آپوتل دارویی برای کاهش درد | اطلاعات دارویی

آپوتل یه جور داروی ضد درد و استامینوفنه که با خواص ضد درد و ضد تب ، استفاده میشن.

نبض ما – داروی آپوتل بیشتر بعد از عملای سنگین جراحی و به خاطر کاهش درد شدید، واسه مریض استفاده می شه. هم اینکه در بیماران اورژانسی این دارو رو معمولا واسه کاهش درجه تب در تجویزای وریدی استفاده می کنن. از این روش، آرامش درد و کنترل اون صورت میگیره.

تجویز این دارو واسه پیشگیری از مشکلات التهابی محیطی و کاهش تب همراه با کم شدن سطح گرما و دما، انجام  می شه. تجویز دارو و مصرف اون، به طور کامل تحت نظر دکتر متخصص صورت میگیره.

مصرف این دارو در کودکان فقط در بیمارستان صورت میگیره که واسه کم شدن نشونه های درد در بیماریای خاص صورت میگیره. مصرف آپونل در نوزادان و کودکان کمتر از ده کیلوگرم، با در نظر گرفتن وزن نوزاد و نوبت مصرفی اون، طبق دستور دکتر انجام می شه.

با در نظر گرفتن مشکلات احتمالی این دارو ، مصرف اون در همه افراد و بدون تجویز دکتر، پیشنهاد نمی شه و این دارو در اورژانسا و بیمارستانا واسه مریض تجویز و اعمال می شه.

آدمایی که گرفتار به بیماریای کبدی و کلیوی شدید هستن، ممکنه با مصرف خودسرانه آپوتل دچار مشکلات حادی شن و در صورت تزریق این دارو باید تزریق به وسیله مراقب بهداشتی تایید و انجام شه.

اثرات روی بدن

مصرف هر دارویی می تونه اثرات خاص خود رو بر بدن داشته باشه. پس، واسه مصرف هر نوع دارویی به طور خودسرانه رفتار نکنین و بهتره با دکتر خود مشورت کنین.

با مصرف افراطی و غیر اصولی و نادرست آپوتل، ممکنه خطراتی مانند خطر مسمومیت و بیماریای کبدی ایجاد شه. این دارو با آرامش درد و ضد تب مشکلات احتمالی هم داره و ممکنه باعث پرفشاری خون شه.

با تاثیرگذاری بر آنزیمای کبدی، مصرف این دارو باید با احتیاط انجام بشه. مصرف بالا و  زیادتر از اندازه این  دارو  در بیماران کبدی و کلیوی  بسیار خطرناک بوده و تهدید کننده زندگیه.

اثرات  منفی داروی آپوتل معمولا ظرف مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت ایجاد شده و به صورت دردای شکمی، تهوع و خستگی شدیده.

آپوتل دارویی واسه کاهش درد

چگونگی مصرف آپوتل

مصرف قرص آپوتل باید تحت نظر و دستورالعمل دکتر انجام شده و دوز مصرفی اون به طور خودسرانه تغییر پیدا نکنه. در صورت مصرف تزریقی و وریدی، این دارو رو معمولا با محلول، کمی رقیق و سبک تر می کنن.

این دارو معمولا واسه رفع درد و تب تجویز شده و مخصوصا پس از انجام عملای جراحی تجویز شده و روش مصرف اونم با دستورالعمل دکتر صورت میگیره.

مشکلات

هر دارویی دارای مشکلات جانبی احتمالیه که دکتر شما با در نظر گرفتن تموم این موارد، دارو رو واسه شما تجویز می کنه.

داروی آپوتل همراه با اثرات مثبت در کاهش درد و تبای احتمالی ، ممکنه اثرات نامطلوبی بر بدن داشته باشه این مشکلات ممکنه به صورت اثرات منفی بر آنزیمای کبد، اشکال در کلیه، کاهش فشار خون، خستگی شدید و تهوع باشه.

اگه پس از مصرف آپوتل هر کدوم از علائم فوق رو داشتین، بهتره به دکتر مراجعه کنین.

مشکلات مصرف آپوتل در موارد بسیار نادر ممکنه به صورت التهاب پوستی،  پاسخای آلرژیک و کهیر باشه. هم اینکه ، هر نوع خونریزی لثه و بینی رو جدی گرفته و بدون این دست اون دست کردن به دکتر خود اطلاع بدین.

در کنار اثرات مثبت این دارو، ممکنه بعضی اثرات ناخواسته هم واسه فرد ایجاد شه. با اینکه تموم این مشکلات جانبی ممکنه واسه هر فردی اتفاق نیفته، اما  در صورت بروز هر گونه آسیب ای، ممکنه به مراقبت پزشکی نیاز باشه. در صورت بروز  هر کدوم از مشکلات زیر، بدون این دست اون دست کردن به دکتر خود مراجعه کنین.

مواردی مانند: ایجاد زخم ، خارش، سوزش،  قرمزی پوست سر ، خشکی  یا  کلفت شدن پوست ، ضربان قلب، سوزش ناچیز پوست، درد مفصلی، سفتی یا تورم  در پوست، تورم روی صورت، پلکا، لبا، زبون، گلو، دستا، پاها، یا ارگانای جنسی،  تنگی نفس.

بعضی مشکلات جانبی هم  ممکنه اتفاق بیفته که معمولا به مراقبت پزشکی نیاز ندارن. این مشکلات جانبی ممکنه در طول درمان بمونه چون بدن شما اونو با مصرف دارو تنظیم می کنه.

هم اینکه ممکنه متخصص مراقبتای بهداشتی شما، راه های پیشگیری یا کاهش بعضی از این مشکلات جانبی رو به شما پیشنهاد کنه.

در صورت بروز هر کدوم از مشکلات جانبی زیربا دکتر خود مشورت کنین: تغییر طعم و مزه، خستگی و بی حوصلگی، فراموشی موقت و یا صدای  زنگ و وزوز گوش یا دیگه سر و صدای نامعلوم در گوش.

هشدارها

به خاطر کاهش خطرات احتمالی داروی آپوتل، پیشنهاد می شه این دارو رو به صورت خوراکی استفاده کنین. پیشنهاد می شه این دارو در دوز بالا و بدون تجویز دکتر مصرف نشه چون ممکنه دلیل آسیبای کلیه و کبدی شه.

آدمایی که الکل مصرف می کنن با مصرف این دارو دچار کم آبی شدید می شن و مصرف اون پیشنهاد نمی شه. مصرف این دارو با بقیه فراوردهای مشابه دارویی، پیشنهاد نمی شه.

اقدامات لازم در مورد مصرف زیادتر از اندازه شامل موارد زیره: در موارد مصرف زیادتر از اندازه باید بدون این دست اون دست کردن به دکتر مراجعه کرده و یا به نزدیک ترین اورژانس برید تا اقدامات کنترل مسمومیت واسه شما انجام بشه.

مصرف آپوتل در زنان باردار

مصرف داروی آپوتل در دوران بارداری و هم اینکه شیردهی کلا بدون تجویز دکتر ممنوعه و مصرف اون حتما باید تحت نظر دکتر متخصص باشه.

چه آدمایی آپوتل مصرف نکنن؟

مصرف این دارو واسه بعضی از افراد پیشنهاد نمی شه. آدمایی که به  آپوتل یا هر کدوم از اجناس اون آلرژی دارن و در افراد با بیماریای کلیوی و کبدی ، مصرف این دارو پیشنهاد نمی شه. در افراد با نارسائی کبدی و کلیوی بهتره موارد احتیاطی رعایت شه.

هم اینکه مصرف این دارو در آدمایی که نوشیدنیای الکی مصرف می کنن با خطر کم ابی شدید همراه س و پیشنهاد نمی شه.در افراد حساس به داروهای ضد درد و بیماران کلیوی و کبدی مصرف این دارو پیشنهاد نمی شه و در صورت ضرورت با نظر دکتر صورت میگیره.

در صورت مصرف دوز بالای آپونل، ممکنه مسمومیت دارویی ایجاد شده و زندگی فرد به خطر افتاده و یا فرد، دچار مشکلات کبدی شه. دکتر متخصص با مشاهده نشونه های مسمومیت، شرایط شما رو بررسی کرده و درمان مناسب انجام می شه.

تداخل دارویی این قرص با بقیه قرصا

مصرف همزمان داروی آپوتل با داروهای دیگه ممکنه تداخلاتی ایجاد کرده و مشکلاتی به وجود آورد. اگه داروی خاصی  رو مصرف می کنین، با دکتر خود در میان بذارین.

مصرف آپوتل با داروی سالیسیل آمید ممکنه دلیل کاهش تاثیر گذاری آپوتل شه. هم اینکه این دارو رو نباید با داروهایی که آنزیمای کبدی رو تحریک می کنن، استفاده کنین.

قیمت آپوتل

قیمت داروی آپوتل واسه مصرف کننده ،هر بسته: ۱۰۵۰۰۰ریاله.

تیم ترجمه نبض ما

 منبع:www.drugs.com  

آپوتل دارویی واسه کاهش درد

۴.۸ (۹۵%) ۴ رای

ادامه مطلب کلیک کنین

.

منبع : nabzema.ir

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *