قانون پارکینسون چیه و چیجوری میشه با اون مقابله کرد؟

قانون پارکینسون می گه: «هر کار به اندازه زمانی که به اون تخصیص داده شده طول می کشه». حتی اگه اسم این قانون هم به گوش تون نخورده باشه، شک نداشته باشین و حتما در عمل گرفتار اون شدین. چیکار باید کرد؟ چیجوری باید در مقابل قانون پارکینسون ایستاد؟ قبل از هر چیز باید با نشونه های این قانون آشنا شد. وقتی واسه انجام کاری زمان زیادی در اختیار دارین همیشه میل به عقب انداختن کارا هست. طبق قانون پارکینسون کارا همیشه به بعد موکول می شن تا آخرش اضطرار باعث انجام اونا شه.

نمود روشن قانون پارکینسون در زندگی ما، موکول کردن انجام تکالیف به روزای آخرِ مهلت تحویل کاره. وقتی اسیر این قانون میشیم در بخش اول کار که با پشت گوش انداختنای همیشه همراهه، استفاده پسیار پایینی داریم و چیزی که در آخر و به زور انجام میدیم هم خیلی غرورآفرین نیس. در حالی که وقتی سرتون شلوغه و مجبوریم در بازه ی زمانی محدود همه چیز رو سروسامان بدیم، شرایط فرق می کنه. در آخر موفق میشیم همه امور رو رتق و فتق کنیم و استفاده بالاتری هم داریم.

 

باید از قانون پارکینسون درس گرفت. شاید با سعی بیشتر و هوشمندانه تر نتایج بهتری کسب کنیم. باید بتونیم شرایط رو مدیریت کنیم. باید خود رو بشناسیم و بدونیم که فشار کار باعث ایجاد استرس در ما می شه یا نه. فرض کنین از سعی زیاد در زمان محدود لذت می برین و اینکه مجبور باشین درزمان یک روز همه چیز رو برنامه ریزی، هماهنگ و اجرا کنین واسه تون خوشاینده و به همین دلیله که از قانون پارکینسون پیروی می کنین؛ هیچ مشکلی نیس اما باید در نظر داشته باشین که با واگذاری کارا به زمان محدود، ممکنه در دام اتفاقات پیش بینی نشده اسیر شید.

به هر حال دوری از تله ی پارکینسون و مدیریت فشار، استرس و زمان نتایج نورانی تری به دنبال داره. اگه کاری رو که به شما محول می شه بی معطلی بعد از شروع ضرب الاجل تعیین شده شروع کنین، بین انجام اون آرامش بیشتری دارین؛ علاوه بر اینکه در وقت باقی مونده فرصت دارین کار رو بررسی و نواقص احتمالی اونو رفع کنین.

راه هایی واسه شکست دادن قانون پارکینسون

۱. بخش بندی کارا

همیشه سعی کنین وظایف و کارهای مختلف رو به بخشایی تقسیم کنین. بیشتر وقتی کارهای زیادی به سرتون می ریزه و واسه انجام اونا فرصت زیادی دارین، سر و کله ی قانون پارکینسون پیدا می شه. این مسئله نامحسوس رخ می ده و به نظرتون می رسه که وقت زیادی واسه شروع کارا در اختیار دارین. بهترین روش واسه پرهیز از افتادن در چاله اینجور خیالی اینه که کارهای بزرگ و زیاد خود رو به بخشای کوچیک تر تقسیم و واسه انجام هر یک بازه های زمانی مشخص کنین.

بازه های زمانی تعیین شده واسه به پایان رساندن هر بخش از کار یه جور حالت اضطرار رو به شما تلقین می کنن تا در بین مدیریت فعالیتای مختلف تمرکز و انگیزه تون واسه انجام کارا کم نشه و واسه به پایان رساندن اونا قدرت و تمرکز لازم رو به دست بیارین و بتونین پیشرفت کنین.

واسه هر کار و وظیفه ای که برعهده دارین، قلمرو و محدوده زمانی مشخص کنین. باید تصمیم بگیرین که چه کارایی رو و در چه زمانی لازمه بکنین. این بخش بندی و تقسیم کارا یه جور برنامه ریزی عملی حساب می شه. واسه هر بخش از فعالیت، زمان و تاریخ مشخصی مشخص کنین تا بتونین میزان پیشرفت تون رو در بین تکمیل کار آزمایش کنین. در برنامه ریزی خود زودترین زمان ممکن رو واسه شروع هر بخش از کار در نظر بگیرین.

باید بدونین که واسه تکمیل و انجام هر فعالیت به چه منابع و امکاناتی نیاز دارین و واسه فراهم کردن اونا اقدامات لازم رو بکنین. هماهنگ کردن امور با حسابدار، تشکیل تیم، سفارش مصالح و … .هر یک گامیه که شما رو به پایان کار نزدیک تر می کنه. به این شکل می تونین قانون پارکینسون رو دور بزنین و با تقسیم بندی کارا و برنامه ریزی از امروز و فردا کردن دور بمونین.

۲. شناخت معنای «پایان»

حدس زمان پایان کار همیشه آسون نیس. هرچقدر کمال گراتر و ایده آل گراتر باشین امکان اسارت تون در قانون پارکینسون بیشتر هستش. چون در این صورت همیشه چیزی واسه تکمیل و تغییر می ببینن و بازم زمان بیشتری واسه انجام هر فعالیت در نظر می گیرین. نکته ی مهم اینه که به جای تمرکز بر کمیت کار انجام شده مثلا تعداد ساعات یا صفحاتی که مطالعه کردین به کیفیت بالاتر فکر کنین؛ وقتی در مورد کیفیت به نتیجه مطلوب رسیدید یعنی در خط پایان قرار گرفتین. باید بدونین خط پایان کجاست تا از اضافه کاری مصون باشین.

۳. تعیین مرزهای مشخص

بیشتر اوقات قانون پارکینسون وقتی رخ نشون میده که تعداد کارا و مسئولیت هاتون خیلی زیاد می شه. به هر قیمتی که شده از این مهلکه فرار کنین، در غیراین صورت روزها رو درگیر کار سپری می کنین بی اینکه بتونین اونا رو به آخرسر برسونین و نتیجه شایسته ای بگیرین. علاوه بر اینکه با وجود وظایف مختلف شرایط بدتر و بدتر می شه.

واسه اینکه از قانون پارکینسون در امان باشین و کارا رو زودتر تموم کنین، سعی کنین تا جایی که می شه در هر زمان مشخص تنها به یک کار بدین و از حواس پرتیای مختلف به دور باشین. به این منظور باید واسه هر کار مرز مشخصی مشخص کنین. محدوده های زمانی مشخص باعث افزایش استفاده و اثر شما می شه.

مثلا واسه جواب انگار به ایمیلای خود فقط ۵ دقیقه زمان اختصاص بدین. باور کنین در این مرز محدود و مشخص توانایی مدیریت شرایط رو به دست دارین و همه کارا رو سریع تر انجام میدید. جواباتون به افراد و پیاما هم باید محدود و مشخص باشه. باید کوتاه و مفید حرف بزنین و پیام بدین. اگه نگران هستین که این کار ممکنه بی ادبی تلقی شه، می تونین در مورد محدود کردن زمانی خود و سعی تون واسه مدیریت شرایط توضیح بدین. با این نوع برنامه ریزی و اقدام مطمئن باشین که سریع تر به همه کارهای خود می رسین.

۴. تغییر دادن خود

اختصاص محدوده زمانی به فعالیتای مختلف باعث می شه مغز در یافتن راه هایی واسه انجام امور در زمان کم مهارت پیدا کنه. هنگام برنامه ریزی هیچ موقع نقاط امنی واسه فرار از برنامه یا اضافه کردن زمان در نظر نگیرید چون اگه کمی آسون تر و بازتر برنامه ریزی کنین دوباره در دام قانون پارکینسون خواهید افتاد.

برنامه زمان بندی شما واسه انجام هر فعالیتی باید واقعی و انجام شدنی باشه. سعی کنین زمان لازم رو به درستی محاسبه کنین و به اون پایبند باشین. زودتر یا دیرتر تعیین کردن مهلت لازم واسه کار درست نیس. نه بیهوده با تعیین مهلتی غیرواقع بینانه به کارمندان، تیم کاری و خودتون فشار بیارین و نه دیرتر از چیزی که باید زمان طلب کنین. نباید روابط تون رو با مشتری و ارباب مراجعه بیهوده دستخوش بی اعتمادی و … کنین.

باید از پناهگاه امن تون خارج شید و خود و بقیه رو به انجام کارهای متفاوت تشویق کنین. یادتون باشه خروج از کنج آسایش واسه همه کمی سخته پس اونو به عنوان رقابت در نظر بگیرین، نه تهدیدی آزاردهنده. این رقابت رو با در نظر گرفتن پاداش و جایزه واسه خود و بقیه جذاب کنین. از تعیین تنبیه و مجازات پرهیز کنین تا انگیزه بیشتری داشته باشین.

۵. تعیین جایزه واسه سرعت عمل

یکی از دلایل رواج قانون پارکینسون در هر کسب وکاری اینه که معمولا واسه به پایان رساندن زودتر از موعد کارا یا سرعت عمل افراد انگیزشی در کار نیس:

  • کارتون سریع تر تموم شده؟ کار بیشتری واسه شما در نظر داریم؛
  • سرعت شما خیلی بالاست، پس می تونیم ضرب الاجل کاری تون رو تغییر بدیم.

حتی مدیران هم بعضی وقتا اسیر قانون پارکینسون می شن و تمایل به طولانی کردن امور دارن. بعضی وقتا دلیل کِش دادن کارا ترس و دودلی از کار و فعالیت بعدیه. اما در جایگاه مدیر و رئیس حتما باید کارا رو در زمان خود و حتی زودتر بکنین و این روش کارکرد رو به همکاران و کارمندان خود نشون بدین.

واسه انجام کارا امتیاز و پاداش در نظر بگیرین. مثلا به خود بگید اگه این کار رو در زمان دلخواه تموم کنم و به نتیجه برسانم، میتونم کمی استراحت کنم، به هواخوری بروم یا در اینترنت بچرخی بزنم و خستگی درکنم.

یادتون باشه این پاداش و جایزه رو تنها در صورتی واسه خود در نظر بگیرین که به نتیجه مطلوب و موردنظرتان برسین و فقط گذراندن زمان و نرسیدن به نتیجه مشمول جایزه نمیشه.

۶. شناسایی قدم بعدی

بعضی وقتا بیشتر از حد به انجام کاری می پردازیم و واسه اون وقت می ذاریم. دلیل اینه که نمی دونیم در قدم بعدی باید چه کنیم. واسه رفع این مشکل باید همیشه هنگام برنامه ریزی یادتون باشه که بعد از تموم شدن کار و فعالیت فعلی، کارهای دیگری واسه انجام دادن دارین و توقفی در کار نیس.

بی توقف جلو برید و زیاد تعلل و تفکر نکنین. حتی بزرگان هم فکر می کنن فکر کردن بیشتر از حد باعث مکث و توقف کارا می شه. سعی کنین با تکیه بر شهود و به شکل ذاتی جلو برید و سعی کنین.

۷. استفاده از قانون پارکینسون با تغییر بازی

اگه از سازو کار قانون پار کینسون خوب آگاه باشین خیلی آسون می تونین در مقابل اون بایستید و حتی از کارکرد اون به نفع خود بهره ببرین. بعضی کارا همت و برنامه ریزی فوق العاده ای می خواد و ترس از اونا باعث بروز قانون پارکینسون می شه. در این حالت باید در مورد اینجور فعالیتایی قاطعانه آگاهی رسانی عمومی کنین. به همه درباره این هدف بگید طوری که دیگر از ترس آبروی تون هم که شده واسه رسیدن به هدف تون سعی کنین و در مدت زمانی که اعلام کردین به اون دست پیدا کنین.

در این راه ترشح آدرنالین هم شما رو همراهی می کنن. مثلا همین سفر کردن به ماه رو در نظر بگیرین. اگه قضیه جهانی و علنی نشده بود، امور مختلف و هماهنگیای لازم واسه شروع و مدیریت این سفر شاید اصلا به نتیجه نمی رسید. پس با شناخت قانون پارکینسون و استفاده از اون به نفع خود، میشه قانون ی بازی رو تغییر داد.

برگرفته از: theviewinside.me


دیدگاهتان را بنویسید