آکنه روزاسه | آکنه روزاسه چیست | بیماری

به نقل از : جوش روزاسه سرخی و قرمزی همیشگی روی بینی ، گونه ها و پیشونی صورت به هنگام لمس دردناک است . این مریضی هر دو جنس (به خصوص افراد با رنگ روشن پوست)رو درگیر می کنه ولی در زنان سه برابر شایعتره. سن بروز معمولاً ۳۰ تا ۶۰ ساله. گاه ضایعات در گردن، کتف، گوش و سینه هم مشاهده می شن. ممکنه قرمزی و تورم پوست همزمان با بقیه ضایعات پوستی مانند تلانژکتازی (برجسته شدن عروق)، پوسچول و پاپول باشه. 

 

جوش روزاسه

توضیح مریضی

جوش روزاسه س (جوش دوران بزرگسالی ) عبارت است از التهاب طولانی پوست صورت (معمولاً گونه ها و بینی ). این مریضی معمولاً بین ۵۰-۳۰ سالگی بروز می کنه و در خانمها شایعتر از آقایون است ، اما در آقایون شدیدتره . درگیر شدن گسترده بینی ، که بیشتر در آقایون دیده می شه، به رینوفیما معروف است .

علایم شایع

پوست روی بینی و گونه ها به شکل نازیبایی قرمز و کلفت می شه. رگهای کوچیکی روی سطح پوست قابل مشاهده هستن. بعضی وقتا جوشهای کوچیک قرمز رنگ و جوشهای کوچیک چرکی سفید رنگ روی پوست صورت ظاهر می شن. سرخی و قرمزی همیشگی روی بینی ، گونه ها و پیشونی صورت به هنگام لمس دردناک است .

علل مریضی

دلیل بروز این مریض، نامعلوم است . اما به تجربه ثابت شده است که مریضی در اثر استرس، نوشیدنیای گرم ، غذاهای داغ یا پر ادویه ، و الکل شدید شدن می شه. گرما یا سرمای شدید، یا نور آفتاب هم ممکن است باعث شدید شدن اون شن.

عوامل افزایش دهنده خطر

استفاده بیش از حد از کرمای کورتیکواستروییدی واسه درمان بقیه بیماریهای پوستی
عصبی بودن و استرس
پوست سفید
سوءمصرف الکل

پیشگیری

دوری از عوامل تشدیدکننده مثل نوشیدنیای داغ ، غذاهای داغ یا پرادویه ، الکل، و استرس. بعضی وقتا ممکن است گرما یا سرمای شدید و نور آفتاب باعث تخفیف مریضی شن.

عواقب مورد انتظار

علایم رو میشه با درمان تحت کنترل در آورد. جوش روزاسه س مریضی است که در سیر اون مرتباً فروکش کردن و شعله ور شدن رخ میده.

مشکلات احتمالی

استرس روانی ناشی از ظاهر ناخوشایند صورت
مشکلات خود ایمنی در چشم (نادره )

درمان مریضی

اصول کلی

اگه دلایلی از جوش روزاسه س مشاهده کردین هر چی زودتر به دکتر مراجعه کنین. از مواد آرایشی روغنی استفاده نکنین. از مواد آرایشی غیرروغنی و نازک استفاده کنین. استرس رو کاهش بدین. اگه تغییر شکل ظاهر باعث بروز استرس روانی شده است ، روان درمانی و مشاوره می تونه به درد بخور واقع شه. بعضی وقتا واسه حذف بافتای زاید جراحی انجام میگیره.

داروها

آنتی بیوتیکا یا داروهای موضعی شاید تجویز شن. البته دلیل اثر مثبت اونا هنوز معلوم نیس . امکان داره ایزوترتیفوئین تجویز شه. از مصرف ترکیبات شامل کورتیزون دوری کنین، حتی اونایی که بدون نسخه در دسترس هستن. این ترکیبات ممکن است باعث بدتر شدن مریضی شن.

فعالیت در زمان دچار شدن به این مریضی هیچ محدودیتی واسه اون وجود نداره.

رژیم غذایی

رژیم غذایی خاصی پیشنهاد نمی شه. فقط باید از غذاهای پرادویه ، الکل، یا هر غذایی که باعث سرخی صورت می شه دوری کرد.

درچه شرایطی باید به دکتر مراجعه کرد؟

اگه خود شما یا یکی از اعضای خونواده تون دچار جوش روزاسه س است .
اگه التهاب بر خلاف درمان بدتر شده است .

جمع آوری: بخش سلامت

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *