آپاندیس به چه دردی می خورد؟ | بیماری

به طور سنتی، آپاندیس به عنوان عضوی غیر لازم در بدن آدم شناخته می شه. حتی اسمش به شکلی به زائد بودن اون اشاره داره. (آپاندیس در زبون انگلیسی به معنی ضمیمه، پیوسته.) آپاندیس لوله ای باریکه که اندازه اون حدودا به اندازه نصف یه مداده که به صورت جلوآمدگی در روده کور، در اول روده بزرگ قرار داره.

چارلز داروین عقیده داشت اجداد ما نسبت به ما گیاهان زبر (مانند سبوس گندم) بیشتری می خوردند و به خاطر همین به روده کور بزرگتری واسه هضم اون نیاز داشتن. پس آپاندیس در اول، فضای مفیدی از روده بوده که طی میلیونا سال فرگشت آدم و نبود به کار گیری اون، کم کم آب رفت و کوچکتر شد. جانورانی مانند کوالا که مقدار بسیار زیادی برگ هضم نشدنی می خورن، روده کوری دو متری دارن که بخش کلی اونو آپاندیسی بزرگ تشکیل میده.

شکی وجود نداره که میشه آپاندیس رو با عمل جراحی برید و از بدن خارج کرد؛ بدون اینکه عواقب درازمدت مشهودی واسه مریض به دنبال داشته باشه اما توانایی گذروندن زندگی بدون یه چیز، معنیش این نیس که اون چیز به طور کامل بی مصرفه.

تحقیقات جدید که روده ۳۶۱ پستاندار رو با هم مقایسه کرده، نشون میده که ۵۰ گونه جور واجور و به طور کامل نامربوط در بدن خود آپاندیس دارن. این مسئله به این معنیه که آپاندیس باید دست کم ۳۲ بار به طور جداگونه فرگشت یافته باشه که همین بیان کننده اون هستش کارکرد مفیدی واسه اون وجود داشته. الان محققان فکر می کنن آپاندیس به عنوان مخزنی اضطراری واسه پناه گیری باکتریای روده ای آدم عمل می کنه. دریچه باریک این عضو و محل قرار گرفتن خارج از راه اون به این معنیه که عفونتای باکتریایی معمولا وارد اون نمی شن. (پس پس از اینکه مریضی مثل اسهال تموم باکتریا رو از روده شما خارج می کنه، باکتریای به درد بخور می تونن دوباره از آپاندیس بیرون اومده و در روده شما دوباره افزایش شن.)

منبع : مجله دانستنیها

جمع آوری سلامت اکاایران

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *