ببینن که در اثر تروما یا همون ضربه یهویی ایحاد نشده، باید به متخصص پوست مراجعه کنین و اگه این لکه در ناحیه پا ایجاد شده بود، حتما با یک متخصص پا ملاقات کنین تا وضعیت رو از نظر دچار شدن به ملانوما بررسی کنه. ملانوما یه جور سرطان پوسته که با سلولای رنگدانه ای در ارتباطه. یک آزمایش بیوپسی آسون می تونه بدخیم یا خوش خیم بودن این موضوع رو مشخص کنه.

۵. سبز شدن ناخنا

سبزی ناخن می تونه به خاطر وجود باکتری «سودومونا» باشه. این باکتری، در زیر ناخنی که تا حدودی از گوشت جدا شده رشد می کنه و باعث ایجاد بوی بدی (بوی پا و دست) می شه. واسه درمان این وضعیت باید هر ۴ هفته ناخنا رو کوتاه کنین و زیر اونا رو تمیز نکنین. اگه از رنگ سبز ناخن ناراحت هستین بهتره از لاک استفاده کنین. باید ۲ تا ۳ ماه صبر کنین و منتظر رفع این مشکل باشین. پیشنهاد مؤکد واسه رفع این مشکل اینه که دست تون رو از آب دور نگه دارین و حتی با وجود دستکش هم نگذارید که دستا به مدت طولانی در آب بمونن. بعد از استحمام هم ناخنا رو خشک کنین. اگه مشکل تون حل نشد، باید به دکتر مراجعه کنین و داروهای تجویزشده از طرف اونو مصرف کنین.

۶. وجود چاله در ناخنا

باکتری «پسوریازیس» می تونه عامل ایجاد چاله در ناخنا باشه. بقیه مشکلات پوستی هم می تونن پوست زیرین ناخن (ناحیه ای که ناخن از اونجا شروع به رویش می کنه) رو تحت اثر بذارن. پسوریازیس می تونه باعث تغییر رنگ ناخنا از رنگ طبیعی شون به قهوه ای مایل به زرد شه.

۷. تورم و قرمزی پوست دور ناخن

این مشکل «پارونیشیا» یا عقربک نامیده می شه و یه جور عفونت ناخن در پوشش شاخی ناخن (کوتیکول) است. اگه عفونت زیاد باشه (شروع و جلو رفتن سریعی داشته باشه)، معمولا دلیل اون میکروبیه. معمولا قرار دادن انگشت در آب گرم جواب می ده، اما واسه تخلیه ی چرک ناخن باید به دکتر مراجعه کرد. پارونیشیای طولانی زمانی رخ می ده که کوتیکول ناخن طی مدت طولانی ملتهب یا دارای سوزش باشه. بعضی وقتا، عفونت قارچی از خراب کردن پوست استفاده و بافت دور ناخن رو هم گرفتار می کنه. درمان این آسیب با دور و خشک نگه داشتن پوست شروع می شه. اگه مشکل رفع نشه باید حتما به دکتر مراجعه شه. معمولا واسه درمان این مشکل آنتی بیوتیک تجویز نمی شه، اما شاید در موارد شدیدتر مصرف اونا لازم شه.

۸. ترومای طولانی ناخن

آسیب دیدن دائمی ناخنا در اثر ضرباتی که ورزش یا وسایل کاری ایجاد می کنن، حالتی مثل قارچ ناخن به وجود میاره. بعضی از کفشای تنگ هم می تونن موجب آزردگی ناخنا شن. اگه این ضربات و فشارها ادامه داشته باشن و به شکل طولانی به ناخنا آسیب وارد کنن، احتمال تغییر شکل ناخن هست.

دلیل قارچ ناخن چیه؟

در افراد سالم و عادی، عفونت قارچی ناخن بیشتر به خاطر تعریق و رطوبت ایجاد می شه. یکی از جایای اصلی انتقال و ایجاد قارچ، دوشای همگانی در استخرها یا باشگاهای ورزشی هستن. مراجعه به سالنای زیبایی واسه رسیدگی به ناخنا هم عامل دیگری واسه دچار شدن به قارچ ناخنه. اگه در این مراکز، از وسایل بهداشتی استفاده نشه، امکان انتقال و ایجاد قارچ هست. زندگی کردن با شخصی که این مشکل رو داره هم می تونه باعث انتقال قارچ شه.

طبق مشاهدات، ورزشکاران بیشتر از آدما دیگر در خطر دچار شدن به قارچ ناخن هستن، چون که کفشای تنگی می پوشند و جوراب شون به پاهایشان می چسبد و ناخن هاشون هم در بین تمرین متحمل ضربات زیادی می شن. بخاطر این وجود قارچ ناخن در این افراد دروغ. علاوه بر اینکه ضربات طولانی هم می تونن دلیلی واسه ضعیف شدن ناخنا باشن و اونا رو در خطر خطر عفونت قارچی قرار بدن.

سن بالا و دچار شدن به بعضی از مریضیا هم احتمال دچار شدن به قارچ ناخن رو افزایش می ده. منظور از مریضیا، مشکلاتی هستن که سیستم ایمنی بدن رو تحت اثر قرار میدن و درنتیجه احتمال عفونت قارچی رو افزایش میدن. مثلا میشه به ایدز، شکلای مختلف دیابت (دیابت نوع ۱، دیابت نوع ۲ و …)، سرطان، پسوریازیس و… اشاره کرد. مصرف داروهای سرکوب کننده ی سیستم ایمنی مثل استروئیدها هم می تونه اثر مشابهی داشته باشه و باعث عفونت قارچی شه.

قارچ ناخن مسریه؟

با وجود اینکه معمولا قارچ ناخن از جایای خاصی به فرد منتقل می شه، اما خیلی مسری نیس. قارچ ناخن، اون قدر رایجه که دچار شدن به اون در بیشتر از یک فرد در خونواده چیزی تصادفی و عجیب به نظر نمی رسه و تنها درصورتی از یکی به یکی دیگر انتقال پیدا می کنه که تماس فیزیکی منظم و نزدیکی ایجاد شده باشه.

علائم قارچ ناخن

در بیشتر اوقات، قارچ ناخن پیش از اونکه درد و ناراحتی به همراه داشته باشه، از نظر ظاهری ناراحت کنندهه. البته تو یه سری از آدما درد و ناراحتی هم هست. این درد و ناراحتی با پوشیدن کفش، انجام فعالیت و گرفتن ناخنا به شکل اشتباه زیاد می شه. بعضی از شکلای مختلف قارچا، ناخن رو تحت اثر قرار میدن. یکی از عادی ترین قارچا، «تریکوفیتون روبروم» نام داره. این نوع از قارچ، تمایل زیادی به عفونی کردن پوست داره و با عنوان «درماتوفیت» شناخته می شه و به روشای زیر زیاد می شه:

۱. قارچ از نوک ناخن شروع می شه و تموم اونو فرا میگیره

به این حالت اونیکومیکوز انتهایی زیر ناخن میگن. این نوع از قارچ عادی ترین نوع عفونته و در ۹۰ درصد از موارد، افراد درگیر با این مشکل، گرفتار به این نوع از قارچ هستن.

اونیکومیکوز بیشتر در انگشتان پا دیده می شه و انگشت بزرگ پا معمولا اولین انگشتیه که قارچ در اون مشاهده می شه. عوامل خطر این نوع از قارچ ناخن یعنی سالخوردگی، شنا کردن، دچار شدن به سندرم پای ورزشکار، پسوریازیس، شکلای مختلف دیابت ، وجود قارچ در اعضای خونواده یا داشتن سیستم ایمنی سرکوب شده. این قارچ معمولا با تغییر رنگ در گوشه ناخن بزرگ پا شروع می شه و به آرامی به طرف ریشه ی ناخن میره. درنهایت هم ناخنای پا، شکننده و ورقه ورقه می شن. بعضی وقتا هم ممکنه که شاهد نشونه هایی از سندرم پای ورزشکار در ناحیه بین انگشتان یا پوسته شدن کف پا باشین. این حالت بیشتر در کنار اونیکومیکوز ایجاد می شه که دلیل اصلی ایجاد اون «تی. روبروم» است.

۲. قارچ از پایه ناخن شروع می شه و تموم اونو فرا میگیره

به این نوع از قارچ ناخن، اونیکومیکوزِ آسونِ زیر ناخن گفته می شه. از بین شکلای مختلف قارچا، این نوع کم ترین گسترش رو داره و تنها در ۳ درصد از موارد دیده می شه. این نوع از قارچ مثل با مورد قبلیه، ولی فرق اون با قارچ اشاره شده در اینه که از پایه ناخن شروع می شه و به آرامی به طرف نوک ناخن کشیده می شه. این قارچ ناخن همیشه در کسائی دیده می شه که سیستم ایمنی بدن شون ضعیفه. برخلاف مورد قبل، در این مورد قارچ به کم زیر نوک ناخن دیده می شه. دلیل کلی ی ایجاد این نوع از قارچ هم «تی.روبروم» و قارچای غیردرماتوفیتی هستن.

۳. عفونت قارچی اونیکومیکوز

عامل این عفونت قارچ کاندیداست و بقیه قارچایی که در بالا عنوان شدن (تریکوفیتون) در ایجاد اون نقشی ندارن. این قارچ بیشتر در ناخن انگشتان دست دیده می شه. افراد گرفتار ممکنه دچار پارونیشیا (عفونت ریشه ی ناخن) هم بشن. کاندیدا باعث زردی، قهوه ای شدن، سفیدی یا سفت و شکننده شدن ناخنا می شه. یه سری از آدما گرفتار به این قارچ ناخن، در دهن شون هم عفونت قارچی مشابهی رو تجربه می کنن یا گرفتار به پارونیشیای طولانی هستن که با همین نوع از قارچ ایجاد می شه.

۴. اونیکومیکوز سفید سطحی

در این وضعیت، دکتر می تونه ماده پودری سفید رنگی رو از روی سطح ناخن برداره. این مشکل بیشتر در نواحی گرمسیری رخ می ده. نام قارچ در این مورد «تریکوفیتون منتاگروفیتس» است.

تشخیص قارچ ناخن چیجوریه؟

معاینه ی فیزیکی صرف روش مناسبی واسه تشخیص قارچ ناخن نیس. شرایط و مشکلات مختلفی می تونن مثل با قارچ ناخن به نظر برسن. پس کار پزشکان در تشخیص کمی سخته. درواقع، تحقیقات نشون میدن که تنها ۵۰ تا ۶۰ درصد از موارد تغییر غیرعادی ناخنا در اثر قارچ ایجاد می شن. پس، همیشه واسه تشخیص درست به معاینات آزمایشگاهی نیازه.

نمونه ای از ناخن، با ایجاد سوراخ یا برداشتن قسمتی از اون واسه بررسی بیشتر به آزمایشگاه فرستاده می شه. در آزمایشگاه نمونه بررسی و کشت می شه و به وسیله واکنش زنجیره ای پلی مراز (PCR) مورد آزمایش قرار میگیره. این کار واسه تشخیص ژنتیک ارگانیسما شکل میگیره. نمونه ورداری و کشت واسه مشخص کردن نتیجه آزمایش، حدود ۶ هفته طول می کشه. اما PCR تنها یک روز زمان می بره. البته هزینه این آزمایش بالاست و از همین رو، کم تر انجام می شه.

اگه نتیجه آزمایش بیوپسی منفی باشه و نشونه های مشکوکی مثل ناصافی سطح ناخن، تغییر رنگ، سفت شدن و شکنندگی دیده شه، باید آزمایش دوباره ای واسه کسب اطمینان درمورد وجود قارچ یا نبود وجود اون انجام شه.

خیلی از داروهای درمان قارچ ناخن، دارای مشکلات جانبی هستن. پس درانتخاب نوع درمان تون دقت کافی داشته باشین.

چه کسائی باید تحت درمان قرار بگیرن؟

درمان دارویی اونیکومیکوز واسه بیمارانی پیشنهاد می شه که به دلیل تغییر در ناخن شون درد و ناراحتی رو تجربه می کنن. بیمارانی با عوامل خطر دچار شدن به عفونت جدی تری مثل شکلای مختلف دیابت یا بیماران دارای سابقه عفونت بافتی در نزدیکی ناخنای گرفتار به قارچ هم می تونن از درمان دارویی استفاده کنن. یکی دیگر از دلایل درمان قارچ ناخن، شکل و ظاهر نامناسب اینه.

متخصص درمان قارچ ناخن کیست؟

پزشکان زیادی می تونن به درمان قارچ ناخن بدن. دکتر عمومی، متخصص پوست یا متخصص پا هم می تونن این مشکل رو حل کنن. هر یک از این پزشکان قادر به تشخیص قارچ ناخن و تجویز داروهای مناسب واسه رفع عفونت هستن. ممکنه که واسه درمان، متخصص پا یا پوست بخشی از ناخن یا لایه بالایی اونو بردارند.

درمان قارچ ناخن به چه شکل صورت میگیره؟

سوهان کشیدن، کوتاه کردن و مراقبت از ناخنا تا حد زیادی به کاهش میزان گسترش قارچ ناخن کمک می کنن و به خاطر این خیلی پیشنهاد می شن. علاوه بر اینکه با این مراقبتا، درد به دلیل فشار بر ناخنای کلفت شده هم کم کرده میشه. پمادها و داروهای موضعی معمولا اثر کم تری نسبت به داروهای خوراکی داشتن. دلیل اینه که ناخن سفت تر از اینه که بتونه داروهای موضعی رو جذب کنه و تحت اثر قرار بگیره. علاوه بر اینکه پیگیری این روش درمانی تا حدودی سخته. چون معمولا واسه دریافت نتایج مثبت باید اینجور درمانی رو به مدت بیشتر از ۱ سال و به طور منظم انجام داد. البته یکی از امتیازات استفاده از درمانای موضعی، نبود وجود مشکلات جانبی و تداخل مصرف با داروهای دیگره.

داروهای موضعی واسه درمان قارچ ناخن به قرار زیر هستن:

۱. محلول موضعی سیکلوپیروکس (پنلاک) ۸ درصد

یه جور محلول پزشکیه که واسه درمان قارچ ناخن استفاده می شه. این محلول واسه افرادی با سیستم ایمنی سالم و یه جور از قارچ مناسبه که با ماهک ناخن ارتباطی نداره. داروی نام برده تنها در ۷ درصد از موارد جوابگوه. واسه کسب نتیجه مطلوب باید روزی یک مرتبه و به مدت یک سال از این محلول استفاده شه. واسه پاک کردن محلول باید هفته ای یک بار از الکل استفاده شه. دلایل نشون دهنده اینه که استفاده از محلول ضدقارچ شامل آمورولفین از بازگشت عفونت پس از درمان جلوگیری به عمل میاره و درصد موفقیت این محلول در کنترل برگشت عفونت ۷۰ درصده.

۲. افینوکونازول (جوبلیا)

افینوکونازول (جوبلیا) هم داروییه که در سال ۲۰۱۴ به تأیید رسید. این دارو هم به شکل موضعی روی پوست استفاده می شه. این دارو واسه درمان ۲ نوع از عادی ترین قارچای ناخن پا یعنی تریکوفیتون روبروم و تریکوفیتون منتاگروفیتس استفاده می شه. این داروی موضعی باید روزی یک بار و به مدت ۴۸ هفته استفاده شه. عادی ترین آسیب ی جانبی این دارو، شکل بد ناخنا، درماتیت و درد موضعیه.

۳. تاوابورول (کریدین)

تاوابورول (کریدین) داروی جدید دیگری واسه درمان قارچ ناخن پاست. این دارو هم مثل با افینوکونازول عمل می کنه و باید به طور روزانه در طول ۴۸ هفته استفاده شه. مشکلات جانبی اونم مثل جوبلیاست.

داروهای خوراکی واسه درمان قارچ ناخن

داروهای خوراکی واسه درمان قارچ ناخن معمولا در ۵۰ تا ۷۵ درصد موارد مؤثر هستن و واسه ظاهر شدن نتایج این درمانا ۹ تا ۱۲ ماه زمان لازمه. این مدت، زمان لازم واسه رشد ناخن هاست. حتی در بین درمان هم احتمال برگشت قارچ در ۲۰ تا ۵۰ درصد از موارد هست. اخیرا درمانای خوراکی رفع قارچ ناخن به بقیه روش ها ترجیح داده می شن، چون مدت زمان کم تری واسه تاثیرگذاری نیاز دارن و بهتر از بقیه روش ها، مشکل رو درمان می کنن. از بین داروهای خوراکی مؤثر در درمان قارچ ناخن میشه به موارد زیر اشاره کرد:

۱. گریزئوفولوین (فولویسین، گریفولوین، گریس پِگ)

این دارو واسه سالیان متمادی به عنوان درمان خوراکی رفع قارچ ناخن مورد استفاده بوده. گرچه مصرف این دارو خطری نداره اما واسه رفع قارچ ناخن پا، خیلی مؤثر نیس. نبود ارائه نتایج مؤثر باعث شده تا جانشینای دیگری واسه این دارو پیشنهاد شه.

۲. تربینافین (لامیزیل)

این دارو باید به طور روزانه مصرف شه، مصرف اون واسه درمان قارچ ناخن پا به مدت ۱۲ و واسه درمان قارچ ناخن دست تا ۶ هفته طول می کشه. این دارو مؤثر، بی خطر و دارای مشکلات جانبی خیلی کمیه. گرچه که باید در افراد گرفتار بیماریای کبدی با احتیاط مورد استفاده بگیره.

۳. ایتراکونازول (اسپرانوکس)

این دارو به شکل قسمتی و پله ای تجویز می شه. مثلا یک هفته در هر ماه و به مدت ۲ یا ۳ ماه. یعنی در طول ۲ یا ۳ ماه، ماهیانه به مدت یک هفته از این دارو استفاده می شه. البته باید توجه کنین که مصرف این دارو با بعضی از داروهای آسم، آنتی بیوتیکایی مثل آریترومایسین و… تداخل داره. ایتراکونازول واسه درمان قارچ کاندیدا و عفونتای قارچی غیردرماتوفیتی استفاده می شه.

۴. فلوکونازول (دیفلوکان)

مصرف این دارو به شکل یک بار در هفته در طول چندین ماه. اگه کارکرد کبد مریض مشکل داره یا داروهای خاص دیگری مصرف می کنه، حتما باید در استفاده از این دارو دقت کنه. این دارو اثر اسپورانوکس و لامیزیل رو نداره و باید در بیماران گرفتار به مشکلات کبدی با احتیاط استفاده شه.

 • دکتر می تونه با آزمایش خون آسون ای از وجود مشکلات و مریضیای کبدی مطمئن شه.

روشای درمان خلاقانه ی دیگری هم وجود دارن که بازم در حال بررسی و آزموده شدن هستن:

 • لیزرتراپی یا درمان فوتودینامیک که از عوامل فعال نوری واسه درمان ناخن استفاده می کنه. درواقع در این روش نوری نورانی با طول موجی مشخص و مناسب به ناخنا تابانده می شه.
 • استفاده از جریان الکتریکی واسه جذب داروهای موضعی ضد قارچ در ناخنا که به اون یونتوفورزیس هم گفته می شه.
 • استفاده از محلولی که محیط ناخن رو واسه رشد قارچ نامناسب می سازه: اگه این روش عملی شه، قارچ ناخن با روشی ارزون درمان میشه.

روشی دیگر که شک نداشته باشین به مداوای قارچ ناخن منتهی میشه، جراحیه. در این عمل ناخن ورداشته می شه. گرچه که این روش به طور قسمتی جواب می ده و امکان برگشت دوباره قارچ هست. امکان استفاده از داروهای موضعی و خوراکی هم در کنار جراحی هست. اگه قارچ ناخن در اثر ضربه یا عفونت ایجاد شده باشه، جراحی به شکل بهتری این مشکل رو درمان می کنن.

درمان خونگی قارچ ناخن چیه؟

با جست وجو در اینترنت، با انبوهی از درمانای خونگی روبه رو میشید. سرکه یکی از درمانای خونگی معروفه. یه سری از آدما هم از شکلای مختلف روغنا مثل روغن درخت چای استفاده میکردن. روغن نارگیل، روغنای لازم (معطر) و برگ درخت سرو هم واسه رفع قارچ ناخن پیشنهاد می شن. البته اثر درمانای خونگی قطعی نیس و درمورد اونا شبهاتی هست. استفاده از هیدروژن-پراکسید و سفیدکننده هم خیلی پیشنهاد نمی شه، چون که حمایت ی علمی ندارن و ممکنه که باعث ناراحتیای پوستی شن. کوتاه کردن ناخنای سفت و شکننده ی گرفتار به قارچ کمی سخته. استفاده از کِرِم اوره می تونه به نرم شدن ناخنا و آسون تر شدن مراحل کوتاهی اونا کمک کنه. استفاده از این کرم احتیاجی به نسخه نداره.

درمان قارچ ناخن با داروهای بی نسخه امکان پذیره؟

داروهای بی نسخه، همونطور که از نام شون برمیاد، احتیاجی به تجویز پزشکی ندارن. گرچه داروهای بی نسخه (OTC) واسه درمان قارچ ناخن خیلی معدود هستن، اما همون تعداد کم هم به تأیید سازمان جهانی غذا و دارو نرسیده ان. بیشتر این داروها واسه قارچ پوستی مفیدند تا درمان قارچ ناخن . بعضی از این داروها شامل موادی چون آندِسلنیک اسید یا پروپیلن گلیکول هستن که مانع از رشد قارچا می شن، اما از اونجا که میزان نفوذشون در ناخن کمه، خیلی موثر عمل نمی کنن.

داروهای درمان قارچ، سمی هستن؟

داروهای جدید در افرادی که مشکلات کبدی ندارن، ناراحتیای کبدی ایجاد نمی کنن. آزمایش خون واسه مصرف داروهایی مثل فلوکونازول (دیفلوکان) که یک بار در هفته مصرف می شن، ضرورتی نداره؛ با اینحال افرادی که دوره های طولانی تری از این داروها استفاده می کنن، باید قبل و در بین درمان با این داروها، کارکرد کبدشون رو بررسی کنن. توجه به مشکلات جانبی و درمیان گذاشتن اونا با دکتر و دقت کردن به نبود وجود تداخل بین این دارو و بقیه داروهای مصرفی خیلی ضروریه.

هزینه داروهای قارچ ناخن چقدره؟

یکی از ملاحظات درمانی، هزینه. بعضی داروهای جدید درمان قارچ گران هستن و شرکتای بیمه هم این داروها رو در دسته داروهای آرایشی قرار میدن، واسه همین تا زمانی که مورد مصرف اونا واسه رفع درد و ناراحتی شناخته نشه، تحت پوشش بیمه قرارنمی گیرن. البته داروهایی مثل تربینافین و فلوکونازول ارزون هستن و به عنوان داروهای ژنریک به فروش می رسن.

واسه پیشگیری از قارچ ناخن چه کنیم؟

قارچا در همه جا هستن، پس نمیشه دقیقا مشخص کرد که از کجا به اونا دچار میشیم. البته با علم به این موضوع که قارچ بیشتر در نواحی خیس و عرق کردی مثل بین انگشتان پا ایجاد می شه، میشه از جایا و شرایطی که واسه رشد قارچ مناسب هستن، دوری کرد؛ مثلا دوشا، استخر و کمدهای دردار باشگاه می تونن منابع تولید و ایجاد قارچ باشن. البته هیچ شاهدی بر این ادعا وجود نداره و از نظر علمی ثابت نشده. لاک و ناخنای آکریلیکی هم مانع از تنفس ناخن می شن و احتمال بروز عفونتای قارچی رو آماده میسازن.

قارچ همه جا هست: هوا، خاک، گرد و غبار و… . اقدامات بهداشتی مثل استفاده از جورابایی که ناحیه انگشتان شون جدا شده یا پوشیدن دم پایی لاانگشتی می تونن کمی به پیشگیری از قارچ کمک کنن. رعایت بهداشت در جایای ورزشی عمومی و پرهیز از تماس با سطوح آلوده، نبود استفاده از کفشای تنگ و دوری از شرایطی که مانع تنفس پا می شن هم می تونه مفید باشه. شستن روزانه پا و خشک کردن بین انگشتان هم در پیشگیری از دچار شدن به قارچ مؤثره. یادتون باشه قارچایی که به وسیله پوشش بدن حیوانات خونگی مثل سگ و گربه حمل می شن، بیشتر موجب دچار شدن به قارچ ناخن نمی شن. پوشیدن جوراب سفید هم تأثیری در نبود دچار شدن به قارچ ناخن نداره.

درمان قارچ ناخن چقدر طول می کشه؟

درمان قارچ سخت و زمان بره و ممکنه بیشتر از ۱۸ ماه به طول بینجامد. در ۴۰ تا ۷۰ درصد از موارد هم قارچ برگشت می کنه. پرهیز از قرار گرفتن در خطر عوامل ایجاد قارچ تا حد زیادی از دچار شدن به اون جلوگیری به عمل میاره. افرادی با مریضیای دیگر که اونا رو بیشتر در خطر دچار شدن به قارچ قرار می ده، کار سخت تری واسه مدیریت این بحران در پیش دارن.

واسه جلوگیری از برگشت دوباره قارچ ناخن چه کنیم؟

«تینا پدیس» که به قارچ پای ورزشکار مشهوره، امکان بازگشت زیادی داره. پس رسیدگی به این موقعیت از اهمیت زیادی برخورداره. واسه جنگ با قارچ میشه از داروهای بی نسخه ای مثل کلوتریمازول (لوتریمین) یا تربینافین (لامیزیل) استفاده کرد. این داروها، کرمایی هستن که مستقیما روی پوست زده می شن. نظافت پا و کفشا و استفاده از U.V (اشعه ی فرابنفش) واسه ضدعفونی کردن کفشا هم می تونن واسه جلوگیری از برگشت دوباره قارچ مفید باشن.

قارچ ناخن تنها در ۵۰ تا ۶۰ درصد از موارد ظاهر پا رو تحت اثر قرار می ده و تشخیص قارچ از بقیه عواملی که باعث تغییر رنگ و شکل ناخن می شن، حتی واسه پزشکان هم سخته. درمان قارچ ناخن معمولا از طرف فرد پیگیری نمی شه. اما به دلایل زیر یه سری از آدما مراحل درمانی رو دنبال می کنن:

 • دچار شدن به شکلای مختلف دیابت
 • سابقه عفونت پا (سلولیت یا عفونت بافتی)
 • وجود درد و ناراحتی در ناخن
 • ناراحتی از ظاهر ناجور ناخنا

شکست در درمان قارچ و برگشت اونم خیلی دروغ. پس بهترین کار پیشگیری و مراقبت از ناخن هاست. اقدامات زیر در این راه مفید هستن:

 • کوتاه نگه داشتن ناخنا و بازی نکردن با گوشه های ناخن درهنگام پوسته شدن و بریدگی.
 • تمیز نگه داشتن پاها و خشک کردن اونا
 • استفاده از جوراب خشک و پرهیز از پوشیدن جورابای تنگ
 • عوض کردن کفشای ورزشی
 • پرهیز از نگه داشتن دراز مدت دستا در آب و نبود استفاده از شویندهای قوی
 • درمان قارچ پای ورزشکار در صورت اتفاقمجموعه صوتی علائم، پیشگیری و درمان مریضیا

سلامتی ارزشمندترین دارایی انسانه


دیدگاهتان را بنویسید