آکنه در پوست را چگونه برطرف کنیم | بیماری

جوش با چه عواملی در پوست ما بروز می کنه این آسیب پوستی با چه نشونه هایی در بدن ایجاد می شه در چه سنینی افراد مستعد مبتلاشدن به اون می شه در این مورد پرسشایی از متخصص پوست داشته ایم با ما در ادامه مطلب همراه باشین

 جوش طیف متنوعی از ضایعات پوستیه که به صورت لکه های قرمزرنگ و یا دانه های پررنگ در پوست و یا دانه های زیر پوست شدید تر و همراه با ضایعات چرکی در تنه و انداما و صورت مشاهده می شه. عوامل ایجاد کننده جوش عبارتند از: چربی سطح پوست: پوستای چرب یکی از عوامل زمینه ایجاد جوش یاجوش صورت هستن.

گروهی از میکروبایی که روی پوست زندگی می کنن. التهاب ایجاد شده روی پوست انسداد مجاری غددی زیر پوستی که همه می تونن باعث ایجاد جوش شن. عوامل موثر یا مستعد کننده ایجاد جوش کدوما هستن؟

ـ مهمترین عامل، عوامل زمینه ای بالا هستن و در کنار اونا یه سری عواملی مانند افزایش چربی زیرسطح پوست و به کار گیری کرمای آرایشی که چربی زیادی دارن؛ کار کردن در محیطایی که هوای اون محیط زیاد گرمه مانند آدمایی که بیشتر در آشپزخانه ها و محیطای گرم داخل کارخانه، کار می کنن، یا مصرف بعضی از داروهای قلبی، به کار گیری داروهای کورتونی که به صورت نادرست تجویز شه و در آقایون و ورزشکاران به کار گیری استروییدهای آنابولیزان (داروهای افزایش دهنده حجم عضلات) می تونن در ایجاد این ضایعات موثر باشن. معمولا در چه سنی دیده می شه و ژنتیک در اون موثره؟

ـ معمولا این جوشا در نزدیک سن بلوغ و میانسالی دیده می شن. ممکنه یه سری از اونا به صورت خود به خودی بهبود پیدا کنن و نیاز به درمان خاصی نداشته باشن. عوامل ژنتیکی به تنهایی دلیل موثری در ایجاد جوش نمی باشن ولی عوامل جور واجور انگار ایجاد کننده ایجاد عامل ژنتیک می تونه باشه. تشخیص چیجوریه؟

ـ تشخیص معمولا براساس نمای بالینیه فقط با مشاهده میشه این ضایعات رو از بقیه ضایعات پوستی خیلی راحت تشخیص داد. جوشا خود رو به صورت دانه های قرمز پوستی ، دانهایای سرسفید یا سرسیاه پوستی (کومدون)، ضایعات چرکی در صورت وگاهی در پشت و انداما نشون میدن. در چه مواردی نیاز به آزمایش پارکلینیکه؟ – در بیشتر موارد نیاز به آزمایشای پاراکلینیک نیس. یه سری مشکلات سیستم هورمونی می تونن با بروز جوش رابطه داشته باشن این بیماریا علاوه بر ایجاد جوش باعث رشد موهای زاید در بدن و یا باعث اختلالاتی در پریود خانوما هم می شه که در این صورت بررسیای پاراکلینیکی و آزمایشگاهی لازمه. ولی کلا معمولا در بیشتر موارد نیاز به آزمایش پاراکلینیکی وجود نداره و فقط وقتی که دکتر می خواد داروهای خاصی رو تجویز کنه انجام بعضی آزمایشای مربوطه واسه مریض درخواست می شه. بهترین روش درمان جوش کدامه؟

ـ مهمترین نکته درمان آموزشه . بیماران باید متوجه باشه که سیر مریضی دوره کوتاهی نیس و شاید شروع جواب درمانی خیلی زود انجام نمی گیردو اگه درمان زود قطع شه باعث برگشت ضایعات می شه. معمولا دست کم دوره درمان ۶ ماه هست و در ۲ ماه اول بهبودی کمه. موضوع مهم بعدی پس از آموزش درست مریض در به کار گیری دارو، تجویز داروئه که براساس وضعیت مریض و شدت ضایعات در مریض انجام میشه . پس بهترین روش درمانی آموزش درست درمان به این مریضی و مصرف کامل داروهای تجویز شده. ایجاد جوش به نوع مواد غذایی مصرفی بستگی داره؟

ـ بر خلاف تصور همه مردم که فکر می کنن مصرف تنقلات و شکلات و غذاهای شیرین باعث ایجاد جوش می شه باید ذکر شه که تا الان این فرضیه از نظر علمی ثابت نشده ولی جاهایی مانند آشپزخانه و جاهای گرم و محیطای مشابه دیگه می تونن عامل ایجاد جوش باشن ولی تغذیه به تنهایی نمی تونه عامل ایجاد جوش باشه. احتمال برگشت پس از هر بار بهبودی و از بین رفتن جوشا هست؟ ـ هر چی دوره درمان کامل تر و طولانی تر باشه و درمان به طور سریع قطع نشه نتیجه بهبودی مطلوب تره ولی اگه درمان کوتاه مدت باشه و یا مصرف داروهای تجویز شده به طور کامل انجام نگیره امکان برگشت دوباره مریضی هست. جوش به چند شکل دیده می شه؟ ـ تقسیم بندی جوش معمولا یه تقسیم بندی ساده س! که براساس شدت بالینی انجام میشه یعنی براساس شدت جوش اونو به سه دسته ناچیز ، متوسط و شدید تقسیم بندی می کنن. این تقسیم بندی براساس شدت ضایعات التهابیه. تقسیم بندی دیگری هم واسه جوش هست که براساس علایم سیستمیک و عمومیه . یادتون باشه اگه این علایم همراه تب و لرز و دردهای مفصلی باشه باعث ایجاد جوشگاهای بد شکل می شه و درمان در اون موارد نیاز به بررسی بیشتری داره. احتمال حساسیت به داروهای مصرفی هست و در این صورت چیکار باید انجام داد؟ ـ بله احتمال حساسیت به داروهای مصرفی در مواردی هست. البته ممکنه دارو عکس العمل تحریکی داشته باشه. در این صورت نباید خودسرانه دارو رو قطع کرد ولازمه به دکتر مراجعه شه.

در این شرایط ممکنه دکتر مقدار مصرف دارو رو عوض کنه و یا قطع کنه و داروی مناسب دیگری رو جانشین کنه درمان در موارد مقاوم چیه؟ ـ بامصرف گروهی از داروها به نام ایزوترتینوئین خوراکی (آکوتان)میشه موارد شدید و مقاوم جوش رو درمان کرد. پس از مصرف این دارو، ممکنه فرد دچار خشکی لب- سردرد – خشکی عمومی پوست – درد مفصلی شه. توجه به این نکته مهمه که این دارو نباید در دوره بارداری مصرف شه و حتی بعد از قطع این دارو نباید فردی که از این دارو استفاده می کنه تا حدود دوماه باردار شه.در موراد بروز اسکار از درمانهایی مثل لیزر و جراحی استفاده میشه. پیشنهاد به افراد گرفتار به جوش کدامه؟ ـ چون ضایعات جوش (خصوصا درنواحی صورت) ممکنه بد شکل باشن و بعد از زمان هم جوشگاهای بد شکلی در صورت مریض به جا بذارن باید بیماران تحت نظر دکتر باشن و حتما دارو رو کامل مصرف کنن و خودسرانه قطع نکنن و متوجه باشن که درمان این بیماران طولانی مدته . از کرمای چرب کمتر استفاده کنن. از صابونای غیربهداشتی و غیراستاندارد استفاده نکنن و این افراد باید به پذیرش دراز مدت درمان به فکر باشن.

منبع : دکتر سلام

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا
Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *