آپاندیسیت چیست؟ | بیماری

مهمترین علامت آپاندیسیت درد کولیکی ( انقباض و گرفتگی ) در دور و بر نافه.
آپاندیسیت با عمل جراحی درمان شده و مصرف آنتی بیوتیک ها هم در بهبود اون نقش دارن.

 

آپاندیسیت چیه؟
مهمترین علامت آپاندیسیت درد کولیکی ( انقباض و گرفتگی ) در دور و بر نافه.
بیشتر افراد تصور می کنن که آپاندیسیت دیگه آنقدرا هم شایع نیس. بعضی هم تصور می کنن که آنتی بیوتیکها می تونن اونو درمان کنن. اما در واقع آپاندیسیت هنوزم مشکل شایعیه و فقط با جراحی درمان می شه و آنتی بیوتیکها هم در بهبودی فرد مریض، پس از جراحی نقش دارن.

 

در قسمت پایینی شکم، در سمت راست، یه عضو لوله ای شکل و توخالی از روده بزرگ منشعب شده. قبلا تصور می کردن که این عضو در بدن هیچ کار انجام نمی ده اما امروزه محققان عملکردهایی رو واسه اون بیان می کنن. هرچند محققان در مورد کارکرد آپاندیس مطمئن نیستن اما به نظر می رسه نبود کامل اونم مشکل خاصی در سلامت بدن ایجاد نمی کنه.

 

از سلولهای دیواره آپاندیس مایع مخاطی ای ترشح می شه که به روده بزرگ می ریزه و داخل این لوله توخالی رو تمیز نگه می داره. انسداد مجرای آپاندیس منتهی به آپاندیسیت می شه چون مایع مخاطی در درون مجرای آپاندیس زندونی می شه و باکتریهایی که به صورت طبیعی در اونجا زندگی می کنن به سرعت افزایش می شن در نتیجه آپاندیس متورم شده و عفونی می شه.

 

دلیل انسداد مجرای آپاندیس ممکنه این موارد باشن:
* به وسیله مواد مدفوعی، انگلها و یا رشد زیادتر از اندازه سلولهای دهانه آپاندیس.

 

* بزرگ شدن بافت لنفاوی دیواره آپاندیس در اثر عفونت در دستگاه گوارش یا در نقاط دیگه بدن.

 

* بیماریهای التهابی روده مانند کرون و کولیت اولسروز.

 

* وارد شدن آسیب و تروما به شکم.

 

آپاندیس متورمی که پر از مایع و چرکه ممکنه خونرسانی رو متوقف کنه. با توقف خونرسانی دیواره آپاندیس ضعیف می شه و بعضی وقتا پاره می شه. با سوراخ شدن آپاندیس چرک منتشر می شه و ممکنه چاله شکم رو عفونی کنه و یا آبسه شکمی بسازه. در بعضی بیماران مانند بچه ها، سیر ایجاد اون سریعه و از زمان ایجاد درد و سوراخ شدن آپاندیسیت چند ساعت بیشتر طول نمی کشه. تشخیص مریضی در افراد سن بالا و زنان باردار هم مشکلتره.

 

کی دچار آپاندیسیت می شه؟
آپاندیسیت می تونه در هر سنی ایجاد شه ولی در بالغین جوون شایعتره. انگار آپاندیسیت خود به خود و بدون دلیل مناسب کننده خاصی اتفاق می افته.

 

علائم آپاندیسیت کدوما هستن؟
جزئیات درد شکمی در تشخیص آپاندیسیت بسیار کمک کننده س. درد یهویی شکم معمولا اولین علامته. درد ممکنه در قسمت پایینی شکم در سمت راست باشه اما ممکنه درد به صورت ناراحتی مبهمی در وسط شکم احساس شه و بعد به سمت راست و پایین منتقل شه. درد شاید طوریه که فرد قبلا تجربه اینجور دردی رو نداشته، ظرف چند ساعت بدتر می شه و با راه رفتن، نفس کشیدن و سرفه یا عطسه بیشتر می شه.

 

تب ناچیز و تورم شکمی هم ممکنه وجود داشته باشن. البته هر دردی در شکم نشونه آپاندیسیت نیس اما شما باید هر درد شکمی رو که ادامه پیدا می کنه و مخصوصا اگه همراه با از دست دادن اشتها، تهوع، استفراغ و تب باشه جدی بگیرین و به دکتر مراجعه کنین. تا وقتی که دکتر مشکل شما رو تشخیص نداده باید از هر گونه خوددرمانی مانند مصرف مسهلا یا انجام تنقیه اکیدا دوری کنین. علایم آپاندیسیت متغیر و متفاوتند و می تونن علایم بیماریهایی مانند انسداد روده، بیماریهای التهابی روده، مریضی التهابی لگن و بقیه بیماریهای زنان، یبوست و بعضی بیماریهای دیگه رو تقلید کنن.

 

 

آپاندیسیت چیجوری تشخیص داده می شه؟
تشخیص آپاندیسیت بیشتر بالینیه و اگه علایم روشن باشن ممکنه دکتر تصمیم به جراحی فوری بگیره چون در صورت تاخیر خطر زیاد می شه. در صورت نیاز دکتر واسه تشخیص از آزمایش، عکس رادیوگرافی، سونوگرافی و حتی لاپاروسکوپی استفاده می کنه. آزمایش خاصی واسه تشخیص قطعی وجود نداره اما آزمایش خون و شمارش گلبولهای سفید کمک کننده س. عکس رادیوگرافی شکم در تشخیص آپاندیسیت بیشتر واسه رد بقیه عوامل درد شکمی گرفته می شه.

سونوگرافی شکمی هم روش قابل استفاده ای در تشخیص آپاندیسیته و بقیه علل درد شکمی رو هم مشخص می کنه.
لاپاروسکوپی یه روش تشخیصی درمانیه که در اون وسیله ای مثل تلسکوپ از راه یه برش کوچیک در دیواره شکم وارد شکم می شه. این وسیله دارای دوربینی کوچیک و مخصوصه و کمک می کنه که دکتر بتونه مستقیما اعضای درون شکم رو ببینه و اگه دلیل درد شکم آپاندیسیت باشه، آپاندیس فورا از بدن خارج می شه. اگه دلایلی از تشکیل آبسه باشه واسه کاهش عفونت باید آنتی بیوتیک قبل از عمل جراحی استفاده شه.

 

آپاندیسیت چیجوری درمان می شه؟
اگه دکتر به آپاندیسیت شک کنه ممکنه بدون انجام تستهای دیگه جراحی رو پیشنهاد کنه. جراحی سریع خطر پاره شدن آپاندیس رو کم می کنه. به جراحی ای که واسه درمان آپاندیسیت انجام می شه آپاندکتومی می گن. این جراحی به دو روش لاپاراسکوپی و لاپاراتومی انجام می شه که روش اول جدیدتره. خطر عمل جراحی ای که واسه برداشتن آپاندیس انجام می شه تقریبا کمه و مریض کمتر از یه هفته در بیمارستان می مونه و میشه توقع داشت که طی سه هفته به حالت قبلی و طبیعی برگرده.

 

اگه جراحی با لاپاروسکوپی انجام شه و شرایط مریض خوب باشه ممکنه مریض بتونه ۲۴ ساعت بعد از عمل به خونه برگرده. اما اگه آپاندیس پاره شده باشه مریض باید مدت زمان زیادی رو در بیمارستان بمونه و البته خطر مشکلات هم زیاد هستش. در مواردی ممکنه حال مریض خیلی بد باشه و به مراقبتهای خاصی نیاز داشته باشه.

 

در این موارد واسه برگشت فرد به زندگی عادی خود ممکنه ۲-۳ ماه زمان نیاز باشه. در بعضی از موارد هم جراح با آپاندیس سالم مواجه می شه. در این موارد هم آپاندیس رو برمی دارن تا احتمال اتفاق افتادن آپاندیسیت وجود نداشته باشه. هم اینکه ممکنه جراح با علل دیگری برخورد کنه و طی جراحی اونا رو برطرف کنه. با ورداشته شدن آپاندیس دیگه خطر ایجاد دوباره آپاندیسیت وجود نداره.

منبع:yjc.ir

جمع آوری سلامت اکاایران

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *