قاتلان خاموش؛ ۹ مریضی خطرناک که باید حتما درمورد اونا بدونین 

 

حتما شنیدین که یکی از دور و بریا تون یهویی به یک مریضی خطرناک گرفتار شده و در جواب به کنجکاوی اطرافیانش می گه که هیچ علامت خاصی نداشتهه تا متوجه بیماریش شه. تعجب نکنین! بعضی از مریضیا این طور هستن، یعنی بدون اینکه هیچ علامتی از خود نشون بدن، پیشرفت می کنن و وقتی تشخیص داده می شن که دیگر دیر شده. به این مریضیا، قاتلان خاموش میگن. مطلب زیر، شما رو با این اصطلاح ترسناک و عجیب، بیشتر آشنا می کنه.

 

خیلی از مریضیا در دسته «قاتلان خاموش» قرار می گیرن. این مریضیا علائم هشداردهنده ی خود رو مخفی می کنن. تشخیص دیرهنگام این مریضیا، ممکنه مشکلات جدی و بعضی وقتا مرگ رو به دنبال داشته باشه.

احتمال اونکه افراد با اینجور مریضیای خطرناکی زندگی کنن و از اونا مطلع نباشن، زیاده. پس، گسترش آگاهی درمورد این مریضیا بسیار مهمه. ضمنا، افراد باید به طور منظم آزمایشای پزشکی رو بکننن تا در صورت دچار شدن به این مریضیا، بتونن مراحل درمون رو در همون اول مریضی شروع کنن.

۱. فشار خون بالا

فردی که فشار خونش ۱۴۰ روی ۹۰ میلی متر جیوه یا بالاتر باشه، به فشار خون بالا یا مریضی فشار خون مبتلاست.

فشار خون بالا معمولا با استرس، سیگار کشیدن، مصرف زیاد نمک، اضطراب، مصرف الکل و بی تحرکی در ارتباطه. بقیه عوامل در رابطه عبارتند از: چاقی، عوامل ژنتیکی، استفاده از قرصای ضدبارداری یا داروهای ضددرد، مریضیای کلیوی و مریضی آدرنال (مریضیای غدد فوق کلیوی).

فشار خون بالا معمولا علائم خیلی از خود نشون نمی ده. در بعضی موارد ممکنه باعث سردرد، تنگی نفس یا خون دماغ شه، اما این علائم هنگامی اتفاق می افتن که فشار خون بسیار بالا باشه. فشار خون به وسیله فشارسنج پزشکی (اسفیگمومانومتر) اندازه گیری می شه.

فشار خون بالا اگه ندیده گرفته شه، ممکنه به مریضیای قلبی یا حتی سکته ی مغزی منجر شه. تنها راه تشخیص اون، اندازه گیری منظم فشار خونه. هروقت فهمیدین که فشار خون تون بالاست (بیشتر از ۱۴۰ روی ۹۰ میلی متر جیوه)، باید هرچه زودتر به دکتر مراجعه کنین و واسه کنترل اون حتما هر دارویی رو که تجویز می شه، طبق دستور دکتر استفاده کنین.

۲. دیابت

دیابت مریضی ایه که به نظارت دائمی نیاز داره. دو نوع دیابت هست:

  • دیابت نوع ۱: در این مریضی بدن هیچ گونه انسولینی تولید نمی کنه.
  • دیابت نوع ۲: یک مشکل متابولیسمیه که در اون، بدن قادر به تولید انسولین کافی نیس یا نمیتونه از انسولین تولیدشده به درستی استفاده کنه.

با توجه به آمار منتشرشده از طرف فدراسیون بین المللی دیابت، حدود ۳۸۷ میلیون نفر در سراسر جهان، دیابت دارن و از هر ۲ نفر، ۱ نفر حتی نمی دونه که به دیابت مبتلاست. به همین دلیله که دیابت، یک قاتل خاموش در نظر گرفته می شه. بعضی از علائم عادی اون عبارتند از: تشنگی بیش ازحد، گرسنگی، کاهش وزن یهویی، تکرر ادرار، خستگی، تاری دید و بریدگیا یا زخمایی که به آهستگی بازسازی می شن.

دلیل دقیق دیابت، مشخص نیس، بااین حال به نظر می رسه عوامل ژنتیکی، چاقی، رژیم غذایی نامناسب و نداشتن فعالیت بدنی، نقش مهمی در بروز این مریضی اجرا می کنن.

دیابت کنترل نشده می تونه باعث بروز مریضیای قلبی، مریضیای کلیوی، قطع عضو، سکته ی مغزی و از دست دادن بینایی شه.

اگه با استعداد دچار شدن به دیابت هستین یا هر کدوم از علائم عادی اونو در خودتون مشاهده کردین، به دکتر مراجعه کنین.

۳. مریضی عروق کرونر (CAD)

مریضی عروق کرونر، یک مریضی قلبی رایجه که به دلیل تجمع پلاک در دیواره ی شریانا (سرخرگا) ایجاد می شه. تجمع بیشتر از حد پلاک، کم کم شریانا رو تنگ و درنتیجه جریان خون رو در سراسر بدن به طور کامل یا تا حدودی بسته می کنه. با گذشت زمان، CAD می تونه قلب شما رو ضعیف کنه و به مشکل قلبی منجر شه.

چاقی یا داشتن اضافه وزن، سابقه خانوادگی مریضیای قلبی، رژیم غذایی نامناسب، سیگار کشیدن و نداشتن فعالیت بدنی مثل عواملی هستن که احتمال دچار شدن به مریضی عروق کرونر رو افزایش میدن.

از اونجا که CAD در مراحل ساده اش هیچ گونه نشونه ای نداره، تا هنگام بروز حمله قلبی تشخیص داده نمی شه. واسه تشخیص به موقع، به طور منظم آزمایشای پزشکی رو بکنین.

واسه کاهش خطر دچار شدن به CAD و بقیه مریضیای قلبی، یک رژیم غذایی کم سدیم و کم چرب داشته باشین، سیگار نکشید، به طور منظم ورزش کنین و پس از مشورت با دکتر تون، دارو استفاده کنین.

۴. کبد چرب

در این مریضی، کبد در جدا سازی ی چربیا مشکل داره و درنتیجه در بافت کبد، چربی جمع می شه.

مریضی کبد چرب دو نوعه:

  1. کبد چرب الکلی؛
  2. کبد چرب غیرالکلی.

کبد چرب الکلی همونجوریکه از اسمش پیداست، به دلیل مصرف بیش ازحد الکل ایجاد می شه. دلیل دقیق مریضی کبد چرب غیرالکلی هنوز مشخص نیس. این مریضی معمولا ارثیه. اصطلاح کبد چرب زمانی به کار میره که چربی، بیشتر از ۱۰ درصد وزن کبد رو به خود اختصاص بده و در کارکرد کبد افرادی که الکل مصرف نمی کنن، مشکل ایجاد شده باشه.

مریضی کبد چرب در مراحل ساده معمولا بی خطره و هیچ گونه نشونه زیادی هم نداره.

چربیِ جمع شده در کبد با گذشت زمان باعث نا آرومی و زخم می شه. افرادی که به مریضی کبد چرب گرفتار هستن، ممکنه درد مبهمی در طرف راست بالای شکم، خستگی، از دست دادن اشتها و احساس کلی ناخوش بودن رو تجربه کنن.

افرادی که قبلا عمل جراحی بای پس معده (کوچیک کردن معده) رو انجام دادن، بیشتر در خطر دچار شدن به این مریضی قرار دارن. بقیه عوامل خطر عبارتند از: کلسترول بالا، چاقی، سندروم تخمدان پلی کیستیک (نشانگان تخمدان پُرکیستی)، معطلی ی تنفسی در خواب، دیابت نوع ۲، کم کاری تیروئید و کم کاری غده ی هیپوفیز.

اگه فکر می کنین که در کبدتون مشکلی دارین، با دکتر تون مشورت کنین. یک آزمایش ساده ی خون یا سونوگرافی می تونه به تشخیص به موقعِ این مشکل کمک کنه.

۵. پوکی استخوان

پوکی استخوان هم یک «مریضی خاموش» است که بیشتر در مراحل ساده، هیچ علائمی نداره. این مریضی به بررسی بافت استخوانا منجر می شه و اونا رو نازک و شکننده می کنه. شناسایی و تشخیص پوکی استخوان در مراحل ساده سخته. ضمنا، این مریضی می تونه در هر سن وسالی بروز کنه.

معمولا اولین علامت اون، شکستگی استخوانه. بعضی از نشونه های پوکی استخوان عبارتند از: کاهش قد کم کم، درد در ناحیه پشت بدن، خمیده شدن بدن و شکستگیای استخوان حتی به دلیل پرش یا سقوط از ارتفاع بسیار کم.

میزان گسترش این مریضی در زنان، زنان یائسه و مردمون هندی، اروپایی و آسیایی بیشتره. عواملی مثل: داشتن سابقه خانوادگی، رژیم غذایی نامناسب، ورزش نکردن، سیگار کشیدن، مصرف بعضی داروهای خاص و استخوان بندی ریز، میزان خطر دچار شدن به این مریضی رو افزایش میدن.

اگه در خطر خطر دچار شدن به پوکی استخوان هستین، درمورد انجام آزمایش امتحان تراکم استخوان، با دکتر تون مشورت کنین.

واسه جلوگیری از پوکی استخوان، به طور منظم ورزش کنین، غذاهای سالم بخورین (به ویژه موادغذایی غنی از کلسیم و ویتامین D)، الکل مصرف نکنین و از سیگار کشیدن پرهیز کنین.

۶. سرطان روده بزرگ یا کولون

هرساله هزاران نفر به سرطان روده ی بزرگ گرفتار می شن. یک تومور در رکتوم یا کولون، یک شبه رشد نمی کنه بلکه بیشتر با یک تومور کوچیک به نام پولیپ شروع می شه. بیشتر این پولیپا غیرسرطانی هستن، اما بعضی از اونا اگه ندیده گرفته شن یا درمون نشده باقی بمونن، می تونن بعد از چند سال سرطانی شن. در ۹۰ درصد موارد، تشخیص زودهنگام و برداشتن سلولای سرطانی در روده ی بزرگ، سرطان رو درمون می کنه. اما مسئله مهم، انجام آزمایشای غربالگری کولورکتال در فاصله ها منظم واسه شناسایی پولیپا و بیرون آوردن آنهاست.

با اینکه سرطان کولون، علائم هشداردهنده ی ساده نداره اما اگه دچار یبوست تکراری، اسهال، وجود خون در مدفوع، نفخ غیرمعمول یا درد شکمی، کم خونی، کاهش وزن بدون دلیل، استفراغ و خستگی شُدید، واسه پیدا کردن دلیل اون به دکتر مراجعه کنین و شاید زندگی تون رو نجات بدین.

۷. سرطان پوست غیرملانوم

سرطان پوست غیرملانوم، به آرامی در لایه های بالایی پوست به وجود میاد. دلیل اون، قرار گرفتن بیش ازحد در خطر اشعه ی فرابنفش (UV) خورشید یا دستگاه های برنزه کننده مثل تختای برنزه و لامپای حموم آفتابه.

سابقه خانوادگی، پوست روشنی که خیلی راحت می سوزد و تعداد زیاد خالا یا کک ومکا ممکنه خطر دچار شدن به این سرطان رو افزایش بدن. مردها و افراد بالای ۴۰ سال، بیشتر در خطر خطر دچار شدن به سرطان پوست غیرملانوم قرار دارن.

معمولا یک توده قرمز یا ناحیه فلس مثل روی پوست که پس از چند هفته بهبود نیافتهه، اولین علامت سرطان پوست غیرملانومه.

اگه متوجه ی هرگونه ناهنجاری پوستی شُدید که پس از ۴ هفته بهبود نیافتهه، با دکتر تون مشورت کنین. واسه تشخیص سرطانی بودن اون ناهنجاری، متخصص ممکنه از پوست تون نمونه ورداری کنه.

به خاطر کاهش خطر دچار شدن به سرطان پوست غیرملانوم، از قرار گرفتن بیش ازحد در خطر اشعه ی فرابنفش، لامپای حموم آفتاب و تختای برنزه پرهیز کنین، از ضدآفتاب استفاده کنین، بیرون رفتن رو خصوصا در زمانایی که نور خورشید شدیدتره، محدود کنین و به طور منظم آزمایشای مربوط به پوست رو بکنین.

۸. هپاتیت

هپاتیت یک مریضی التهابی کبد و یک عفونت ویروسیه که هزاران نفر رو در سراسر جهان گرفتار می کنه. ویروسای هپاتوتروپیک مختلف، باعث ایجاد شکلای مختلف هپاتیت مثل A، B، C، D و E می شن.

هپاتیت A و E به دلیل مصرف غذا یا آب آلوده به وجود بین. هپاتیت B، C و D از راه انتقال خون آلوده، تماس جنسی و موقع زایمون ایجاد می شن. هپاتیت می تونه به دلیل مصرف بیش ازحد الکل و مریضیای خودایمنی هم به وجود بیاد.

ویروس ناقل این مریضی ممکنه بدون هیچ علامتی، چندین سال در بدن وجود داشته باشه. بااین حال ممکنه علائمی مثل خستگی، درد عضلانی، زردی، مدفوع کم رنگ، تب پایین، استفراغ و اسهال رو به وجود آورد. اگه هر کدوم از این علائم رو دارین، به خاطر انجام یک آزمایش خون ساده یا نمونه ورداری از کبد، به دکتر مراجعه کنین.

اگه در خطر خطر بالای دچار شدن به هپاتیت قرار دارین، درمورد انجام واکسیناسیون هپاتیت، با دکتر تون مشورت کنین.

۹. سرطان دهانه ی رحم

به گفته سازمان جهانی بهداشت، سرطان دهانه ی رحم چهارمین سرطان شایع و مهم ترین دلیل مرگ و میر به دلیل سرطان در زنان، به ویژه در کشورهای درحال پیشرفت.

این سرطان در سلولای دهانه ی رحم اتفاق میفته و معمولا در مراحل ساده اش هیچ گونه علائمی نداره. این سرطان اگه به موقع تشخیص داده نشه، مثانه، کبد، رودها و ریه رو هم درگیر می کنه. در مراحل بعدی، فرد ممکنه درد لگن یا خونریزی واژینال رو تجربه کنه.

سرطان دهانه ی رحم از راه ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که از راه تماس جنسی گسترش پیدا میکنه، ایجاد می شه. در بیشتر موارد، سیستم ایمنی طبیعی زنان، قادر به جنگ با این عفونته، اما شکلای مختلف خاصی از HPV ممکنه به سرطان دهانه ی رحم منجر شن.

سیگار کشیدن، داشتن شرکای جنسی زیاد، به دنیا آوردن فرزندان زیاد، داشتن اضافه وزن، استفاده ی دراز مدت از قرصای ضدبارداری و دچار شدن به ویروس مشکل ایمنی انسانی (HIV)، خطر دچار شدن به سرطان دهانه ی رحم رو افزایش میدن.

معمولا چندین سال طول می کشه تا سلولای معمولیِ دهانه ی رحم، به سلولای سرطانی تبدیل شن. پس در صورت مشاهده ی کوچیک ترین علائمی، درمورد انجام آزمایش پاپ اسمیر با دکتر تون مشورت کنین. این آزمایش واسه تشخیص سرطان دهانه ی رحم، بسیار مؤثره.

منبع : top10homeremedies

دیدگاهتان را بنویسید