آکنه و اشتباهات متداول در درمان آن | بیماری

: جوش و اشتباهات عادی در درمان اون

دانستنیهای پزشکی

ارسال دیدگاه
۸,۸۷۲ بازدید

تقریباً ۵۰ میلیون آمریکایی مشکلِ پوستی «جوش» دارن، اما تنوع داروها و روش درمان اون اونقدر زیاده که بعضی وقتا گیج کننده و آزاردهنده می شه. پس احتمال اشتباه در درمان اون خیلی زیاده. اینجا به چند اشتباه بسیار عادی در درمان جوش می پردازیم:

۱٫مدت کم درمان : معمولا پوست به آهستگی به درمان جواب میده. حتی اگه جوش به سرعت محو شه بازم باید درمان رو ادامه داد. معمولا بین ۶ تا ۱۲ هفته زمان لازمه. مثلا بیماران حدود یه ماه از دارو استفاده می کنن و اگه اثر بهبودی رو نبینن، درمان رو متوقف می کنن. حتی در بعضی از موارد، یک تا دو هفته پس از شروع درمان، پوست کمی ملتهب می شه، اما این عفونت نیس و فقط تورمه، حتی قبل از بهبود کامل ممکنه پوست بدتر از قبل از شروع درمان به نظر آید.

۲٫استفاده همزمان از چند دارو : معمولا وقتی که مریض پس از چند روز به کار گیری یه دارو نتیجه دلخواه رو نمی گیره، از داروی دیگری استفاده می کنه. بعضی وقتا این کار دلیل التهاب پوستی و افزایش ناراحتی می شه. 

۳٫تمیزکردن زیادتر از اندازه پوست : تمیزکردن پوست، ممکنه لایه محافظ پوست رو نابود کنه و التهاب رو زیاد کنه. بهتره پوست گرفتار به جوش فقط با آب و شوینده‎ های خنثی، به آرومی شسته شه. هم اینکه مهمه که شوینده بطور کامل از پوست شسته شه، چون باقی موندن اون روی پوست دلیل تحریک بیشتر می شه. باید توجه داشت که جوش به دلیل کثیفی پوست نیس، چون که اگه از کثیفی بود باید در کف پا بروز می کرد!

۴٫به کار گیری اجناس بهداشتی ناجور : تمیزکنندهای قوی، صابونای آلکالینی، و کالاهایی که در ترکیب اونا از الکل استفاده می شه دلیل التهاب بیشتر جوش می شن. 

۵٫فشردن و ترکاندن جوش ها : این کار ، بهبودی جوش رو به تاخیر میندازه. هم اینکه ممکنه مواد درون جوشا به قسمتای دیگه سرایت کنه و دلیل التهاب بیشتر پوست شه.

۶٫بی دقتی در مراجعه به دکتر : معمولاً بیماران وقتی به دکتر مراجعه می‎کنه که نشونه هایی مانند درد و زخم ظاهر می شه و خوددرمانی هم نتیجه نداره.

۷٫استفاده  کم یا زیادتر از اندازه استفاده کردن داروی تجویز شده. 

۸٫قطع دارو به محض برطرف شدن ظاهری جوش از روی پوست : بیماران به محض اینکه جوش از روی پوست محو می شه، دارو رو قطع می کنن. بهترین راه اینه که مصرف دارو کم کم کم شه. مثلا اگه دارویی رو واسه یه مدت، روزانه دو بار استفاده می کنین، مصرف رو به روزی یه بار برسونین و تا دو هفته ادامه بدین و بعد اونو بطور کامل قطع کنین، طوری که طول کل دوره درمان به ۴ تا ۶ هفته برسه. 

 

 

گروه ترجمه آکا ایران

به نقل از webmd

.

منبع :

Leave a Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *