آپنه خواب و افزایش ۵ برابری خطر ابتلا به آلزایمر | بیماری

: دبیر اجرایی چهارمین همایش نقشه برداری مغز ایران با اشاره به اهمیت نقش مریضی آپنه خواب در دچار شدن به فراموشی گفت: بررسیای علمی در پژوهشکده علوم و فناوریای پزشکی دانشگاه شهیدبهشتی نشون میده احتمال ابتلای بیماران آپنه خواب به فراموشی ۵ برابر بیشتر از افراد عادیه.

: آپنه خواب و افزایش ۵ برابری خطر دچار شدن به فراموشی

معطلیٔ تنفسی یا قطع تنفس در خواب یا آپنه خواب (Sleep apnea) یه اختلاله که باعث توقف تنفس به مدت کوتاهی در طول خواب می شه. آپنها معمولاً بین ۱۰ تا ۳۰ ثانیه زمان میبره و در موارد شدید، می تونه صدها بار در هر شب تکرار شه.
آپنه خواب به سه نوع تقسیم می شه که نوع اول اون در اثر انسداد راه های هوایی فوقانی به وجود بیاد، نوع دوم اون به مشکلات مغزی برمیگرده و نوع سوم ترکیب دو نوع اوله.
یکی از مهمترین علائم آپنه انسدادی خواب، خروپف با صدای بلنده. در این حالت اکسیژن رسانی به مغز واسه چند ثانیه قطع می شه.
دکتر مسعود طهماسیان روز جمعه در گفت و گو با ایرنا اضافه کرد: این تحقیق با همکاری محققان صاحب نام خارجی از کانادا و انگلیس و استادان ایرونی از جمله دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه انجام شده که نشون دهنده رابطه مستقیم بین آپنه خواب و آلزایمره.
ایشون تاکید کرد: در مطالعه فراتحلیلی نشون داده شده که آپنه خواب منتهی به تغییرات ساختاری و عملکردی در بخشای جور واجور مغز مانند هیپوکامپ، آمیگدال و اینسولا می شه.
دبیر اجرایی چهارمین همایش نقشه برداری مغز ایران اعلام کرد: هرچند الان درمان قطعی واسه فراموشی موجود نیس اما میشه با شناسایی دقیق عوامل موثر بر مریضی و رفع اونا از اثرات فراموشی پیشگیری کرد و شرایط بهتری رو واسه افراد آلزایمری درست کرد.
طهماسیان با اشاره به اینکه آپنه خواب در مردان بیشتر مشاهده می شه، گفت: با در نظر گرفتن اینکه چاقی در مردان ایرونی بیشتره، تماشاگر گسترش این مریضی در مردان هستیم.
ایشون، کاهش وزن رو از مهمترین راهکارها واسه رفع این مشکل دونست و گفت: استرسای روزمره از عوامل موثر در بروز این بیماریه. دیابت، فشارخون و چاقی هم بر آپنه خواب تاثیراتی دارن.
متخصص علوم اعصاب به گسترش این مریضی در سنین جور واجور اشاره کرد و اضافه کرد: این مریضی در کودکان هم مشاهده می شه، اما با افزایش سن، افراد بیشتری به اون گرفتار می شن.
: هرکسی که خروپف می کنه حتما گرفتار به آپنه خواب نیس، یعنی اینکه فرد می تونه براثر مشکلات دیگه مانند مشکل بینی گرفتار خروپف باشه و با درمان ساده هم میشه این افراد رو درمان کرد.
طهماسیان با اشاره به این که مریضی آپنه خواب درمان پذیره، اضافه کرد: تشخیص دقیق مریضی با بستری شدن فرد به مدت یه شب در کلینیک خواب، ممکن است و درمان مناسب واسه اونا براساس تشخیص کارشناسان مشکلات خواب انجام می شه.
دبیر اجرایی چهارمین همایش نقشه برداری مغز ایران با اشاره به این که آپنه خواب مریضی شایعیه، گفت: در مطالعه ای که در استان کرمانشاه انجام شد، مشخص شده که ۲۵ درصد مردم علائم آپنه خواب دارن.
چهارمین همایش بین المللی نقشه برداری مغز ایران با حضور پروفسور عباس علوی مبدع تصویر ورداری مغز و بقیه محققان برجسته داخلی و خارجی از ۳ تا ۵ آبان ماه در مرکز همایشای بین المللی ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شه.

کلمات کلیدی: آپنه خواب،فراموشی،دکتر مسعود طهماسیان

.

منبع : migna.ir

Leave a Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *