آکنه را درمان کنید تا اسکار نگیرید | بیماری

جوش رو درمان کنین تا اسکار نگیرید

ضایعات جوش ممکنه بزرگ تر شه و پوست رو تخریب کنه که اینجور تخریبی باعث ایجاد فرورفتگی یا چاله هایی روی پوست فرد می شه که به اونا اسکار جوش می گن.

تا چند ماه پیش، صورتش پر می شد از جوشای ریز و بزرگ و پزشکان می گفتن بروز این جوشا واسه سنشه، می گفتن جوش س و در این سن و سال واسه همه اتفاق میفته. الان که خبری از اون همه جوش نیس هم باید سوارخایی رو تحمل کنه که جوشا روی صورتش گذاشته ان.

 

البته این مشکلیه که خیلیا با اون مواجه می شن و به خصوص در سنین بلوغ تصور می کنن نمایان شدن این همه جوش طبیعیه، اما جای جوشا واسه همه باقی نمی مونه. از طرف دیگه، بعضی وقتا این جوشا دیرتر از موعد هم بیرون می ریزه و در سنین بالاتر هم شخص رو درگیر می کنه. به خاطر همین هم طبیعیه این آدما به فکر روشای درمانی خونگی بیفته و از راه هایی کمک بگیرن که معلوم نیس واقعا چقدر در بهبود وضع پوست شون موثر هستش.

 

جوش چیه؟

مادربزرگ میگه بیرون ریختن این جوشا یعنی داری بزرگ می شی، اینا جوش غرور جوونی است و نباید نگرانش باشی. اگه جوش نزنی، غیرطبیعیه پس به چه دلیل میخوای درمانش کنی؟

 

بعضیا فکر می کنن جوش غیرقابل درمانه یا اصلا نباید به فکر درمانش بود. بعضیا هم از درمانای ساده مانند به کار گیری ماسکای صورت کمک می گیرن. در حالی که به گفته دکتر امیرهوشنگ احسانی، درمانای خونگی جوش واسه بهبود اون خیلی موثر نیس.

 

این متخصص پوست و مو، جوش رو اینجور تعریف می کنه: جوش، مریضی التهابی پوسته که معمولا پس از شروع سنین بلوغ بروز می کنه. این مریضی میان خانوما و آقایون برابره و به یه اندازه در دو جنس دیده می شه.

 

البته اون طور که دکتر احسانی میگه: شکلای جور واجور شدیدتر جوش در آقایون بیشتر مشاهده می شه و در خانوما بیشتر تماشاگر بروز شکلای جور واجور ناچیز تر اون هستیم. با این حال، دوران نمایان شدن این جوشا میان خانوما بیشتر ادامه پیدا می کنه.

 

پس به طور خلاصه میشه گفت جوش یا جوشای غرور جوونی در سنین بلوغ بروز می کنه و شدت اون در افراد جور واجور فرق داره، اما انتظار میره این جوشا در سنین حدود بیست و پنج سالگی هم بهبود یابد و اثری از اون باقی نمونه.

درمانای خونگی جوش معمولا فایده چندانی نداره و واسه درمان جوش با مراجعه به کارشناسان پوست باید از داروهای مناسب واسه این کار استفاده کنین

جوش با چه عواملی در ارتباطه؟

خوردن غذاهای چرب و شیرین، رعایت نکردن بهداشت پوست صورت، به کار گیری لوازم بهداشتی نامرغوب و… از عللیه که مردم اونا رو با بروز جوش در رابطه می دونن.

 

دکتر احسانی هم در این باره میگه: جوش بیماریه که با چربی زیاد پوست و همین طور یه جور باکتری که در سطح پوست هست و باعث تجزیه چربی می شه، در ارتباطه. این باکتری، باعث می شه چربی تجزیه شده و ضایعات اولیه جوش روی پوست فرد ایجاد شه.

 

به گفته این متخصص پوست و مو، ضایعات اولیه جوش غیرالتهابیه و به صورت جوشای سرسیاه و سرسفید نمایان می شه، اما بعد از گذشت یه مدت که میکروب و التهاب هم روی جوش می شینه، ضایعات پوستی التهابی و چرکی می شه و تا جایی پیش میره که این ضایعات چرکی، ترشح دار و کیستیک شه.

 

مراقب باشین جای جوش روی پوست تون نمونه

ضایعات جوش ممکنه بزرگ تر شه و پوست رو تخریب کنه که به گفته دکتر احسانی، اینجور تخریبی باعث ایجاد فرورفتگی یا چاله هایی روی پوست فرد می شه که به اونا اسکار جوش می گن.

 

ایشون با تاکید بر این موضوع، ادامه میده: یکی از مهم ترین نکاتی که در مورد جوش باید در نظر داشته باشیم، اثراتیه که جوش از خودش بر جا میذاره. در واقع جوش می تونه باعث ایجاد فرورفتگی یا چاله هایی روی پوست شه که درمانشون خیلی سخت تر از درمان خود جوش هستش. به خاطر همین هم ایشون پیشنهاد می کنه در صورت روبه رو شدن با جوش، اونو بخوبی درمان کنین تا اسکار جوش ایجاد نشه.

 

جوش درمان می شه یا نه؟

دکتر احسانی با اشاره به این که درمانای خونگی جوش معمولا فایده چندانی نداره، یادآور می شه: واسه درمان جوش با مراجعه به کارشناسان پوست باید از داروهای مناسب واسه این کار استفاده کنین.

 

در مراحل ابتدایی، درمان جوش به کمک داروهای موضعی انجام می شه و واسه مواردی که جوش شدیدتر و بیشتر باشه، از آنتی بیوتیک های خوراکی هم استفاده می کنیم.

 

اگه جوشا خیلی شدید و کیستیک شده باشه، یه روش درمانی دیگه هم هست که به گفته ایشون، به کار گیری قوی ترین داروها، درمان آخر جوش س.

 

البته یادتون باشه تموم این روشای درمانی باید با نظر دکتر متخصص انجام شه و از مصرف خودسرانه داروهایی که بقیه به شما پیشنهاد می کنن، دوری کنین.

 

وقتی جوشا دیرتر بیرون می ریزه

از طرفی هم ممکنه شخصی رو ببینیم که چند سال از دوران بلوغش گذشته، اما روی پوستش جوشایی دیده میشه که مثل همین جوش هاست.

 

دکتر احسانی میگه به این موارد، جوش تاخیری می گن و بر اثر اون، بعضی افراد در سنین بالاتر با این جوشا مواجه می شن. هم اینکه ممکنه جوشایی در سنین پایین وجود داشته تا سالای بعد هم ادامه پیدا کنه و در اون زمان مشاهده شه.

 

این دکتر متخصص یادآور می شه: این موارد بیشتر در خانوما اتفاق میفته و میان اونا تماشاگر بروز آکنه های تاخیری هستیم.

 

ایشون اضافه می کنه: مصرف میوه ها و سبزیا به مقدار کافی و لازم می تونه در کاهش بروز جوش اثر داشته باشه. هم اینکه پیشنهاد می شه مصرف شیرینی زیاد رو محدود کنین و اونو کم کنین تا خیلی با این مشکل مواجه نشید.

 

۸ راه درمان اسکار جوش یا جای جوش

روشای درمانی زیر باید به وسیله دکتر متخصص پوست انجام شه:

 

۱- پیلینگ نقطه ای: به کار گیری محلولای پیلینگ قوی از جمله تری کلرواستیک (TCA) در فرورفتگیا، طی چندین جلسه کم کم باعث رشد بافت از عمق ضایعه شده و کم کمک هم سطح پوست طبیعی می شه.

 

۲- درم ابریژن: روشی تقریبا قدیمیه که بوسیله دستگاه درم ابریژن تحت بی حسی موضعی، تراشیدن اسکار انجام می شه. این روش به دلیل وابستگی به مهارت دکتر و مشکلات احتمالی اون (مثلا ایجاد لک) امروزه کمتر به کار میره.

 

۳- میکرودرم ابریژن : فرم سطحی تر درم ابریژنه که از راه پاشیدن پودر با سرعت زیاد عمل می کنه.این روش جدید ترین روش بازسازی اسکاره.

 

۴- تزریق پرکنندها: از جمله پرکنندها (filler) میشه از کلاژن و هیالورونیک اسید نام برد. این روش بیشتر واسه اسکارهای تو رفته ای که به "چال" معروفند موثر نیس.

با در نظر گرفتن تنوع پرکنندهای موجود در بازار، انتخاب نوع پرکننده مخصوصا اینکه دارای تاییدیه FDA باشه خیلی با اهمیته. پرکنندهای کلاژنی معمولا ۱۲ تا ۱۸ ماه دووم دارن.

 

۵- درمان با لیزر: الان بیشترین لیزر مورد استفاده لیزر Co2 و لیزر Er:YAGه. تازگیا لیزرهای فرکشنال جایگاه خاص ای در درمان اسکار جوش پیدا کردن.

 

۶- جراحی پوست: بعضی از اسکارهای فرورفته رو میشه با کمک وسیله ای به نام پانچ برداشت. در این روش، اسکار فرورفته ورداشته می شه و چاله ایجاد شده با کمک بخیه بازسازی می شه.

 

۷- به کار گیری سوزن خاص: در این روش با به کار گیری سوزن خاص، اتصالات زیر اسکار که موجب پایین کشیده شدن اسکار می شه، بریده می شه و باعث می شه که سطح تورفته اسکار بازسازی شده و هم سطح پوست شه.

 

۸- مهم ترین روش درمان اسکار، پیشگیری از بروز اون هستش که با مراجعه سریع به دکتر واسه درمان جوش و همت در پیگیری درمان امکانپذیر می شه.

 

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان

منابع:

جام جم – نیلوفر اسعدی بیگی

سایت دکتر علیرضا واعظ شوشتری – جراح و متخصص پوست

 

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت
Leave a Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *