آکنه چیست و راه های درمان آن کدام است | بیماری

: جوش چیه و راه های درمان اون کدامه

:  

یافته های یه بررسی روی بیشتر از ۱۰۰۰ فرد بزرگسال نشون داد که ۵۰ درصد زنان ۲۰ تا ۲۹ سال، ۳۵ درصد زنان ۳۰ تا ۳۹ سال و ۲۶ درصد زنان بین ۴۰ تا ۴۹ سال به آسیب جوش گرفتار هستن. به گفته پزشکان، هورمونای ترشح شده در بدن موجب افزایش چربی در بدن شده و در نتیجه به بروز جوش منجر می شه.

هرچند امروزه اجناس بسیاری واسه درمان جوش موجود هستن اما روند کنترل این آسیب پوستی بازم واسه خیلی از مبتلایان خسته کننده، وقت گیر و حتی بی حاصله.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، کارشناسان فکر می کنن واسه نابود کردن این بثورات جلدی ناخوشایند لازمه افراد بین باورهای اشتباه و واقعیتایی که در مورد درمان جوش صحت دارن، فرق قائل شن.

اشتباه اول: رژیم غذایی با بروز جوش ارتباطی نداره

یافته های دو مطالعه قبلی که نشون داد مصرف شکلات با دچار شدن به جوش ارتباطی نداره به حدی قابل قبول بود که مردم با یه نتیجه گیری کلی باور کردن، رژیم غذایی شون در ابتلای اونا به جوش تاثیری نداره. اما تحقیقات جدید خلاف این رو ثابت کرد و کارشناسان دیدن واقعا بین نوع مواد خوراکی مصرفی و بروز جوش رابطه نزدیک هست به طور مثال مصرف مواد خوراکی قندی، اجناس لبنی، چربیای ناسالم منتهی به بروز جوش از نوع متوسط یا شدید در فرد می شه.

اشتباه دوم: در صورت دچار شدن به جوش از شکلات دوری کنین

هرچند بین رژیم غذایی و بروز جوش رابطه هست اما محققان هنوز تایید می کنن که لازم نیس شکلات از مواد خوراکی مصرفی فرد گرفتار به جوش حذف شه. دکتر مونا گوهارا از دانشکده پزشکی ییل گفت: هر نوع ماده خوراکی شامل شاخص گلیسمیک می تونه منتهی به افزایش سطح کورتیزول خون شه و آسیب پوستی جوش رو خیلی بد سازه. به گفته پزشکان کاکائو موجود در شکلات موجب جوش نمی شه بلکه مواد لبنی و قندی اضافه شده به اون عامل جوش هستن.

اشتباه سوم: جوش مریضی مخصوص نوجوانیه

یافته های یه بررسی روی بیشتر از ۱۰۰۰ فرد بزرگسال نشون داد که ۵۰ درصد زنان ۲۰ تا ۲۹ سال، ۳۵ درصد زنان ۳۰ تا ۳۹ سال و ۲۶ درصد زنان بین ۴۰ تا ۴۹ سال به آسیب جوش گرفتار هستن. به گفته پزشکان، هورمونای ترشح شده در بدن موجب افزایش چربی در بدن شده و در نتیجه به بروز جوش منجر می شه.

اشتباه چهارم: کرم ضد آفتاب منفذهای پوست رو بسته می کنه

الان دو نوع کرم ضدآفتاب در بازار هست. کرم ضدآفتاب شیمیایی که جذب کننده اشعه UV و نوع دیگه که درخشش دهنده این اشعه ها هستش. در حالی که بعضی کر مای گروه اول می تونن پوست رو تحریک کنن اما کرمای گروه دوم ممکنه در رفع این مشکل به درد بخور و موثر باشن.

اشتباه پنجم: اجناس درمان کننده جوش با درصد بالا موثرترند

اگه به اجناس درمان کننده جوش موجود در داروخانه ها توجه کنین مشاهده می کنین که این اجناس دارای دو ترکیب بنزوئیل پروکساید و اسید سالیسیلیک هستن. بهترین داروها واسه این مریضی پوستی دو کار رو انجام میدن: یکی موجب از بین رفتن باکتریا و دیگری باز کردن منفذهای پوست می شن و به خاطر همین در تولید این اجناس از این دو ماده استفاده می شه. اما این بدون معنی نیس که باید در مصرف این اجناس زیاده روی کرد یا از شکلای جور واجور قوی اونا استفاده کرد چون این ترکیبات در مصارف متعادل هم تاثیر درمانی مطلوبی برجای می ذارن.

اشتباه ششم: خمیر دندون درمان کننده جوش س

هرچند خمیر دندون دارای ترکیب هاییه که آکنه های روی پوست رو خشک می کنن اما این محصول واسه قسمتایی از پوست که جوش ندارن، مضره و می تونه موجب بروز جوش و التهاب پوستی شه.


منبع :

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *