آپاندیس عمل کرده‌ها بخوانند | بیماری

آدمایی که آپاندیس عمل کردن بعد از دو یا سه روز می تونن به رژیم عادی غذایی برگردن و پس از اونم دیگه محدودیت تغذیه ای خاصی ندارن.

اگه عمل آپاندیس فرد بدون آسیب ای خاص باشه، اول باید تا شش ساعت غذایی مصرف نکنه و بعد چهار مرحله مایع صاف، سوپ کامل، رژیم نرم و رژیم پرکالری پرپروتئین رو رعایت کنه.

 

اولین مرحله رژیم مایع صافه که شامل سوپای صاف شده و پس از اون فرد می تونه از سوپ کامل استفاده کنه.
رژیم نرم مرحله بعدیه که شامل غذاهای نرم، فرنی، شله زرد و چلو ماهیچه هستش. از اونجا که فرد یه مدت موادغذایی کافی دریافت نکرده نیازمند رژیم پرکالری و پرپروتئین شامل گوشت قرمز و سفید، تخم مرغ، شیر و … است که حتی می تونه این رژیم رو با پروتیئنی مانند شیرخشک غنی کنه. در این رژیم میشه واسه افزایش کالری از خامه و کره استفاده کرد.

 

 

فردی که آپاندیس عمل کرده دچار تب شه، پیشنهاد می شه در این حالت فرد مایعات بیشتری مصرف کنه.
چون این عمل زخمی رو در بدن ایجاد کرده، فرد واسه بازسازی زخم نیازمند روی، ویتامین C، ویتامین A و ویتامین K است که می تونه از منابعی مثل میوه جات، گوجه، کلم، فلفل، ماست پروبیوتیک، گوشت قرمز، ماهیچه، لبنیات، جگر، طالبی، انبه و زردآلو این ویتامینا رو تامین کنه.

 

در بعضی موارد ممکنه دکتر فرد از مسهل استفاده کنه که در این صورت پیشنهاد می شه مصرف فیبر به شکلی مناسب شه که نه فرد دچار یبوست و نه دچار نفخ شه، چون نفخ واسه فردی که عمل آپاندیس کرده مضره.

 

واسه این افراد حتما از آنتی بیوتیک هم استفاده می شه که باید دونست این آنتی بیوتیک ممکنه با بعضی مواد از جمله کلسیم تداخل تغذیه ای داشته باشه.
همه این روند دو یا سه روز بیشتر طول نمی کشه و فرد پس از اون محدودیت غذایی نداره.

منبع:

جمع آوری سلامت اکاایران

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *