آکرومگالی چیست | چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟ | بیماری

آکرومگالی (رشد زیادتر از اندازه بدن) معمولاً به دلیل ترشح زیادتر از اندازه هورمون رشد در خون ایجاد و باعث مریضی ژیگانتیسم در کودکان می شه. واسه تشخیص این مریضی انجام آزمایش خون اندازه گیری سطح هورمون رشد لازمه.

 

آکرومگالی چیه؟

آکرومگالی یه مریضی مهم و ناشایعیه که به دلیل ترشح بیش ازحد هورمون رشد در خون ایجاد می شه. هورمون رشد به وسیله غده هیپوفیز که در قانون مغز قرار داره به داخل جریان خون ترشح می شه.

 

گردش خون، هورمون رشد رو به بقیه قسمتای بدن منتقل می کنه. در کودکان این هورمون باعث تحریک رشد و نمو می شه و در بزرگسالان بر تعادل انرژی بدن، قوای عضلانی و سلامت استخون ها مؤثره.

 

 

***عامل ایجاد آکرومگالی چیه؟
آکرومگالی معمولاً به دلیل یه توده غیر سرطانی در غده هیپوفیز، که آدنوم هیپوفیز نامیده می شه ایجاد می شه. این تومور اندازه زیادی هورمون رشد تولید می کنه.

 

***علائم و نشونه های آکرومگالی چیه؟
مریض گرفتار به آکرومگالی معمولاً دارای دستا و پاهای بزرگیه. در خیلی از موارد یکی از اولین علائم مریضی تنگ شدن انگشتر و تغییر اندازه کفش بیماره.

لبای کلفت فک و پیشونی جلوآمده افزایش فواصل بین دندانا و افزایش تعریق از علائم دیگه ایه.

 

این تومور هم اینکه می تونه به بافت هیپوفیز آسیب وارد کنه و باعث ایجاد علائم کمبود بقیه هورمونای هیپوفیز در بدن شه. درآخر، گروهی از علائم مانند: سردرد و تهوع به وجود اومده به وسیله حجم تومور و اثر اون بر بافتای مغزی مجاور درست می شن.

 

***چیجوری آکرومگالی تشخیص داده می شه؟
درصورتی که آکرومگالی به عنوان تشخیص احتمالی در نظر گرفته شه، دکتر شما یه آزمایش خون واسه اندازه گیری سطح هورمون رشد درخواست می کنه.

در این آزمایش که تست تحمل گلوکز نامیده می شه، سطح هورمون رشد خون پس از نوشیدن اندازه معینی از قند محلول به وسیله مریض اندازه گیری می شه.

 

به طور طبیعی خوردن قند باعث می شه که غده هیپوفیز تولید هورمون رشد رو متوقف کنه و درنتیجه مقدار اون کم بشه؛ اما یه تومور ترشح کننده هورمون رشد، تولید هورمون رو متوقف نمی کنه، پس سطح هورمون رشد در خون ثابت می مونه. درصورتی که در این آزمایش اندازه هورمون رشد بالاتر از حد طبیعی باشه، اقدام بعدی انجام یه اسکن (MRI هیپوفیز) هستش.

 

 

***آکرومگالی چیجوری درمان می شه؟
هدف اصلی کاهش سطح هورمون رشد به مقدار طبیعیه؛ وسیله درمان ممکنه عمل جراحی، پرتودرمانی هیپوفیز، داروها و یا ترکیبی از این سه باشه.

 

درصورتی که دلیل آکرومگالی تومور هیپوفیز باشه قدم اول درمان، جراحی واسه برداشتن توموره. در بعضی از موارد برداشتن تومور مشکله و معمولاً درمان کمکی واسه طبیعی شدن مقدار هورمونا لازمه.
درصورتی که هورمون رشد مریض بعد از عمل جراحی طبیعی نشد و یا امکان عمل جراحی در مورد مریض نبود، از پرتودرمانی و دارو درمانی استفاده می شه.

 

ممکنه اثر پرتودرمانی واسه کاهش سطح هورمون رشد چند سال بعد (حتی ۱۰ تا ۲۰ سال بعد) دیده شه، بااین حال درصورتی که به هدف درمانی برسیم اثر پرتودرمانی دائمی هستش.

 

داروهایی که واسه درمان آکرومگالی در دسترس هستن اثر دائمی ندارن، اگه جراحی و پرتودرمانی سطح هورمون رشد رو پایین نیارن، لازمه مصرف داروها تا آخر عمر ادامه یابد. هرچند در موارد نادری هم امکان قطع دارو هست.

 

*** با این اطلاعات چه کنیم؟
آکرومگالی یه مریضی نادره و نیاز به مراقبت دقیق داره. اندازه زیاد هورمون رشد هم بر کیفیت و هم بر طول عمر موثره.

 

افزایش ترشح هورمون رشد باعث بروز نشونه هایی می شه که هرچه زودتر تشخیص داده شه درمان اون موفق آمیزتر هستش پس با شناخت علائم این مریضی درصورتی که شک به وجود اونا هرچه سریع تر به دکتر مراجعه کنین.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *