آژیر خطر برای شکم های حجیم | بیماری

 اگه شکم بزرگی دارین بهتره بدونین در خطر و مریضی قرار دارین شما ممکنه به امراض خطرناکی دچار شید تلاش کنین هرچه زودتر به دنبال کوچیک کردن اون برآیید و انع بزرگ تر شدئن و افزایش اندازه دور کمرتون شید و به دنبال کاهش اون برآیید

 بعضی افراد دارای وزن طبیعی هستن. اما بازم شکم تقریبا بزرگی دارن. اما شکم بزرگ و حضور چربی در این ناحیه واسه افراد با وزن طبیعی هم خطرسازه؟

دکتر علی کارآموز در پایگاه اینترنتی ایران ام دی نوشت : یافته های یه تحقیق جدید به این سوال جواب مثبت میده. اونا می گن که حتی این افراد هم به خاطر چربی اضافه شکم در خطر مرگ زودرس هستن.

موضوع از اینم بدتره. محققان می گن احتمال مرگ زودرس در افراد دارای چربی شکم و وزن طبیعی حتی بیشتر از کسانیه که اضافه وزن دارن یا چاق هستن!

دکتر پویریر از انستیتوی قلب و عروق دانشگاه لاوال در کانادا میگه، چربی شکم از نوع چربیای بده و رابطه اون با کلسترول بالا، التهاب، بیماریای قلبی، دیابت و سکته مغزی شناخته شده.

وجود چربی در ناحیه شکم بسیار بدتر از وجود چربی در دور و بر لگنه. دکتر پویریر اضافه می کنه که اگه وزن تون طبیعی باشه اما چربی دور شکم داشته باشین در خطر هستین.

اگه اندازه دور شکم در آقایون بیشتر از ۴۰ اینچ (۱۰۱ سانتیمتر) و در خانمای بیشتر از ۳۴ اینچ (۸۶ سانتیمتر) باشه به معنی چاقیه. حتی اگه وزن کلی شخص طبیعی باشه. این ادما از نظر وزنی چاق حساب نمی شن اما از نظر دور کمر چاق هستن.

اونا واسه این تحقیق ۱۵۰۰۰ نفر رو طی ۱۴ سال مطالعه کردن. یافته ها نشون داد که افراد دارای وزن طبیعی با چربی زیاد دور شکم بیشتر از دیگر افراد دچار مرگ زودرس می شن. مقایسه جنسیت هم نشون داد که شرایط در مورد آقایون بدتره و چربی شکم واسه آقایون مشکلات منفی بیشتری داره.

درزمان دوران ۱۴ ساله این تحقیق، مردان دارای وزن طبیعی اما شکم بزرگ ۸۷ درصد بیشتر از مردان دارای وزن و شکم طبیعی در خطر مرگ بودن. اگه تنها شاخص توده بدنی (BMI) در نظر گرفته می شد، مردان دارای چربی زیاد شکم و وزن طبیعی دو برابر بیشتر از دیگر افراد در خطر مرگ زودرس قرار داشتن.

دکتر کتز مدیر بخش تحقیقات پیشگیری دانشگاه ییل میگه بعضی افراد بیشتر از بقیه مستعد بزرگ شدن شکم و تجمع چربی در این ناحیه هستن. این موضوع دلیل جمع شدن چربی در دور و بر اندامای حیاتی مانند کبد می شه.

یه سریای دیگه هم به خاطر دچار شدن به بیماریا وزن خودشون رو از دست میدن، اما چربی شکم بازم باقی می مونه.

اما فارغ از دلیل این اتفاق، ما سال هاست که میدونیم شکلای جور واجور چاقی و تجمع چربی در نقاط جور واجور بدن تاثیر متفاوتی روی سلامت مون داره. و تجمع چربی در ناحیه شکم بدترین نوع اون هستش.

این اطلاعات خوب نشون میده که پزشکان باید علاوه بر شاخص توده بدنی، به چند تا نکته مهم دیگه مانند اندازه گیری توده چربی و اندازه دور شکم هم توجه کنن.
سلامت نیوز: اگه شکم بزرگی دارین در خطر هستین

منبع : دکتر سلام

منبع :

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *