آپاندیس چیست؟ + علت | علائم و راه های درمان | بیماری

: آپاندیس چیه؟ + دلیل، علائم و راه های درمان

: آپاندیس تیوبی توخالی با طول حدود ۱۰ سانتی متره که بین اتصال روده کوچیک و روده بزرگ و معمولا در قسمت راست پایین شکم قرار گرفته. بعضی وقتا و در بعضی از افراد آپاندیس ورم کرده و همراه با درد شکمی بسیار بروز می کنه. عمل جراحی برداشتن آپاندیس عادی ترین راه حل واسه درمان این آسیب س.

آپاندیس تیوبیه که در ناحیه راست بدن و نزدیک روده بزرگ قرار گرفته و کارکرد اون تا کنون نامعلوم س؛ اما تئوریایی که در مورد اون هست نشون دهنده اون هستش که نقش ذخیره باکتریای به درد بخور و انگار راه انداز سیستم گوارش بعد از مریضیایی مثل اسهال رو داره. یعنی دیگه نقش ایمنی در بدن رو اجرا می کنه. بعضی از کارشناسان بر این باور هستن که آپاندیس یه عضو غیر قابل استفاده س که از دوران تکامل به جا مونده و عمل جراحی درآوردن آپاندیس از بدن هیچ مشکلی ایجاد نمی کنه.


مریضی آپاندیس چیه؟

آپاندیس بدون هیچ دلیل واضحی شروع به ورم، عفونت و پاره شدن می کنه و منتهی به درد در قسمت راست پایین شکم شده و همراه با حالت تهوع و استفراغ هستش. ورم آپاندیس وقتی اتفاق می افته که باکتریا در فضای آپاندیس به سرعت زیاد شده و دچار عفونت می شن. اگه این تورما به اندازه کافی بزرگ باشن، لایه آپاندیس از بین رفته و نیاز به درمان پزشکی داره.
 

چه کسائی در برابر مریضی آپاندیس قرار می گیرن؟ 

هر شخصی ممکنه دچار این مریضی شه اما طبق تحقیقات، بین افراد ۳۰-۱۰ سال بسیار رایجه. حدود ۷ درصد از مردم آمریکا تجربه این مریضی رو در طول زندگی خود داشتن. کودکان و افراد سن بالا بیشتر از بقیه در برابر آپاندیس هستن. تشخیص اولیه و درمان واسه این افراد بسیار لازمه به خصوص در جوامع ضعیف.

آپاندیس چه مشکلاتی بوجود میاره؟

تاخیر در درمان آپاندیس خطر ایجاد مشکلات رو زیاد می کنه. یکی از مشکلات بالقوه همون سوراخ شدگیه که منتهی به انباشتگی چرک در دور و بر آپاندیس یا پخش عفونت در دور و بر شکم و لگن می شه. در نتیجه بعد از تشخیص آپاندیس خیلی سریع جراحی باید انجام شه. تاخیر بین تشخیص و درمان خیلی مهمه و خطر سوراخ شدگی رو زیاد می کنه. مثلا احتمال سوراخ شدگی ۳۶ ساعت بعد از علائم اولیه حدود ۱۵ درصد هستش.
 

مشکلات دیگه آپاندیس چیه؟

بعضی مواقع تورم همراه با آپاندیس هستش که درعملکرد عضله روده اخلال ایجاد کرده و مانع دفع مدفوع می شه. استفراغ و تورم شکم وقتی اتفاق میفته که گاز و مایع در روده دچار انسداد می شن. در این موارد ترتیب تیوب شکمی (تیوبی که از بینی به مری و بعد به معده و روده ها متصله) لازمه که تخلیه شه ولی از انجام اون دوری می شه.

علائم آپاندیس چیه؟

یکی از علائم اولیه آپاندیس، درد شکمی هستش که واسه مریض بسیار دردناکه. آدمایی که تجربه آپاندیس دارن، در قسمت مرکزی شکم درد رو تا ربع پایین شکم حس کردن. کاهش اشتها علامت دیگری از آپاندیسه و هم اینکه حالت تهوع و اسفراغ حالات اولیه این مریضی هستش که در آخر منتهی به بسته شدن روده ها می شه.

راه های تشخیص آپاندیس

پزشکان براساس علائم مریض و یافته های آزمایشات آپاندیس رو تشخیص میدن. فردی که دارای آپاندیسه، معمولا دردهای ملایم و شدید رو به صورت تکراری در سمت راست شکم حس می کنه. تشخیص اولیه وقتیه که دکتر به هنگام لمس شکم، درد بسیاری رو در مریض مشاهده می کنه.

عمل آپاندیس چیجوریه؟

به عمل جراحی برداشتن آپاندیس آپندکتومی (appendectomy) می گن. دکتر جراح بمنظور جلوگیری از ورم آپاندیس قبل و بعد از عمل جراحی، واسه مریض آنتی بیوک تجویز می کنه. کارشناسان جراحی عمل رو به صورت لاپاروسکوپی انجام میدن؛ طوری که وسایل جراحی مخصوص از راه یه شکاف کوچیک وارد شکم شده و جراحی برداشتن آپاندیس مرحله به مرحله انجام قبول می کنه.

مراقبتای بعد از جراحی آپاندیس 

  • استراحت کافی
  • پیاده روی روزانه
  • دوری از حمل و بلند کردن وسایل سنگین به مدت ۲ هفته
  • دوری از فعالیتای پرتکابو مانند وزن ورداری، ایروبیک و…
     

مشکلات یا یافته های عمل جراحی برداشتن آپاندیس در دراز مدت چیه؟

عفونت محل جراحی یکی از مشکلات عادی بعد از برداشتن آپاندیس هستش. قرمزی و درد همراه با عفونت در دور و بر محل جراحی از دیگر مشکلات این عمل هستش. این عفونت ممکنه علائم شدیدی رو ایجاد کنه. تجویز آنتی بیوتیک ها به این منظوره که از این عفونتا جلوگیری شه. کلا در بزرگسالان، آپاندیس هیچ نقش و فعالیتی نداره و این عمل هیچ گونه مشکلی در سلامتی ایجاد نمی کنه.

 

.

منبع : setare.com

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا
Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *