چرا باید پیشرفت فردی رو جدی بگیرین؟ “

پیشرفت ی فردی یعنی روی خودتون سرمایه گذاری کنین تا هر چیزی که زندگی جلو شما می ذاره بتونین مدیریت کنین و به بهترین شکل از پس اون بربیایید. پیشرفت ی فردی به شما اجازه می ده به جای اینکه منتظر باشین زندگی چیزای خوب سر راه شما بذاره، خودتون کنترل شرایط رو در دست بگیرین و کاری کنین چیزای خوب اتفاق بیفته. ممکنه همیشه به چیزی که می خواید نرسید، اما وقتی اهدافتان رو دنبال می کنین تجربه ی قشنگ تر و پربارتری از زندگی دارید.

اما پیشرفت ی فردی واقعا چه تاثیری روی شما داره؟

پیشرفت فردی

خودآگاهی

پیشرفت ی فردی با خودآگاهی شروع می شه: یعنی می فهمید که واقعا کی هستین و ارزش ها، اعتقادات و هدف هاتون در زندگی چه چیزایی هستن. دنبال کردن رویاهای بقیه مردم به شما کمک نمی کنن، واسه اینکه به خوشحالی پایدار برسین، باید زندگیتان رو طبق اینکه کی هستین طراحی کنه. بعد اهداف و مقاصد خودتون رو دنبال کنین. وقتی که اهدافتان رو دنبال کردین، به همون اندازه ی رسیدن به مقصد، از راه سفر هم لذت میبرین. پس خودآگاهی اولین مرحله از فرآیند پیشرفت ی فردیه.

پیدا شدن راه

وقتی که خودآگاهیتان رو به اندازه ی کافی افزایش دادین، در مورد چیزایی که می خواید به دست بیارین اطمینان بیشتری دارید و تصمیم گیری آسون تر می شه. از طرفی کارایی که خیلی وقتتون رو تلف می کردن، دیگر به لیست کارهای روزانه تون راه پیدا نمی کنن چون میدونید این کارا شما رو به طرف هدفتون پیش نمی برند و ارزش وقت گذاشتن رو ندارن. پس دیگر راه رو میدونید و به بیراهه نمی روید.

تمرکز بیشتر

همراه با پیشرفت ی فردی اطمینان هم میاد. حتی وقتی راهتان رو پیدا می کنین، بازم همیشه کارهای زیادی هستن که توجه شما رو می طلبند. اما وقتی پیشرفت ی فردی بهتر شه، اولویت بندی واسه کارهای مختلف آسون تر می شه. در مورد اهداف و مقاصدتان اطمینان بیشتری دارین، میدونید چه می خواید و با این امکاناتی که دارین کدوم کارا بهترین نتیجه رو براتون داره.

انگیزه ی بیشتر

وقتی که میدونید در آخر چه چیزی به دست میارید، دست به کار شدن هم خیلی آسون تر می شه. حتی اگه کاری که می کنین خیلی لذت بخش نباشه و علاقه ی خاصی به انجام اون نداشته باشین، بازم میدونید که چه نفعی واسه شما داره و واسه انجام کارهای لازم انگیزه ی بیشتری دارین. از قدیم هم گفته ان که «خواستن توانستنه». با پیشرفت ی فردیِ قوی، خواستنِ لازم رو دارید.

انعطاف پذیری بیشتر

در زندگی سختی هایی هم وجود داره. وقتی این سختی ها سر وقت شما میان، باید مهارت های لازم واسه روبرو شدن با اونا رو داشته باشین. پیشرفت ی فردی مانع اتفاقات بد نمی شه، اما به شما کمک می کنه وقتی که اتفاق افتادند از پس اونا بربیاید. شما اعتماد به نفس، انعطاف پذیری و مهارت های فردی و داخلی بیشتری دارین که باعث می شن توانایی مقابله با هر شرایط و احتمالی رو دارید.

روابط بهتر

روابط مثل شمشیر دو لبه هستن. یا شما رو بالا می برن یا پایین می کشند. وقتی که روی پیشرفت ی فردیتون کار می کنین، بهتر می تونین تشخیص بدید کدوم روابط ارزش سرمایه گذاری رو دارن و کدوم ها رو باید بی خیال شید. مهارت لازم واسه تشخیص روابطی رو دارید که بیشترین اثر مثبت رو در زندگی شما دارن.

حرکت رو به جلو

دنیا هرلحظه در حال تغییره. دقیقا وقتی که حس می کنیم در کارمون استاد شده ایم، تکنولوژی ها و قوانین جدیدی میان که همه چیز رو تغییر میدن. این تغییرات خیلی بیشتر و سریع تر از گذشته هستن، یعنی هر قدر هم در گذشته روی پیشرفت ی فردی کار کرده ایم، الان وقت استراحت نیس. یادتون باشه که اگه در حال حرکت به جلو نباشید، حتما دارین عقب عقب می روید و اگه در حال رشد نباشید یعنی زنده نیستین. پس، باید هر روز مهارت هامون پیشرفت دهیم تا کمه کم همون جایی که هستیم بمونیم و رو به عقب نرویم.

عزت نفس

با ارتقاء پیشرفت ی فردی، عزت نفس هم بیشتر می شه. عزت نفس یکی از فاکتورهای اصلی واسه به دست آوردن شادی و موفقیت در زندگیه. آدم های دارای عزت نفس بالا در مقابل فشارها و رقابت های هر روزه ی زندگی خیلی مجهزتر هستن. کتاب ها و مقاله های زیادی واسه افزایش عزت نفس هست، اما با پیشرفت ی فردی عزت نفس هم بیشتر می شه.

پیشرفت ی فردی به این معنیه که وقت و انرژی صرف کنین و روی ارزشمندترین منبعی که دارین سرمایه گذاری کنین: روی خودتون. وقتی واسه رشد و پیشرفت ی خودتون سعی می کنین، نتیجه فوق العاده. اما خیلی از آدما از پیشرفت ی فردی دست می کشند چون حاصل اون قابل اندازه گیری نیس. گرچه، آدم های موفق میدونن که کلید موفقیت اینه که بتونیم در هر شرایطی خودمون رو مدیریت کنیم و بهترین کارکرد رو داشته باشیم و پیشرفت ی فردی این توانایی رو تقویت می کنه. پس از همین الان شروع کنین! پیشنهاد می کنم سری هم بزنین به مقاله «۳۴ نکته واسه رشد فردی».

برگرفته از:

دیدگاهتان را بنویسید