آکنه و راه های درمان آن | بیماری

 بهداشت و زیبایی پوست و مو  ( قسمت پنجم )

در قسمت قبل به روشای نابود کردن موهای زائد  پرداختیم. اینک در ادامه می خونیم…

جوش یا جوش غرور جوونی

یکی از شایع ترین بیماریای پوستی آدم که فرضیات زیادی در مورد علل پیدایش و درمان اون مطرح شده، جوش یا جوش غرور جوانیه. این مریضی در خیلی از جوانان در سنین بلوغ ایجاد میشه و شدت اون در افراد جور واجور فرق داره و اکثراً پس از سن بیست و پنج سالگی بهبود مِی یابد.

جوشای غرور به صورت دانه های قرمز، جوشای سر مشکی ، و توده های سفتِ زیر پوستی در ناحیه گونه ، بینی ، پیشونی ، پشتِ گردن ، و قسمت فوقانی پشت و سینه ظاهر می شن. این جوشا در پایه یه مو به وجود میان و به وجود اومده به وسیله آماس، التهاب و انسداد مجرای غده چربی کنار مو هستن. پیدایش جوش به وجود اومده به وسیله یه دلیل خاص نیس بلکه چندین عامل در پیدایش و شدت اون نقش دارن: ارث، میکروبا، نوع غذا، مشکلات عصبی و روحی ، تغییرات غددی هورمونی، نوع پوست ، بهداشت صورت ، مصرف بعضی داروها ، و بعضی از بیماریا.

شایدمهمترین عامل ایجاد کننده جوش تغییرات هورمونی زمان بلوغ باشه. موقع بلوغ ، هورمونای جنسی یهو زیاد می شن و مقدار اونا در خون بسیار زیاد می شه . این هورمونا باعث افزایش ترشح چربی پوست می شن و زمینه رو واسه رشد میکروب و التهاب غدد چربی صورت ، و پیدایش جوش  جفت و جور می کنن. خانمایی که دچار جوش هستن معمولاً هورمونای مردونه زیادتری دارن و در خیلی از اونا رشد مو ی صورت هم بیشتر از معموله.

نوع غذا می تونه در جوش صورت مؤثر باشه. مصرف مواد قندی مثل ماکارونی ، نون ، برنج ، شیرینی و شکلات و مصرف غذاهایی شامل فندق ، پسته ، بادام ، موز ، نارگیل و گردو می تونه موجب شدید شدن جوش شه که دلیل اون شایدً آزاد شدن اسیدهای چرب در خونه.

ناراحتیای روحی و عصبی اثر زیادی در بروز جوش دارن. به دنبال فشارهای عصبی و کم خوابی ، صورت سرحالی و تازگی خود رو از دست میده و جریان خون کم شده و سیستم دفاعی پوست ضعیف می شه و زمینه واسه رشد جوش جفت و جور میاد و به سرعت بر تعداد جوشا اضافه می شه.

مسائل وراثتی و ژنتیک هم در دچار شدن به جوش غرور جوونی و شدت اون نقش دارن. حتماً تا الان آدمایی رو دیدین که بیشتر اعضای خونواده شون دچار جوشای غرور بزرگ و فراوون می شن. کلا نقش زمینه فامیلی در دچار شدن به این مریضی ثابت شده.

نبود رعایت بهداشت پوست  یکی از عوامل مهم در ایجاد یا شدید شدن جوشای غروره. ً پیدایش جوش غرور به وجود اومده به وسیله افزایش ترشح چربی و تجمع میکروب در غده چربی کنار موه. پس رعایت نکات بهداشتی می تونه نقش مؤثری در بهبود و تخفیف اون داشته باشه. دستکاری کردن این جوشا موجب انتشار عفونت به نقاط دیگه و افزایش تعداد و حجم جوشا می شه. امروزه آنتی بیوتیکا و مواد ضدعفونی کننده عامل لاینفک درمان جوشای غرور هستن.

مصرف بعضی داروها ممکنه موجب شدید شدن جوشای غرور شه. از جمله این داروها میشه به مصرف زیادتر از اندازه ویتامین B12  ، ریفامپین ، ایزونیازید و کورتن اشاره کرد.

علاوه بر موارد فوق ، مصرف تکراری و بیشتر از اندازه پماد بتامتازون، فلوسینولون، تریامسینولون و کرمای چرب هم می تونه موجب پیدایش یا شدید شدن جوش شه.

درمان جوش

واسه درمان جوش باید یه سری اقدامات و پیشنهادای بهداشتی رو اجرا کرد و هم با مراجعه به دکتر و دریافت داروهای مناسب به مقابله با اون پرداخت.

پیشنهادای مهم

واسه جلوگیری از پیشرفت جوشا و کاهش حجم و تعداد اونا باید پیشنهادای زیر رو در نظر داشته باشین و به اونا عمل کنین.

۱ – جوشا رو دستکاری نکنین و اونا رو با فشار خالی نکنین. واسه خالی کردن اونا به یه انستیتوی زیبایی مراجعه کنین تا با دستگاه های مکنده جوشا رو تخلیه کنن. اگه اینجور مرکزی در نزدیکی شما وجود نداره، انگشتان خود رو با الکل ضدعفونی کنین، ناخنا رو کوتاه کنین و با یه دستمال تمیز جوشا رو به آهستگی فشار بدین تا تخلیه شن.

۲ – پوست خود رو به نرمی ماساژ بدین. این کار رو می تونین به طور مرتب، خودتون انجام بدین و یا به یه فرد مجرب مراجعه کنین تا پوست شما رو ماساژ دهد. ماساژ باعث تخلیه چربی پوست شده و از پیشرفت جوشا جلوگیری می کنه.

۳ – آسودگی روانی داشته باشین.تلاش کنین خواب مرتب داشته باشین. استراحت کافی داشته باشین و تا امکان داره از فشارهای روحی و عصبی دوری کنین.

۴ – روزی دو بار صورت خود رو بشورید و ماساژ بدین. واسه شستشو از صابون اسیدی (گوگردی) که دکتر پیشنهاد می کنه استفاده کنین. اول صورت خود رو خوب صابون بزنین تا از کف پوشیده شه. اون وقت با نوک انگشتان، پوست صورت خود رو ماساژ بدین تا صابون در منافذ پوست خوب نفوذ کنه و چربیای جمع شده در جوشا رو نابود کنه. از طرف دیگه ماساژ باعث بهتر شدن جریان خون پوست و تازگی و سرحالی اون می شه . با کف دست خود پوست صورت رو از راست به چپ، از چپ به راست و بعد از پایین به بالا ماساژ بدین. کل زمان ماساژ صورت با کف صابون باید پنج دقیقه طول بکشه. پس از اون صورت خود رو با آب گرم بشورید تا به طور کاملً پاک شه. اون وقت با یه پنبه آغشته به گلاب، سطح پوست رو پاک کنین. گلاب یا آب لیمو، اثر قابض دارن و باعث افزایش گردش خون و بهبود پوست می شن .

۵ – هفته ای یه یا دو بار از ماساژ سرکه سیب استفاده کنین تا چربی پوست کاهش یابد. واسه این کار کافیه مقداری سرکه سیب رو در همون مقدار آب بریزین و بعد با انگشت مقداری از این مخلوط رو وردارین و روی صورت خود بمالید و ماساژ بدین. ماساژ رو با حرکات حلقوی و ضربه ای آهسته انجام بدین و اول از پایین به بالا و بعد از بالا به پایین حرکت کنین. اون وقت چند دقیقه صبر کنین و بعد صورت خود رو بشورید.

۶ – از مصرف غذاهای چرب، شیرینی زیاد، سس مایونز، خامه، شکلات، گردو، فندق، موز ،  تخم مرغ ، بعضی از ماهیا و نارگیل ، حتی امکان دوری کنین ولی احتیاجی به رژیمای سخت نیس. تلاش کنین سبزیا و میوه جاتی رو که شامل ویتامین A هستن زیادتر استفاده کنین: هویج ، اسفناج ، شاهی و گوجه فرنگی. هم اینکه مصرف چای و ادویه جات رو محدود کنین.

۷ – تلاش کنین هر روز صورت شما در برابر نور آفتاب قرار گیرد. اشعه آفتاب اثر بسیار خوبی در بهبود جوشای غرور جوونی داره. بهتره واسه مراقبت چشما از عینک آفتابی کمک بگیرین. البته بعضی محققین فکر می کنن که نور آفتاب پس از یه مدت موجب شدید شدن جوش می شه ، پس بهتره به کار گیری آفتاب  رو فقط واسه شروع درمان به کار گیرید.

۸ – از ورزش و پیاده روی  غفلت نکنین. خیلی از جوشای پوستی پس از یه مدت ورزش  به کلی پنهون می شن . اگه هر روز صبح، مسافتی برابر دست کم سه کیلومتر رو به صورت پیاده روی یا به صورت دویدن طی کنین و پس از اون یه دوش بگیرین، میفهمید پس از مدت بسیار کوتاهی پوست شما بسیار سرحال تر می شه و خیلی از جوشا برطرف می گردن. ورزش و استحمام باعث باز شدن منافذ پوست، بهبود جریان خون اون و رفع چربی می شه .

۹ – واسه شستشوی صورت از آب گرم استفاده کنین. صابون شما بهتره از نوع اسیدی باشه که چربی رو کم کنه. مصرف مواد آرایشی و کرمای چرب رو محدود کنین و در صورت استفاده ، اول پوست رو به یه کـِرم مرطوب کننده آغشته کرده و بعد از پودر یا بقیه مواد آرایشی استفاده کنین و شب ، هنگام خواب همه این مواد رو به وسیله شیر پاک کن تمیز کنین.

۱۰ – پس از شستشوی صورت، هیچ وقت با یه هوله به طور خشن صورتتون رو پاک نکنین، بلکه یه دستمال کاغذی یا هوله نرم رو با پوست خود تماس بدین تا خشک شه.

اقدامات پزشکی

در کنار پیشنهادای مزبور، داروهایی به وسیله دکتر متخصص واسه شما تجویز می شن که نقش اصلی رو در بهبود جوش  رو دوش دارن. حتماً از این داروها استفاده کنین .

منابع

– اینترنت

– درسنامه کامل پوست ایران – انتشارات تیمورزاده – زیر نظر هیئت بورد پوست ایران

– A HAND BOOK OF COSMETIC SKIN CARE SHAI, AVI

جفت و جور و تنظیم : بخش اجتماعی تبیان

کارشناس پزشکی تبیان : دکتر میثم شیرزاد

لینکا

 اثرات و مشکلات مواد آرایشی یا درمانی و حساسیتای پوستی 

 جفت و جور چند ماسک واسه صورت 

 پوست خود رو نجات بدین 

 راه درمان جوش و چین و چروک پوست چیه؟ 

 چه آدمایی در برابر سرطان پوست قرار می گیرن؟ 

 اهمیت تشخیص و درمان زگیل های پوست 

  میدونید دلیل فرق رنگ پوست در چیه؟ 

منبع : tebyan.net

Leave a Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *