آپاندیس دردی که باید فورا به آن رسیدگی نمود | بیماری

: آپاندیس دردی که باید فورا به اون رسیدگی کرد 

آپاندیس دردیه که اگه به اون رسیدگی نشه منتهی به مرگ می شه و فورا باید واسه برداشتن اون پس از درد دست به کار شد.آپاندیسیت یهویی عادی ترین دلیل درد شکمی طولانی در آمریکا س که به جراحی نیاز داره. علاوه بر این، بیشتر از ۵ درصد جامعه امریکایی در برهه ای از زندگی خود گرفتار به آپاندیسیت می شن.

با اینکه آپاندیسیت معمولا در بین سنین ۱۰ و ۳۰ سالگی اتفاق می افته، اما شاید هر فردی در هر سنی گرفتار به این مشکل شه.آپاندیس یه تیکه لوله ای شکل از بافته که یه طرف اون بسته س. آپاندیس به سکوم، یه بخش کیسه مانند از روده بزرگ، چسبیده. طول آپاندیس معمولا ۱۶، ۱۰ سانتی متره

و در سمت راست قسمت تحتانی شکم قرار داره. می گن که آپاندیس یه بخش غیرکاربردی واسه بدنه و شخص واسه باقی موندن خود به اون نیاز نداره. اما در ژورنال Journal of Theoretical Biology تحقیقی به چاپ رسیده که نشون میده شاید آپاندیس هدف خاصی در بدن داره.

محققان مرکز پزشکی دانشگاه دوک شهر نیویورک بر این باور هستن که ممکنه آپاندیس نقشی رو در حفظ سیستم ایمنی سالم اجرا کنه. محققان این مرکز می گن که آپاندیس به تولید میکروبای خوب کمک می کنه و این میکروبای خوب به بدن ما در مراقبت از دیگر میکروبای خوب و مقابله با میکروبای بد کمک می کنن.

درد پیش رونده، علامت شایع

به محض اینکه مشکل آپاندیسیت اتفاق افتاد فرد باید در جهت درمان خود اقدام کنه. موسسه ملی دیابت و بیماریای گوارشی و کلیوی میگه درد به وجود اومده به وسیله آپاندیسیت یه درد شدیده که با هر دردی که قبل از این احساس کردین فرق داره. این درد می تونه یهویی باشه و بدون هیچ هشداری اتفاق بیفته.

در روزای ابتدایی دچار شدن به آپاندیسیت، فرد در نزدیکی ناف خود احساس درد می کنه. وقتی مشکل بدتر می شه درد به قسمت تحتانی سمت راست شکم انتقال پیدا میکنه. در ساعتای آینده پس از انتقال درد شاید فرد با درد شدیدتری مواجه شه و علاوه بر این ممکنه حرکت کردن، نفس عمیبق کشیدن، سرفه یا عطسه کردن باعث بدتر شدن این درد شه.

از دیگر علائم عادی آپاندیسیت میشه به حالت تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، یبوست یا اسهال، ناتوانی در تخلیه گاز بدن، تب درجه کم و سردی، دمای بدن بین ۳۶ تا ۳۹ درجه، ورم معده و تمایل به اجابت مزاج واسه آرامش درد اشاره کرد. این علائم عادی فقط در ۵۰ درصد از آدمایی که گرفتار به این مریضی می شن وجوددارد. شاید ۵۰ درصد از افراد گرفتار به آپاندیسیت نشونه هایی داشته باشن که زیاد عادی نیس.

علائم آپاندیست در کودکان و نوزادان

ممکنه کودکان درد به وجود اومده به وسیله آپاندیسیت رو تنها تو یه ناحیه خاص از بدن خود تجربه نکنن. شاید التهاب به دیگر بخشای بدن هم انتقال یابد. علاوه بر این، کودکان و نوزادهای گرفتار به آپاندیسیت کمتر اجابت مزاج می کنن. درد کودکان و نوزادان به واضحی درد بزرگ چند سال نیس. با اینحال، تحقیقات نشون میده که درد شکمی عادی ترین علامت آپاندیسیت در کودکان و نوزادانه.

علائم آپاندیسیت در بزرگ چند سال

ممکنه بزرگ سالای سن بالا تر و زنای باردار علائم آپاندیسیت متفاوتی رو تجربه کنن. درد شکمی به وجود اومده به وسیله آپاندیسیت در این افراد شدیدا و مشخصی درد شکمی در دیگه افراد گرفتار به آپاندیسیت نیس. شاید پس از سه ماهه اول بارداری درد شکمی زنای باردار به ربع بالایی قسمت سمت راست شکم انتقال یابد. علاوه بر این، ممکنه که زنای باردار درد کمر یادرد پهلو رو هم تجربه کنن.

هم در بزرگ سالای سن بالا تر و هم در زنای باردار باید به دنبال علائم آپاندیسیتی بود که کمتر عادی هستن. این علائم شامل حالت تهوع، استفراغ و تبه. علاوه بر این، درد شکمی این افراد می تونه به دلیل آسیب دیگری باشه.

آپاندیسیت، دردی که نباید سرسری گرفت

عوارضی با علائم مثل آپاندیسیت

درد شکمی می تونه به دلیل عارضه های دیگری هم اتفاق بیفته پس باید بیان داشت که آپاندیسیت تنها دلیل درد شکمی نیس. موسسه ملی دیابت و بیماریای گوارشی و کلیوی میگه که عارضه های دیگری هم وجود دارن که می تونن منتهی به درد شکمی شن. به نظر این موسسه ملی این عارضه های عادی شامل موارد زیره:

• زخمای معده
• یبوست
• بیماریای التهاب روده (شامل مریضی کرون و کولیت اولسروز)
• انگلا یا تومورهایی که درون آپاندیس رو می بندن.
• آسیب یا جراحت به شکم

چه وقتی باید به دکتر مراجعه کرد؟

آپاندیسیت به طور بالقوه یه آسیب مرگباره و نیاز به مراقبت پزشکی فوری داره. اگه این مریضی رو درمان نکنین، باعث عواقب و درد بدتری می شه. متخصصای پزشکی پیشنهاد می کنن که در صورت مواجه شدن با علائم آپاندیسیت فورا به دکتر مراجعه کنین تا بتونه به طور دقیق این مریضی رو تشخیص بده و فورا در جهت درمان اون اقدام کنه.

مهم ترین راه های تشخیص آپاندیسیت

یه دکتر یا یه فرد ارائه دهنده مراقبت سلامتی می تونه از راه روشای زیر آپاندیسیت رو در فردی تشخیص بده.بررسی علائم: پزشکا از مریض میخوان تا علائم خود، شدت اونا و مدت اونا رو واسه اونا بیان داره.بررسی سابقه پزشکی مریض: پزشکا تلاش می کنه تا با باخبر شدن از جزییات سابقه پزشکی مریض دیگر مشکلات سلامتی بالقوه رو کنار بذارن. این جزییات مربوط به سابقه پزشکی مریض شامل موارد زیره:

۱. هر آسیب پزشکی یا جراحی که مریض در گذشته داشته.
۲. مریض داروها یا مکملایی رو مصرف می کنه؟
۳. مریض الکل مینوشه یا داروهای نشئه آور مصرف می کنه؟

آپاندیسیت، دردی که نباید سرسری گرفت

انجام معاینه پزشکی: دکتر واسه اینکه بتونه اطلاعات بیشتری در مورد درد شکمی شما به دست آورد و آپاندیسیت رو به قدت تشخیص بده معاینه پزشکی رو انجام میده. دکتر واسه تشخیص آپاندیسیت نقاط خاصی از شکم رو دست می زنه یا به این نقاط فشار می آورد. علاوه بر این، از معاینه های لگنی و رکتال هم استفاده می شه.

تجویز تستای آزمایشگاهی: دکتر واسه تایید تشخیص آپاندیسیت یا شناسایی نشونه های مربوط به دیگر مشکلات سلامتی انجام تستای آزمایشگاهی رو تجویز می کنه. علاوه بر این، ممکنه که دکتر واسه تشخیص باردار بودن فرد نمونه های خون یا ادرار بخواد. اگه پزشکی واسه تایید آپاندیسیت تستای غربالگری رو لازم بدونه،

انجام تستای غربالگری رو پیشنهاد می کنه. این تستا شامل سونوگرافی شکمی، ام آر آی و سی تی اسکنه. این تستای غربالگری می تونه دلایل درد شکمی مثل آپاندیس بزرگ شده یا ترکیده، التهاب، انسداد درون آپاندیس و آبسها رو نشون بده.

آنتی بیوتیک، خط اول درمان

درمان آپاندیسیت معمولا با آنتی بیوتیک و اضافه کردن مایعات به رگا شروع می شه. با ساتفاده از مایعات و آنتی بیوتیکا میشه به طور کامل آپاندیسیتای ملایم یا ناچیز رو درمان کرد. جراحی عادی ترین قدم بعدی واسه درمان آپاندیسیته. به این روند درمانی آپاندکتومی می گن. برداشتن آپاندیس خطر ترکیدن اونو کم می کنه.

درمان زودتر از موعد معمولی آپاندیسیت هم از اهمیت خاص ای در کاهش خطر عوارضی داره که منتهی به مرگ می شه. در ادامه به دو جراحی مربوط به آپاندکتومی می پردازیم:

جراحی لاپاروسکوپی (Laparoscopic Surgery): جراحان چندین شکاف کوچیک در شکم ایجاد می کنن و با به کار گیری وسیله خاصی آپاندیس رو از بدن خارج می کنن. جراحی لاپاروسکوپی می تونه باعث مشکلات معدودی مثل عفونتای بیمارستانی شه.

زمان بهبودی پس از جراحی معمولا کوتاه تره. پزشکا به بیماران خود پیشنهاد می کنن که واسه ۳ تا ۵ روز اول پس از جراحی تمرینای فیزیکی خود رو محدود کنن.

جراحی لاپاروتومی (Laparotomi Surgery): دکتر با ایجاد یه برش در بخش تحتانی سمت راست شکم آپاندیس رو از بدن جدا می کنه. واسه یه آپاندیس ترکیده به جراحی لاپاروتومی نیازه.

این جراحی به جراح اجازه میده تا به خاطر جلوگیری از عفونت شکم رو تمیز کنه. دکتر به بیماران خود پیشنهاد می کنه که واسه ۱۰ تا ۱۴ روز اول پس از جراحی تمرینای فیزیکی خود رو محدود کنه.

.

منبع :gahar.ir

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *