آپاندیس؛ اضافی یا مفید؟ | بیماری

بعضی وقتا جراحان، یه مریض رو با تشخیص وجود یه بخش ملتهب در شکم، بیهوش می کنن و به اتاق عمل می برن، اما هیچ جای ملتهبی رو پیدا نمی کنن. در این جور مواقع اولین کاری که می کنن اینه که آپاندیس اونو برمی دارن؛ هر چند که عفونی یا ملتهب نشده باشه و مشکلی در اون نباشه.

این طرز برخورد با آپاندیس (عضو کرم مانند وصل به روده بزرگ) به این دلیله که فکر می کنن آپاندیس هیچ خاصیتی جز ایجاد التهاب و دردسر در داخل شکم نداره و اگه امروز صداش در نیامده، فردا حتما در میاد. پس هر چند هنوز مشکلی ایجاد نکرده، ولی بهتره اونو ورداریم تا از شرش راحت شیم.

اما تحقیقات بیشتر، باعث ارائه یه تئوری جدید در این باره شده که میگه: آپاندیس مسئول تولید و حفظ باکتریای به درد بخور در روده بزرگه.

این زائده کرم مانند، بهترین جا واسه نگهداری باکتری هاییه که واسه هضم غذا مفیدن.

وقتی که یه اسهال شدید، مانند وبا، یا دیسانتری (اسهال خونی) اتفاق می افته، آپاندیس پناهگاه باکتریای به درد بخور روده می شه تا از بین نرن. اینطوری بعد از بهبودی اسهال، این باکتریا می تونن دوباره از پناهگاهشان خارج شن و فعالیت شون رو از سر بگیرن.

مریضی آپاندیسیت (التهاب آپاندیس)، از دلیلای شایع وضعیتی به نام "شکم زیاد" در بیمارانیه که به اتاق عمل می رن و شکمشون واسه جراحی باز می شه. این مریضی، در عین حالا که تقریبا شایعه، اما به دلیل تشخیص سخت و گمراه کردن پزشکان و جراحان، به "روباه شکم" هم معروفه.

با این حال، محققان تاکید دارن آپاندیس ملتهب یا عفونی باید فورا با جراحی از بدن خارج شه، چون در این حالت، به مرکز تجمع سلولای عفونی و چرکی تبدیل می شه که با پاره شدن می تونه سراسر شکم رو آلوده کنه، حتی عفونت می تونه به خون راه یابد و باعث مرگ مریض شه.

به خاطر همین این تئوری به هیچ وجه، درآوردن این عضو رو با جراحی موقع التهاب رد نمی کنه.

این تئوری، فقط این نگاه رو رد می کنه که "آپاندیس رو اضافی و بی فایده و دردسرساز می دونه" و پیشنهاد می کنه فقط در موارد لازم از بدن خارج شه.

بقیه محققان، به این تئوری روی خوش نشون دادن و میگن شاید تحقیقات بیشتر بتونه مشخص کنه که اعضای دیگه بدن هم همین نقش رو در بدن اجرا می کنن؛ اعضایی مانند لوزها، که هم حالا فقط در موقع التهاب خودی نشون میدن و توجه جراحان رو به خود جلب می کنن.

دکتر فرنوش صفوی فر – همشهری

واسه شرکت در بحثای انجمن بهداشت و سلامت سایت، اینجا رو کلیک کنین.

*

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا
Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *