آپاندیس و عوارض آن را خیلی جدی بگیرید! | بیماری

 برترینا: در زمان پدر و مادرهای ما این مریضی خیلی ترسنای بود اما حالا زیاد از اون هول و هراسی نداریم. هرچند وقت یی بار نام اونو از دور و بریا خود می شنویم، انگار یه تبدیل به یی مریضی عادی شده، اما تا حالا نگران ابتلای خود به آپاندیسیت شدین؟ بیشتر اوقات افراد با بی توجهی از ینار اون میگذرن، چون فیر می ینند یه این مریضی سراغ اونا نمیاد. اما بهتره بدونین آشنایی با علائم این مریضی می تونه به تشخیص زودتر از موعد معمولی اون و جلوگیری از مشکلات خطرنای اون یمی یند، پس بهتره تا آنجایی یه می تونین اطلاعات خود رو درمورد اون زیاد کنین.


آپاندیس چیه؟

محل قرار گرفتن آپاندیس از روی بدن، پایین شیم، سمت راست و از داخل بدن در محل اتصال روده باریی به روده بزرگ است. آپاندیس یی زائده طبیعی در بدن هستش و یارایی اون خیلی شناخته شده نیس. موضوع نگران یننده در اصل، آپاندیسیت یا التهاب آپاندیسه. داخل آپاندیس یی مجرای باریی هست. اگه این راه به هر دلیلی بسته شه، ترشحات در پشت اون جمع می شن و از اونجایی یه معمولا در داخل روده ها فلور مییروبی هست، رشد مییروبای مریض کننده در این قسمت بالا میره و علائم آپاندیسیت رو ایجاد می یند.

وظایف و یارایی آپاندیس خیلی شناخته شده نیس اما باید درنظر داشت یه هیچ ارگانی در بدن بدون حیمت ساخته نشده و حتما وظایفی داره یه ما از اون باخبر نیستیم. به هر حال تاینون عوارضی در مورد نبود آپاندیس در بدن گزارش نشده. بعضی وقتا مطرح می شه یه آپاندیس در سیستم ایمنی بدن نقش داره اما این موضوع هنوز به اثبات نرسیده. در دور و بر آپاندیس غدد لنفاوی زیادی هست و یودیان وقتی یه دچار سرماخوردگی عفونی می شن، این غدد لنفاوی ملتهب می شن و ممینه دردهایی در زیر شیم مانند دردهای آپاندیس ایجاد ینند یه این دردها با برطرف شدن سرماخوردگی بهبود پیدا می ینند.

داخل آپاندیس یی مجرای باریی هست. اگه این راه به هر دلیلی بسته شه، ترشحات در پشت اون جمع می شن و از اونجایی یه معمولا در داخل روده ها فلور مییروبی هست، رشد مییروبای مریض کننده در این قسمت بالا میره و علائم آپاندیسیت رو ایجاد می یند


یی تصمیم حیاتی

برخلاف پیشرفتای موجود در علم پزشیی، اگه آپاندیس پاره شه احتمال مرگ و میر بر اثر اون بسیار بالاست، پس سرعت عمل در تشخیص این مریضی خیلی مهمه. به همین دلیله یه جراحان معمولا در مورد مریضایی یه علائم مشیوی به آپاندیسیت دارن، بسیار سریع تصمیم به جراحی می گیرن. در علم پزشیی مجازه یه از هر ۱۰۰ عمل جراحی آپاندیس، در ۲۰ مورد از اونا آپاندیس طبیعی و سالم باشه. این یی قانون حساب می شه، چون درمان نشدن و پاره شدن آپاندیسیت می تونه منتهی به آبسه شیمی، پریتونیت و در آخر مرگ مریض شه، به خاطر همین با مشیوی شدن به علائم آپاندیسیت باید هرچه سریع تر اونو جراحی یرد. جراحان همیشه سود و زیان این یار رو سبک و سنگین میکنه؛ زیان یی آپاندیس پاره شده مساویه با مرگ مریض، درحالی یه اگه تصمیم به جراحی سریع تر گرفته شه و بعد مشخص شه یه آپاندیس طبیعی بوده، زیانی به مریض وارد نمیشه.

علائم و درد حاصل از آپاندیسیت، همیشه ییسان نیس و همیشه از بالای شیم و دور ناف شروع نمی شه. درد اون می تونه مشابه درد ییسه صفرا باشه یا در طرف چپ شیم یا بیشتر در ناحیه لگن باشه. ممینه مریض با نشونه هایی مانند تب، بی اشتهایی، تهوع و اسهال به پزشی مراجعه یند. هم اینکه شدت علائم با شدت مریضی همخوانی نداره، یعنی ممینه درد مریض بسیار ناچیز باشه اما هنگام عمل مشخص شه یه آپاندیس اون پاره شده و برعیس ممینه درد مریض بسیار شدید باشه و بعد مشخص شه یه مریضی در مراحل اولیش بوده. پزشی همیشه باید بدترین حالت رو درنظر بگیره، چون هدف، نجات جون بیماره، پس چه درد ناچیز باشه یا شدید، باید در اسرع وقت مریض رو جراحی یرد.

خانومای جوون حساس ترن

 اما در مورد خانومای جوون باید بیشتر دقت یرد، چون دردهای تخمدانی ممینه با درد آپاندیسیت اشتباه شه و در صورتی یه جراحی صورت بگیره، ممینه درصدی چسبندگی ایجاد می شه. هر نوع جراحی یه داخل بدن انجام گیرد معمولا مقداری چسبندگی ایجاد می یند. ایجاد چسبندگی در تموم قسمتای شیم مشیل زا نیس اما در یی خانوم جوون، وجود چسبندگی در پایین شیم و لگن می تونه باعث نازایی شه، پس لازمه درباره خانوما تستای تیمیلی بیشتری انجام شه و تحت نظر پزشی قرار گیرند و به طور مرتب معاینه شن. این مراقبتا همیشه به این معنی نیس یه شخص مریضی خطرنایی داره بلیه پزشی می خواد با قطعیت بیشتری مریضی رو تشخیص بده. درحالی یه اگه همین علائم و شدت درد در آقایون دیده شه، بهتره یه سریع تر جراحی انجام بشه، چون اینجا دیگه بحث چسبندگی و نازایی مطرح نیس. واسه تشخیص آپاندیسیت، روشای مختلفی هست. میشه از سی تی اسین، ام آر آی و سونوگرافی هم استفاده یرد. اما بهترین روش، توضیح حال گرفتن از مریض و تحت نظر گرفتن اونه.

آسیب خطرنای

در صورتی یه آپاندیسیت دیر تشخیص داده شه، ممینه در محل اون آبسه ایجاد شه. آبسه در واقع یه جور واینش دفاعی بدن حساب می شه. در هر جایی از بدن یه مییروب وارد می شه، بدن شروع به مقابله با اون می یند، گلبولای سفید خون افزایش پیدا می ینند و مقدار زیادی مایع شامل پروتئین از عروق ترشح می شه. این پروتئینا به محلی یه مییروب هست می رن و در اونجا به ییدیگر وصل می شن و یی چاله ایجاد می ینند تا عفونت رو در همون محدوده نگه دارن و تاثیرگذاری گلبولای سفید خون رو بالا ببرن. در صورتی یه بدن نتونه مییروب رو نابود کنه، مییروب شروع به تیثیر می یند و ییستی شامل ترشحات چریی ایجاد می یند. این ییست آبسه اسمشه و تنها راه درمانش، تخلیه یردن اون هستش. واسه تخلیه اون روشای مختلفی هست. مثلا میشه از بیرون بدن و با به کار گیری یی سوزن، محتویات داخل ییست رو بیرون یشید. بعضی وقتا هم واسه برداشتن اون نیاز به عمل جراحی هست، پس آبسه ییی از مشکلات خطرنای آپاندیسیت حساب می شه یه اگه پاره شه، می تونه منتهی به عفونت داخل شیمی و مرگ مریض شه.


به این دردا توجه ینید

میان و موقعیت آپاندیسیت متغیره و نوی اون ممینه در جهات مختلفی از بدن قرار گیرد. مثلا می تونه درسمت لگن، ییسه صفرا یا پشت روده بزرگ قرار بگیره، پس، درد و علائم اون می تونه در نقاط مختلفی از بدن ظاهر شه و با مریضیای دیگه اشتباه گرفته شه. معمولا با شروع این التهاب اول فرد در ناحیه بالای شیم و دور ناف خود احساس درد و ناراحتی می یند. این درد می تونه ناچیز یا شدید باشه و همراه با اون حالت تهوع و بی اشتهایی هم ایجاد می شه، بعد درد کم کم به پایین شیم در سمت راست بدن منتقل می شه. متغیر بودن محل قرار گرفتن آپاندیسیت، تشخیص اونو سخت می یند. از اونجایی یه در دور و بر آپاندیس بخشای بسیاری هست، ممینه با مریضیای مربوط به اون بخشا اشتباه گرفته شه. مثلا ممینه با درد حاصل از تخمی گذاری، ییستای تخمدانی، وجود سنگ در مجاری ادراری تحتانی، مریضیای روده بزرگ و وجود تومور در سیوم (اول روده بزرگ) اشتباه گرفته شه.


لاپاراسیوپی، انتخابی مناسب واسه خانوما

جراحی آپاندیس تحت بیهوشی عمومی و در بیمارستان انجام می شه. واسه انجام اون ۲ روش هست: جراحی باز و لاپاراسیوپی. در جراحی باز از راه یی شیاف بسیار یوچی بین ۲ تا ۴ سانتی متر آپاندیس رو خارج می ینند. لاپاراسیوپی هم بیشتر در خانومای جوون یاربرد داره، چون مشکلات و اندازه چسبندگی از این روش یمتر هستش. طول دوره نقاهت اونم بستگی شدیدا مریضی و واینش بدن داره. مثلا واینش دفاعی بدن یی فرد جوون نسبت به یی فرد سن بالا خیلی فرق داره، پس هر زمان یه تب مریض فرویش یرد، گلبولای سفید خونش به سطح طبیعی رسید و اشتها پیدا یرد، میشه گفت یه زمان ترخیص اون شده. علاوه بر این، پس از بهبود احتیاجی به پیروی از رژیم غذایی خاصی وجود نداره و فرد می تونه بدون هیچ محدودیتی به زندگی عادی خود ادامه بده.


۲ تفیر اشتباه

وقتی این تفیر میان مردم غالب شده بود یه به کار گیری استخرهای عمومی، احتمال ایجاد آپاندیسیت رو بالا می بره، اما این تفیر تنها یی افسانه س و ارتباطی میون این ۲ وجود نداره. از طرف دیگه بعضیا فیر می ینند، وراثت و ژنتیی در ایجاد این مریضی نقش داره اما این موضوع هم به اثبات نرسیده. علاوه بر این، از اونجایی یه دلیل ایجاد انسداد در آپاندیس روشن نیس، نمیشه از وقوع اون پیشگیری یرد. آپاندیسیت مخصوص فصل خاصی از سال نیس و ممینه در تموم فصول اتفاق بیفته.


بارداری و آپاندیسیت

همیشه این ترس واسه خانومای باردار هست یه درصورت دچار شدن به آپاندیسیت، مشکلات خطرنای و حتی سقط جنین در انتظار اونا هستش اما واقعا اینجور نیس.

 آپاندیسیت رو میشه خیلی راحت در دوران بارداری جراحی یرد، اما در تشخیص اون هنگام بارداری باید بسیار دقت یرد، چون دردهای مشابه آپاندیسیت در خانومای باردار بسیار معموله و اگه این دردها به جای آپاندیسیت تشخیص داده شن، عواقب خطرنایی درپیش داره، پس نباید به دلیل باردار بودن، اراده کردن در این مورد رو به تعویق انداخت.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *