آپاندیس | دردی که نباید سرسری گرفت! | بیماری

آپاندیس، دردی که نباید سرسری گرفت!

در صورت بروز علایم آپاندیس ، به خصوص دردهای شکمی ، هیچ درمان دارویی موثر نیس و باید تحت نظر دکتر جراحی انجام بشه که وگرنه عوارضی حتی مرگ رو به دنبال داره.

آکا ایران

: آپاندیس، دردی که نباید سرسری گرفت!

 آپاندیس زائده ای کوچیک و مثل کرمه که به روده بزرگ چسبیده. این عضو شامل یه سری از سلولای دفاعی بدنه که نقش شناخته شده ای در دفاع عمومی بدن نداره.چیزی که این عضو رو مهم می کنه اینه که به دلایلی ممکنه دچار التهاب و تورم شده و باعث عفونت موضعی یا وسیع شکمی شه. شروع آپاندیسیت علائم کمی داره. درد در وسط شکمه و بعضی وقتا کم و زیاد می شه.
بیشتر افراد تصور می کنن که آپاندیس دیگه آنقدرها هم شایع نیس و آنتی بیوتیکا و تجویزهای خونگی می تونن اونو درمان کنن، اما در واقع آپاندیسیت هنوزم مشکل شایعیه که فقط با جراحی درمان می شه و آنتی بیوتیک ها و پیشنهادای خونگی شاید در بهبودی فرد مریض، پس از جراحی نقش داشته باشن.
آپاندیس به چه دردی می خوره؟
دکتر رضادوست فوق تخصص گوارش، کبد و مجاری صفراوی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوون در مورد آپاندیس گفت: آپاندیس یا روده کور یه زائده باریکه که از روده بزرگ منشعب می شه و به خاطر ظاهر مثل کرم اون به نام آپاندیس شناخته می شه.
این عضو در ناحیه پایین سمت راست شکم قرار گرفته و در حدود ۱۰ سانتیمتر طول و نیم سانتیمتر قطر داره.
: مشابه بقیه مسیرهای گوارشی، آپاندیس از یه لایه داخلی مخاطی تشکیل شده که شامل لایه زیر مخاطی، پوشش عضلانی و لایه های غشایی دور و بر اون هستش. بر خلاف بخشای روده بزرگ، لایه زیر مخاطی آپاندیس از تعداد زیادی بافتای غدد لنفاوی تشکیل شده و وجود غدد لنفاوی در این ناحیه نشون میده که شایدً آپاندیس بر خلاف اون چه که به نظر می رسه دارای نقشی در سیستم ایمنی بدن و هم سیستم گوارشی است.
التهابات در کوچه ای بن بست
ایشون در مورد دلیل ایجاد آپاندیس مطرح کرد : تصور بر اینه شرایطی که باعث دچار شدن به این مشکل می شه مربوط به ایجاد گرفتگی و انسداد در آپاندیس فرده. این انسداد می تونه جزئی یا کامل باشه. گرفتگی کامل ایجاد شده در این حالت نیازمند انجام عمل آپاندیس به صورت اورژانسیه. دلیل آپاندیسیت معمولاً به دلیل تجمع مواد مدفوع در ناحیه مورد نظر ایجاد می شه. این مشکل می تونه در نتیجه عواملی مثل بزرگ شدن غدد لنفاوی ،پیچ خوردن و.. مشاهده شه.
دکتر رضادوست گفت : وقتی که آپاندیس دچار انسداد می شه، باکتریا می تونن داخل اون افزایش شن که این افزایش باعث ایجاد چرک در محل می شه. در این حالت افزایش فشار ایجاد شده می تونه دردناک باشه و رگای خونی موجود در محل رو تحت فشار بذاره. اگه آپاندیس پاره شه، مواد فاسد شده می تونن ناحیه شکم رو پر کنن و این مشکل هم نیاز به درمان به صورت اورژانسی داره.
دردای شکمی رو شوخی نگیرید!
با در نظر گرفتن اینکه آپاندیسیت یکی از التهابای عادی و خطرناک در بین افراده دکتر رضادوست گفت : در بیشتر مواقع اولین علائم آپاندیس درد و حساس شدن ناحیه سمت راست نافه که این درد معمولاً با حرکت به سمت گوشه پایین سمت راست شکم شدیدتر شده و بیشتر احساس می شه. این درد می تونه در طول چند ساعت به سرعت زیاد شه و این افزایش می تونه تا وقتی ادامه پیدا کنه که امکان حرکت راحت و بدون درد واسه مریض وجود نداشته باشه.
ایشون گفت : با فشار دادن ناحیه مورد نظر و رها کردن اون میشه فهمید که این درد پس از این کار زیاد میشه و در اصطلاح به این پدیده درد و حساسیت ارتجاعی می گن، هر چند این حالت ممکنه همیشه مشاهده نشه. بقیه علائم عادی مربوط به این مشکل شامل حالت تهوع، استفراغ، تب و نشونه های مشابه دیگه س.
وقتی آپاندیس مرگ آفرین می شه
این فوق تخصص گوارش،کبد و مجاری صفراوی گفت : آپاندیسیت مشکلیه که باید به صورت اورژانسی درمان شه و نیازمند انجام عمل جراحی واسه خارج کردن آپاندیسه. در صورت درمان نشدن ، آپاندیس دارای التهاب ممکنه پاره یا سوراخ شه و مواد عفونی داخلی اون در چاله شکم پخش شه. این مشکل می تونه باعث ایجاد شرایطی به نام پریتونیت شه که التهاب جدی چاله شکمه و اگه به صورت فوری با به کار گیری آنتی بیوتیک های قوی درمان نشه، می تونه یافته های مرگ بار واسه فرد به همراه داشته باشه.
جراحیای اورژانسی با اندازه مرگ و میر مقابله می کنن!
دکتر رضادوست در مورد درمان این مریضی گفت: تجویز آنتی بیوتیک، درمان با مایعات از راه ورید، احیاء مریض و برداشتن آپاندیس با جراحی، اقدام انتخابی در مریض گرفتار به آپاندیسیته. در موارد غیر پاره شده درمان به وسیله لاپاروسکوپی هم پیشنهاد می شه.
 هم اینکه ایشون در مورد مشکلات آپاندیس گفت: عفونت زخم، تشکیل آبسهای چرکی داخل شکمی، انسداد روده به دلیل چسبندگی، عفونت وریدهای کبدی، فیستولای پوستی و نازایی در خانوما به دلیل چسبندگی لوله های رحمی در موارد آپاندیسیت پاره شده ازجمله مشکلات این بیماریه که تشخیص زودرس و اقدام عاجل درمانی و جراحی باعث می شه تا اندازه مرگ ومیر در این مریضی به صفر برسه.
غیر قابل پیشگیری، قابل درمان
دکتر رضادوست فوق تخصص گوارش،کبد و مجاری صفراوی خاطر نشون کرد : آپاندیسیت غیر قابل پیشگیریه.این مشکل در بین آدمایی کمتر مشاهده می شه که در رژیم غذایی اونا سطح بالایی از فیبر (مانند حجم خیلی از میوه ها و سبزیجات ) هست. التهاب آپاندیس مشکل خاصی رو به وجود نمی آورد و فقط با جراحی برداشتن اون مریض خوب میشه. اما در صورت نبود مراجعه به دکتر با مشاهده علائم آپاندیس (بی اشتهایی ،حالت تهوع ،استفراغ ،یبوست ،تب محدود، ورم شکم و وجود درد در ناحیه پایین سمت راست شکم) خطر ترکیدن اون و پخش شدن عفونت در شکم بیماره، که این مسئله می تونه خطرناک شه. معمولاً التهاب آپاندیس در کودکان بعد از ۱۰سال و در بزرگسالان بعد از ۳۰سالگی مشاهده می شه و بیشتر در بین مردان هست.
اگه شما با حساس شدن ناحیه سمت راست شکم خود همراه با بقیه علائم مطرح شده روبرو شدید، با دکتر در این رابطه صحبت کنین. التهاب می تونه به سرعت تبدیل به یه مشکل اورژانسی شه. پاره شدن آپاندیس با احتمال خیلی کم در ۲۴ ساعت اول مشاهده این علائم اتفاق میفته. به هر حال، تا ۸۰ درصد آدمایی که دارای این علائم هستن، در طول ۴۸ ساعت با ترکیدن آپاندیس مواجه می شن. پاره شدن یا سوراخ شدن آپاندیس می تونه مرگبار باشه. در این حالت خطر مرگ در نوزادان و افراد سن و سال دار بیشتره.
گزارش از محیا معصومی

منبع: باشگاه خبرنگاران

منبع :

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *