آکنه و گیاهان دارویی | بیماری

: جوش و گیاهان دارویی

:  

اونقدر که بعد از آزمایش های لازم مشخص شه که دلیل به وجود اومدن جوش به دلیل مشکلات کبدیه می توان از گیاهانی چون زردچوبه، کاسنی، شاه تره و خارمریم که امروزه نقش همه اونا در سلامت در علم هم ثابت شده، استفاده کرد.

تا وقتی که دلیل به وجود اومدن جوش(جوش) مشخص نشه به هیچ عنوان نمی توان در مورد اون طبابت کرد چون که داروساز پس از تشخیص دکتر، می تونه پیشنهاد کنه که فرد از گیاهان خاصی در جهت برطرف شدن جوش صورت یا قسمت های دیگه بدن استفاده کنه.

به عنوان نمونه وقتی که دلیل جوش به دلیل مشکلات کبدی باشه داروساز می تونه از گیاهانی مانند کاسنی، شاه تره و…که واسه کبد مناسبه استفاده کنه یا اگه وجود جوش ها به دلیل مشکلات هورمونی باشه در این صورت می تونه گیاه مورد نظر رو معرفی کنه؛ مثلا قرص و قطره ویتاگنوس که از گیاه پنچ انگشت ساخته شده. این گیاه که از قدیم واسه برطرف کردن مشکلات هورمونی زنان به کار می رفته و در بیست سال گذشته به نام " گیاه زنان"معروف شده. در رفع مشکلات قبل از قاعدگی، جلوگیری از پیشرفت فیبروم رحمی، جوش و چاقی های هورمونی موثر بوده که در هر نوبت۴۰ قطره همراه با آب و یا دو قرص در روز مصرف می شه.البته در نظر داشته باشین که دانه این گیاه به صورت جوشونده و یا دم کرده هیچ گونه اثری در درمان مریضی نداره.

اما وقتی که ده ها دلیل می تونه دلیل به وجود اومدن جوش باشه و از طرفی دیگه تشخیص لازم انجام شده نباشه، نمی توان یه روش یا داروی خاصی رو معرفی کرد. به عبارت دیگه این کار یه جور دخالت در امور پزشکیه و تجویز گیاهان دارویی بدون نظر دکتر ممکنه مشکلات ناخوشایندی رو به دنبال داشته باشه. پس یه داروساز نباید بدون نظر دکتر تشخیصی واسه مریض داشته باشه.

 

همونجوریکه در بالا هم ذکر شد اگه بعد از آزمایش های لازم مشخص شد که دلیل به وجود اومدن جوش به دلیل مشکلات کبدیه می توان از گیاهانی چون زردچوبه، کاسنی، شاه تره و خارمریم که امروزه نقش همه اونا در سلامت در علم هم ثابت شده، استفاده کرد. البته این داروها در داروخونه ها هم وجود دارن و می توان با مراجعه به داروساز یا داروخونه داروهای گیاهی مربوطه رو جفت و جور کرد.

 

شاید جوش ها از نظر ظهور علایم برابر باشن اما یادتون نره که دلیل های اون متفاوت است

 

بدیش اینه بعضی از افراد بدون مراجعه به دکتر پیش عطاری ها می روند. عطار هم بعد از این که مشکل شون رو تشخیص می دهد واسه شون دارو تجویز می کنه که بعضی وقتا دیده شده که واسه فرد مشکلات خاصی ایجاد شده. اما به دلیل این که این مسایل پیگیری نمی شه، آمار دقیقی از اون در دست نیس. به خاطر همین مردم اطلاعات کاملی از عواقب این نوع تجویزهای خودسرانه در عطاری ها ندارن. اما اگه فردی بعد از مراجعه به دکتر و انجام آزمایش های لازم مشکل اش تشخیص داده شه در این صورت داروساز می تونه در رفع مشکلش کمک کنه.

 

موضوع دیگری که باید به اون اشاره کرد اینه که شاید جوش ها از نظر ظهور علایم برابر باشن اما یادتون نره که دلیل های اون متفاوت است.

 

یعنی ظهور جوش ها می تونه به دلیل مشکلات کبدی، حساسیت به موادغذایی یا آرایشی، حساسیت به لباس زیر، مشکلات هورمونی، مشکل عفونی در بدن و… باشه. پس این موضوع رو یادتون نره که در پزشکی، حرف اول رو تشخیص می زند.

 

هفته نامه سلامت – دکتر محمدحسین صالحی سورمقی

 

.

منبع :

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *